Polskie Radio
Section05

Sąd Najwyższy

Polskie Radio 24 Sędzia SN: zaprzysiężenie Nawrockiego będzie z wadą prawną

Sędzia Sądu Najwyższego profesor Piotr Prusinowski uważa, że zaprzysiężenie prezydenta będzie dotknięte wadą prawną. - To będzie kolejna tego typu instytucja. Mamy dwóch prokuratorów krajowych, nieuznawany przez większość prawników neo-KRS, podzielony jest Sąd Najwyższy, jak i całe społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Prusinowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Karol Nawrocki wybory prezydenckie

Trela: przeliczyć głosy tylko tam, gdzie były protesty

-  Jeżeliby się okazało, że w każdej z tych komisji, w której zostały złożone protesty są nieprawidłowości i skala ich jest przeogromna, wtedy naprawdę należałoby się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z jakąś systemową, zorganizowaną akcją - powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Tomasz Trela z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka wybory prezydenckie 2025 Tomasz Trela

Szef klubu KO wskazuje obszar sporu z przyszłym prezydentem

Po rozpoznaniu wszystkich protestów, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzygnie o ważności wyboru prezydenta RP. - Nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego - mówił w radiowej Jedynce szef klubu KO Marek Sowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie Karol Nawrocki Rafał Trzaskowski

Apel do prezydenta Dudy. "Może zachować się przyzwoicie"

- Nikt nie mówi o rewolucji ani o podpalaniu Polski. Mówimy o tym, żeby przyjąć ustawę, która załagodzi bałagan. Odbuduje też zaufanie do Sądu Najwyższego. Nie chodzi przy tym tylko o to, co dzieje się tu i teraz. To jest perspektywa lat i kolejnych wyborów. Jeżeli zdepczemy ideę wyborczą, to Polacy nie będą w przyszłości głosować. Czy naprawdę chcemy mieć republikę bananową? - tłumaczył w radiowej Jedynce zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Stefaniak z PSL. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie Karol Nawrocki Rafał Trzaskowski