Polskie Radio
Section05

Henryk Wieniawski

Wieniawski odczytany na nowo. Nowy album Mikołaja Zgółki i Piotra Pawlaka

- Wspólnie z Piotrem Pawlakiem chcieliśmy odwzorować brzmienie historyczne. Wieniawski jest absolutnym fenomenem, a ta praca detektywistyczna była tym trudniejsza, że większość źródeł prowadzących nas do prawdy o jego brzmieniu to komentarze bardzo uduchowione, rozbudowane, często wręcz beletrystyczne. Specyfika zastosowanego w nich języka oddala nas od konkretnych szczegółów, których szukaliśmy - mówił w Dwójce Mikołaj Zgółka.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pawlak muzyka klasyczna skrzypce fortepian Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Duet Szymczewska/Szymczewski w cyklu "Z klasyką przez Polskę"

Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną? Skrzypaczka Agata Szymczewska oraz pianista i kameralista Wojciech Szymczewski wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Szpilmana. Koncert niejako podsumował ich tegoroczne starania w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". 
Zobacz więcej na temat:  Agata Szymczewska Ludwig van Beethoven Klaudia Baranowska Dwójka wojciech szymczewski z klasyką przez polskę pr poleca Narodowy Instytut Muzyki i Tańca edukacja muzyka klasyczna

Wicepremier Gliński złożył gratulacje finalistom konkursu im. Henryka Wieniawskiego. "To ważne dla Polski"

- To jest bardzo ważne dla Polski, ale też dla kultury na całym świecie, że tego typu wydarzenia są tak szeroko przyjmowane - mówił w Poznaniu do finalistów konkursu im. H. Wieniawskiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier podziękował również mediom za profesjonalne relacjonowanie wydarzenia. Jak ocenił, umożliwiło to szerokiej publiczności kontakt z konkursem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo Poznań KULTURA MUZYKA

Veriko Tchumburidze: różnorodność w muzyce jest dla mnie bardzo ważna

- Staram się nie ograniczać do zgłębiania muzyki tylko jednej epoki. Ostatnio sporo czasu poświęcałam utworom Schuberta i Schumanna. Kiedyś nie rozumiałam ich muzyki. Dziś jest mi ona bliska - mówiła w Dwójce Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni poprzedniej edycji Konkursu im. Henryka Wieniawskiego - w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Dwójka skrzypce Monika Zając koncert

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? Zapraszam na najbliższy "Karnawał instrumentów", którego bohaterem będzie II Koncert skrzypcowy - zapowiadał swą piątkową audycję Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz MUZYKA Dwójka Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Przygotowania do kolejnego Konkursu Wieniawskiego

- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego skrzypce Jakub Kukla Poznań Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Marek Pasieczny i Krzysztof Pełech: muzyka Wieniawskiego to wyzwanie

- Koncert zaczniemy trzema miniaturami Wojciecha Długoraja z epoki renesansu, a później zagramy preludium Jakuba Polaka. Potem zabrzmią utwory Wieniawskiego w naszym opracowaniu, całość koncertu zamkną impresje polskie mojego autorstwa - mówił o programie najbliższej "Miejscówki z Dwójką" gitarzysta Marek Pasieczny. Jego duet z Krzysztofem Pełechem usłyszymy w Dwójce w sobotę (2.07) o godz. 18.30. Transmisja wideo na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka gitara Jakub Kukla