Polskie Radio
Section05

Przemysław Lis

Podcast "A więc wojna!" - zapis września 1939 w poruszających, archiwalnych nagraniach

W tym roku przypada 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Dramatyczne chwile z września 1939 roku upamiętnia podcast Polskiego Radia "A więc wojna!". Jego twórcy Bartłomiej Makowski i Przemysław Lis wykorzystali unikatowe, często nigdy nieemitowane materiały z archiwum Polskiego Radia oraz Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka II wojna światowa podcast Bartłomiej Makowski Piotr Firan Stefan Starzyński Warszawa kampania wrześniowa

Przemysław Lis o podcaście "A więc wojna": historia to przede wszystkim emocje

Archiwalne nagrania, komentarze historyków, wspomnienia świadków, filmy i zdjęcia - to wszystko znaleźć można w czteroodcinkowym podcaście zatytułowanym "A więc wojna". Produkcja Polskiego Radia oparta została na unikalnych materiałach archiwalnych. - W podcaście usłyszeć można cały wachlarz emocji świadków i uczestników wydarzeń września 1939 roku - mówił w Dwójce Przemysław Lis, jeden ze współautorów produkcji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podcast Bartłomiej Makowski historia Polski II wojna światowa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"A więc wojna!" - nowy podcast Polskiego Radia

Polskie Radio przygotowało podcast upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oparty on został na unikatowych materiałach archiwalnych znajdujących się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. "A więc wojna!" dostępny będzie na podcasty.polskieradio.pl oraz na najważniejszych platformach streamingowych. Pierwszy odcinek już jest. Kolejne będą publikowane co tydzień.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Radio Wolna Europa Polskie Radio podcast Paweł Majcher Bartłomiej Makowski

Powstanie warszawskie w PRL-owskich archiwach. "Wykorzystywano ten temat jako amunicję polityczną"

Cyklu podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" to okazja do poznania narracji na temat powstania warszawskiego, która prowadzona była w czasach PRL. Autorzy cyklu - Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski - zdradzili m.in. to, że temat ten był traktowany inaczej przez z każdą z ekip, które rządziły Polską w czasach komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Bartłomiej Makowski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek podcast Dwójka

"Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" - niezwykły cykl podcastów

"Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" - to tytuł cyklu podcastów przygotowywanych przez Informacyjną Agencję Radiową oraz portal polskieradio.pl w związku z 80. rocznicą wybuchu historycznego zrywu. Cykl składa się z ośmiu odcinków, które emitowane będą co tydzień - od 31 lipca do 2 października. 
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Makowski Daniel Wydrych Powstanie Warszawskie podcast Polskie Radio

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

PROSTO Z UKRAINY Konstantynówka nowym celem Rosjan. Widzieliśmy zniszczenia

Trwa intensywny ostrzał ukraińskich miast, w Donbasie cały czas słychać eksplozje. W tym rejonie Rosjanie rzucili duże siły do ataku na Konstantynówkę, na to miasto spadło kilkanaście rosyjskich rakiet. Na miejscu jest reporter Polskiego Radia Przemysław Lis, który na własne oczy widział spustoszenie wywołane rosyjskimi atakami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja

Wyjątkowe przedmioty na licytacjach WOŚP. Które cieszą się popularnością?

Przed nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja WOŚP zamierza kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Choć finał dopiero przed nami, to cały czas w internecie można licytować przedmioty wystawione jako wsparcie dla Orkiestry. Łącznie jest ponad 100 licytacji, choć ta liczba cały czas się zmienia. 
Zobacz więcej na temat:  WOŚP pomoc społeczna aukcja internetowa społeczeństwo

TYLKO U NAS Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NAUKA Antarktyda

TYLKO U NAS "Nauczył nas, by z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość". Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza

- Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii Gdańska, Pomorza, Kaszubów, Polaków w Gdańsku, odważnie patrzeć w przyszłość - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Nasze hasło herbowe: "ani tchórzliwie, ani zuchwale", przekładał na codzienność - inwestycje, rozbudowę miasta, pamiętał też o człowieku - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Paweł Adamowicz Aleksandra Dulkiewicz

Polska Agencja Kosmiczna. W 2024 roku wystartuje budowa satelitów obserwacyjnych

Już w przyszłym roku rozpocznie się program budowy polskich satelitów obserwacyjnych. Zakłada to umowa pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną. Za ich budowę w większości odpowiedzialne będą polskie firmy, które będą mogły korzystać z rozwiązań innych państw europejskich i szybciej rozwijać własne technologie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Grzegorz Wrochna