Polskie Radio
Section05
Xi Jinping

W Chinach zawalił się ośmiopiętrowy budynek. Pod gruzami zginęły dziesiątki osób

53 zabitych to bilans katastrofy budowlanej, do której doszło przed tygodniem w chińskim mieście Changsha. Władze oficjalnie zakończyły akcję poszukiwawczą. Spod gruzów uratowano 10 osób. Powodem zawalenia się ośmiopiętrowego bloku mieszkalnego były prawdopodobnie błędy konstrukcyjne. W budynku mieściły się również hotel i kino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny katastrofa budowlana akcja ratunkowa Xi Jinping

"Nie można dopuścić, by wymknęła się spod kontroli". Prezydent Chin o "sytuacji" na Ukrainie

- Należy zapobiec eskalacji "sytuacji" na Ukrainie i nie dopuścić, by wymknęła się ona spod kontroli - powiedział przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas wideokonferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wyraził ubolewanie, że w Europie "znów rozgorzały płomienie wojny". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Europa Xi Jinping NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

"Nie spodziewam się ustaleń bilateralnych". Zbigniew Rau o spotkaniu prezydentów Polski i Chin

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że na spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem należy patrzeć w kontekście Igrzysk Olimpijskich. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister zaznaczył, że choć rozmowa będzie dotyczyć tematów politycznych, to nie można po niej oczekiwać żadnych "ustaleń bilateralnych".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Chiny Zbigniew Rau Ameryka Azja Marek Wałkuski Xi Jinping

"Widać wspólnotę poglądów, idei i interesów". Michał Bogusz o deklaracji Rosji i Chin

- Ta deklaracja to pokazanie, że Rosja i Chiny postrzegają świat tak samo, że mają bardzo podobne widzenie sytuacji na świecie i dążą do tego samego - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja NATO Azja Ukraina ŚWIAT dyplomacja konflikty międzynarodowe wojsko bezpieczeństwo Europa Władimir Putin Xi Jinping serwis wschodni

Pierwsze spotkanie "twarzą w twarz" Xi Jinpinga i Joe Bidena. Rozmowa głównie dotyczyła Tajwanu

- Sprawa Tajwanu była najdłużej dyskutowanym tematem podczas rozmów prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga - poinformował Biały Dom po wtorkowym wirtualnym spotkaniu przywódców USA i Chin. Przekazał też, że Biden jasno podkreślił poparcie dla polityki "jednych Chin" i obecnego statusu quo dotyczącego wyspy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Azja Chiny USA Stany Zjednoczone Tajwan Xi Jinping Joe Biden polityka zagraniczna USA

Pierwsza rozmowa Bidena z chińskim przywódcą. Paszak: wiązane są z nią duże nadzieje

- Mamy dwie relacje: dokumenty udostępnione przez Biały Dom i relację chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obie oszczędne w słowach. Wiemy jednak, że niewątpliwie zostały poruszone kwestie Tajwanu i Hongkongu, czyli te, które w ostatnich latach i miesiącach stanowią główną oś sporu, normatywną, ale i strategiczną, między USA i Chinami - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Paszak z Instytutu Nowej Europy.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 USA ŚWIAT Chiny Xi Jinping Joe Biden polityka zagraniczna USA

NASZ WYWIAD Ekspert: Biden będzie przypominał o prawach człowieka, to oznacza dalsze spory z Chinami

- Administracja Bidena utrzyma twarde podejście USA do ChRL. Można spodziewać się jednak więcej dialogu i pragmatyzmu w relacjach dwustronnych niż za kadencji Trumpa oraz współpracy w sprawach globalnych - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Damian Wnukowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chiny Azja Joe Biden Ameryka polityka Xi Jinping Stany Zjednoczone