Polskie Radio
Section05
Xi Jinping

"Ważne stanowisko Chin". Xi Jinping ostrzegł Putina przed skutkami użycia broni jądrowej

W drugiej połowie marca, podczas wizyty w Moskwie, chiński przywódca Xi Jinping osobiście ostrzegł Władimira Putina przed skutkami użycia przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie; był to wówczas element kampanii Pekinu ukierunkowanej na poprawę napiętych relacji z państwami Europy - ujawnił w środę brytyjski dziennik "Financial Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin Xi Jinping broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Chiński problem w relacjach UE i USA. Dziś rozmowy transatlantyckie w Szwecji

Urzędnicy wysokiego szczebla z UE i USA - w tym wiceszef KE Valdis Dombrovskis i sekretarz stanu Anthony Blinken - spotykają się w szwedzkim mieście Lulea na dwudniowym szczycie Rady ds. Handlu i Technologii. Uzgodnią wiele rzeczy poza jedną: wspólną linią wobec Chin - pisze brukselski portal informacyjny Politico.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Chiny Xi Jinping polityka ŚWIAT Europa ekonomia technologie handel

Polskie MSZ zaniepokojone po wizycie chińskiego przedstawiciela. "Pekin dąży do zbliżenia z Moskwą"

Polska z zaniepokojeniem przyjmuje deklaracje Pekinu o dążeniu do zacieśnienia relacji dwustronnych z Rosją - oświadczyło MSZ. Wiceszef MSZ Wojciech Gerwel w rozmowie z wysłannikiem rządu Chin ds. Eurazji Li Hui pozytywnie odniósł się natomiast do podjętego ostatnio przez Pekin dialogu z Kijowem.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja Władimir Putin Xi Jinping wojna na Ukrainie MSZ Azja ŚWIAT

Chiny zdominują cyberprzestrzeń? Szefowa NSCS: Pekin chce technologicznej supremacji

- Chiny mają aspiracje, by stać się światowym liderem w wyznaczaniu standardów technologicznych. Dążą do globalnej supremacji w tej dziedzinie, poprzez którą chcą osiągnąć dominującą pozycję w sprawach globalnych - ostrzega Linda Cameron, szefowa brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS).
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania cyberbezpieczeństwo technologie społeczeństwo Pekin Xi Jinping służby i bezpieczeństwo Chiny ŚWIAT Azja

Zełenski: słowa o broni jądrowej na Białorusi oznaczają, że spotkanie Putina z Xi nie było udane

- Ogłoszenie planu rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi świadczy o tym, że spotkanie Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem było nieudane - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 broń nuklearna Białoruś Europa ŚWIAT broń jądrowa broń atomowa Wołodymyr Zełenski Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Xi Jinping

"Chińczycy potraktowali Rosjan z góry, że starszy brat wie, co jest lepsze dla młodszego". Analiza OSW

- Stanowisko Chin w sprawie wojny na Ukrainie nigdy nie było planem pokojowym, lecz elementem rozgrywania sił między ChRL a Rosją. Pekin chciał wciągnąć Moskwę w dyplomatyczną grę z Zachodem, ale Putin się na to nie zgodził, bo to by oznaczało, że Chiny rozdają karty - ocenił dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) - Pekin nie uzyskał poparcia dla swojej pseudo propozycji pokojowej - wskazał ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Pekin Xi Jinping Rosja Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie ŚWIAT

"Chinom podoba się rosyjska próba podważenia ładu w Europie". Jakóbowski o relacjach Pekin - Moskwa

- W relacji Chin i Rosji nazwanej "strategiczną koordynacją" celem jest to, że obie strony zmierzają do wypchnięcia Amerykanów z Europy, to ważne dla Rosji, i z Indo-Pacyfiku, co jest istotne dla Chin - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Chiny Władimir Putin Xi Jinping wojna na Ukrainie

"Chiny nie są bezstronnym negocjatorem ws. Ukrainy". Biały Dom o fałszywej grze Pekinu

Biały Dom nie widzi Chin jako bezstronnego negocjatora pokoju na Ukrainie. Komentując wizytę prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wezwał Chiny, by zażądały od Rosji wycofania swoich wojsk z Ukrainy. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Ukraina polityka ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2023 Japonia Wołodymyr Zełenski Xi Jinping