Polskie Radio
Section05
Przemysław Lis

Tajemnice w kosmosie – czy powinniśmy bać się asteroid?

Początek roku był wyjątkowo ciekawy dla miłośników astronomii. Naszą planetę w krótkim odstępie czasu minęły dwie, potencjalne groźne i duże asteroidy. Jedna z nich, asteroida 2008 OS7 przeleciała obok Ziemi w ostatni piątek i była na tyle duża, że ewentualna kolizja mogłaby wywołać globalną katastrofę. Czy jest się czego bać? 
Zobacz więcej na temat:  astronomia asteroida kosmos Witold Lazar Trójka Przemysław Lis

A może to wszystko rzucić i… popłynąć na Antarktydę? Właśnie ruszyła rekrutacja

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła rekrutację na 49. Polską Wyprawę Arktyczną i poszukuje osób, które umożliwią nieprzerwane działanie placówki i prowadzenie badań przez naukowców. Kto jest poszukiwany i jakie umiejętności są niezbędne, by zostać zakwalifikowanym?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Antarktyda rekrutacja Przemysław Lis Witold Lazar Trójka

Wyjątkowe przedmioty na licytacjach WOŚP. Które cieszą się popularnością?

Przed nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja WOŚP zamierza kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Choć finał dopiero przed nami, to cały czas w internecie można licytować przedmioty wystawione jako wsparcie dla Orkiestry. Łącznie jest ponad 100 licytacji, choć ta liczba cały czas się zmienia. 
Zobacz więcej na temat:  WOŚP pomoc społeczna aukcja internetowa społeczeństwo Przemysław Lis

TYLKO U NAS Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Lis NAUKA Antarktyda

TYLKO U NAS "Nauczył nas, by z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość". Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza

- Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii Gdańska, Pomorza, Kaszubów, Polaków w Gdańsku, odważnie patrzeć w przyszłość - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Nasze hasło herbowe: "ani tchórzliwie, ani zuchwale", przekładał na codzienność - inwestycje, rozbudowę miasta, pamiętał też o człowieku - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Paweł Adamowicz Aleksandra Dulkiewicz Przemysław Lis

Polska Agencja Kosmiczna. W 2024 roku wystartuje budowa satelitów obserwacyjnych

Już w przyszłym roku rozpocznie się program budowy polskich satelitów obserwacyjnych. Zakłada to umowa pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną. Za ich budowę w większości odpowiedzialne będą polskie firmy, które będą mogły korzystać z rozwiązań innych państw europejskich i szybciej rozwijać własne technologie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Przemysław Lis Grzegorz Wrochna

PR24 Dr Beata Górka-Winter: opinia międzynarodowa zaskoczyła Izrael. Władze liczyły na pełne poparcie

- W sytuacji każdego konfliktu z Palestyńczykami, a zwłaszcza teraz, kiedy mieliśmy do czynienia z tak agresywnym atakiem Hamasu na Izrael, władze izraelskie były przekonane, że społeczność międzynarodowa, wielkie państwa jak USA, będą Izrael popierać bezwarunkowo, tak jak działo się to w poprzednich odsłonach konfliktu. Teraz widzimy, że były to oczekiwania zbyt wygórowane - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Beata Górka-Winter Przemysław Lis ŚWIAT Bliski Wschód

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

Jak zostać astronautą? Dr Sławosz Uznański o szansach na podróż w kosmos

Dr Sławosz Uznański, specjalista od elektroniki na co dzień pracujący w najbardziej prestiżowym laboratorium fizycznym na świecie, został członkiem ekipy Europejskiej Agencji Astronomicznej. Pokonał przy tym ponad 20 tysięcy kandydatów i ma szanse na podróż w kosmos. Jakie będą jego pierwsze zadania w kosmosie i jak wygląda droga do bycia astronautą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos astronautyka astronauta Sławosz Uznański Witold Lazar Przemysław Lis

W poszukiwaniu nowych gwiazd i planet. Ty też możesz odkrywać kosmos

Szacuje się, że cały widzialny Wszechświat zawiera 2 biliony galaktyk, a każda galaktyka kilkaset miliardów gwiazd. To daje niewyobrażalną liczbę 200 tryliardów. Misja kosmicznego teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej od kilku lat zbiera dane gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce dane te będą udostępnione dla wszystkich tych, którzy chcieliby amatorsko poszukiwać nowych gwiazd i planet. W audycji mówiliśmy również o historii polskiej pracy na rzecz rozwoju astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Witold Lazar Przemysław Lis Józef Niewiarowski kosmos hobby

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie – pirotechnika, brawura i emocje

W Ossowie odbędzie się kolejne widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetni obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. 102 lata temu właśnie pod Ossowem i Radzyminem doszło na najważniejszych walk, które odwróciły losy wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Witold Banach Przemysław Lis Radzymin historia Polski bitwa warszawska