Polskie Radio
Section05
Bogdan Paprocki

Laureaci Konkursu Wokalnego im. Paprockiego: emocje cały czas w nas tkwią

- Trudno zebrać myśli po tak wielkim konkursie z udziałem wspaniałych jurorów, którzy nas oceniali, co było wielkim stresem. Jednak dobrze jest wystąpić przed taką publicznością i jurorami, nawiązać kontakty na przyszłość i sprawdzić, czy jest się już w stanie wyjść na scenę, pokazać się przed ludźmi - mówił w Dwójce Nazarii Kachala, jeden ze zwycięzców II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Paweł Siwek Bogdan Paprocki

Rafał Siwek: Bogdan Paprocki to był śpiewak fenomen

- W latach 50. maestro Paprocki brzmiał prawie tak samo, jak 50 lat później. To jest właśnie jego fenomen, ten głos się nie starzał - mówił w Programie 2 Polskiego Radia bas Rafał Siwek, który w niedzielę (25.10) wystąpi w koncercie pamięci Bogdana Paprockiego, jednego z najwybitniejszych artystów polskiej sceny operowej drugiej połowy XX w.
Zobacz więcej na temat:  opera Bogdan Paprocki Jakub Kukla Dwójka Adam Zdunikowski

Bogdan Paprocki - pomnikowa postać polskiej opery

- Swą wspaniałą formę artystyczną utrzymał przez całe, blisko 70-letnie śpiewanie olbrzymiego repertuaru. Był tenorem, który zaczynał od lekkich, bardzo lirycznych partii, a kończył na partiach mocno spintowych, ale nigdy nie śpiewał poza granicami swojego pięknego głosu - mówił w Dwójce Sławomir Pietras w 100. rocznicę urodzin wielkiego artysty.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Stanisław Moniuszko Bogdan Paprocki MUZYKA Beata Stylińska Adam Zdunikowski KULTURA

Paprocki in memoriam. Koncert w Filharmonii Narodowej

Był jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych drugiej połowy XX wieku. Stworzył wiele wybitnych kreacji, które na stałe zapisały się w historii sztuki wokalnej. Do dziś uważany jest za najlepszego wykonawcę moniuszkowskich ról Jontka i Stefana. O koncercie z okazji setnych urodzin artysty porozmawiamy z Adamem Zdunikowskim – prezesem Stowarzyszenia im Bogdana Paprockiego.
Zobacz więcej na temat:  Bogdan Paprocki opera koncert Adam Zdunikowski