Polskie Radio
Section05
Aleksander Kaczorowski

Bohumil Hrabal. Pisał bez patosu, górnolotności i nadęcia

Kiedy Polacy mówią "to jest jak z Mrożka", mają na myśli sytuacje pełne absurdu. A co to znaczy "być jak z Hrabala"? - To był wielki intelektualista, który w gospodzie przede wszystkim opowiadał, rozmawiał, cytował wiersze podczas swoich posiedzeń, a ludzie patrzyli na niego jak zaczarowani - mówi Monika Zgustova, biografka Bohumila Hrabala.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Bohumil Hrabal Monika Zgustova Andrzej Jagodziński Aleksander Kaczorowski Czechy

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kaczorowski Isaak Babel biografia literatura Wacław Holewiński KULTURA Czarne KSIĄŻKA Dwójka

"Milan Kundera był największym czeskim pisarzem XX wieku"

- Trzydzieści, czterdzieści lat temu z jednej strony Milan Kundera był autorem bestsellerowych powieści, a z drugiej strony uchodził za jednego z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów. Szczególnie w latach 80. odegrał rolę trudną do przecenienia, a to za sprawą swojej eseistyki poświęconej Europie Środkowej, losom Czechów, Słowaków, Węgrów i Polaków - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Milan Kundera Dwójka Jakub Kukla Aleksander Kaczorowski literatura