Polskie Radio
Section05
Ryszard Białous

Pamiątki po kpt. Białousie w Muzeum Historii Polski. Gliński: dzięki temu pokoleniu możemy decydować sami o sobie

Do zbiorów Muzeum Historii Polski trafiły pamiątki po kapitanie Ryszardzie Białousie ps. Jerzy dowódcy legendarnego batalionu AK "Zośka". - To wzruszające, że pamięć o tym pokoleniu, tych ludziach, wartościach - która jest szalenie ważna, bo te wartości są ważne - przetrwa, będzie zinstytucjonalizowana w Muzeum Historii Polski - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ryszard Białous Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa historia Polski

Historia ostatniego dowódcy Batalionu Zośka

- Ojciec dużo opowiadał o Alku, o Zośce, ale nie przy mamie. To było dla niej bolesne, mama straciła wielu bliskich w czasie wojny i Powstania - opowiadał w PR24 Jerzy Białous. - Tata prawie zawsze przytaczał pozytywne historie. Dla niego najważniejsze było, że walczył o ojczyznę - dodał syn bohatera.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio 24 Ryszard Białous Jerzy Białous Tadeusz Płużański Powstanie Warszawskie Armia Krajowa

Prochy dowódcy "Zośki" wróciły do Polski. "Był uwielbiany"

Szczątki kapitana Ryszarda Białousa ps. Jerzy są już w Polsce. Prochy słynnego dowódcy batalionu "Zośka" sprowadzono z Argentyny, gdzie zmarł w 1992 r. - Był to człowiek, który swoją postawą udowodnił, że można być wiernym przysiędze składanej w Wojsku Polskim - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przy Wojskowym Porcie Lotniczym na Okęciu wziął udział w uroczystości przyjęcia urny z prochami kpt. Białousa.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Ryszard Białous Powązki Kedyw Mariusz Błaszczak batalion