Polskie Radio
Section05
Jarosław Molenda

"Książka Historyczna Roku". "Alfred Szklarski - Sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego" Jarosława Molendy

Poznaliśmy laureatów Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Nagrodę czytelników w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" otrzymała książka autorstwa Jarosława Molendy "Alfred Szklarski - Sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego". Organizatorami wydarzenia są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął uroczystość Patronatem Honorowym.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Książka Historyczna Roku literatura historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio TVP IPN Instytut Pamięci Narodowej plebiscyt konkurs Jarosław Molenda

Alfred Szklarski - opisywał dalekie krainy, choć sam nie lubił podróżować

- To kolejny paradoks w jego życiorysie, bo można by się spodziewać, że człowiek, który pisze o przygodach na egzotycznych lądach, chciałby tego najpierw posmakować. Tymczasem on nie lubił podróżować. To zadziwiające. Ponoć wynikało to z jednej, niezbyt udanej eskapady do Egiptu, gdzie bardzo struł się daktylami - mówił w Dwójce Jarosław Molenda, autor książki "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń".
Zobacz więcej na temat:  biografia literatura Alfred Szklarski Jarosław Molenda Jakub Kukla Dwójka

Powieści podróżnicze i niechlubny epizod wojenny. Szklarski oczami biografa

Zaczynał jako autor powieści dla dorosłych, stworzył też postać Tomka Wilmowskiego; był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a jego miastem po wojnie aż do śmierci były Katowice, ale… na życiorysie Alfreda Szklarskiego, który wychował pokolenia ludzi marzących o dalekich podróżach, kładzie się pewien cień.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże Alfred Szklarski Jarosław Molenda Małgorzata Raducha