Polskie Radio
Section05
pełnia księżyca

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Co możemy zaobserwować ponad nami?

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Czekają nas pełnie Księżyca, a także największe natężenie spadających gwiazd. Na początku sierpnia, przy okazji pierwszej w tym miesiącu pełni, można zaobserwować zjawisko superksiężyca. A to niejedyne atrakcje na niebie, które będzie można obserwować w ostatnim miesiącu wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca

Popatrz na niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Przed nami iście kosmiczny spektakl! Z 12 na 13 sierpnia przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów zwanych Perseidami, będziemy zatem świadkami "nocy spadających gwiazd". Astronomowie, w tym Jerzy Rafalski z Planetarium im. W. Dziewulskiego, zwracają jednak uwagę, że w tym roku warunki do obserwacji Perseidów nie będą tak sprzyjające, jak w poprzednich latach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar meteoryt gwiazdy STYL ŻYCIA kosmos noc astronomia księżyc pełnia księżyca NAUKA