Polskie Radio
Section05
Konkurs im. Karola Szymanowskiego

II Konkurs Szymanowskiego. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy ze sobą współpracują"

- To, co widzi publiczność, gdy wychodzimy na estradę, to wierzchołek góry lodowej. Każdy występ poprzedzają długie godziny prób, podczas których po prostu dobrze się bawimy. Spędzamy też wspólnie czas poza pracą, lubimy chodzić do spa, relaksować się, rozpieszczać posiłkami w miłych miejscach. To dla nas ważne - mówili w Dwójce uczestnicy koncertu laureatów II Konkursu im. Karola Szymanowskiego z Turicum Quartet.
Zobacz więcej na temat:  koncert kwartet smyczkowy Monika Zając Dwójka II Konkurs im. K. Szymanowskiego II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego MUZYKA

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Katowice konkurs Dwójka fortepian skrzypce kwartet smyczkowy głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego

II Konkurs Szymanowskiego. Magdalena Lucjan zwycięża w kategorii "głos"

Poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcie II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. I nagrodę w rywalizacji śpiewaków otrzymała Magdalena Lucjan (sopran). Miejsce II przypadło kolejnemu reprezentantowi Polski - Janowi Żądło (baryton). Jury zdecydowało nie przyznawać III nagrody.
Zobacz więcej na temat:  II Konkurs im. K. Szymanowskiego II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego głos śpiew Dwójka

II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  śpiew MUZYKA głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice Dwójka Marcin Majchrowski

II Konkurs Szymanowskiego - podsumowanie II etapu w kategorii "głos" [SŁUCHAJ TERAZ]

II Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego powoli dobiega końca. Jako ostatni do finału przystąpią śpiewacy. O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran, i Jan Żądło - baryton. Wcześniej jednak czas na podsumowanie II etapu. Audycja specjalna z Katowic w czwartek (21.09) o godz. 17.00. Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  śpiew MUZYKA głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice

II Konkurs Szymanowskiego. "Monbijou Quartet ma w sobie dużo artystycznej konsekwencji"

- Szwedzkiego Monbijou Quartet nie sposób było nie zauważyć w tych przesłuchaniach, poczynając od I etapu. To zespół, który ma najbardziej wyrazistą zbiorową osobowość spośród uczestników konkursu. Nie znaczy to, że są idealni, ale ich interpretacje, nierzadko narysowane bardzo odważną kreską, są godne uwagi - mówił w Dwójce Andrzej Sułek, podsumowując II etap Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "kwartety smyczkowe".
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice konkurs MUZYKA Andrzej Sułek Dwójka

Konkurs Szymanowskiego - "głos". "Z poziomem bywało różnie, generalnie dość wysoki"

Jako ostatni zmagania w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczęli wokaliści. Najliczniej obsadzona kategoria - 32 uczestników - przystąpiła do I etapu w piątek (15.09), a przesłuchania trwały do niedzielnego południa. - W przeważającej mierze były to głosy żeńskie - mówił Marcin Majchrowski w specjalnej audycji podsumowującej ten etap zmagań.
Zobacz więcej na temat:  głos MUZYKA Katowice Dwójka Marcin Majchrowski śpiew

II Konkurs Szymanowskiego. "Słuchanie kwartetów smyczkowych w I etapie było przyjemnością"

Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Miałem przyjemność wysłuchania uczestników konkursu kwartetów smyczkowych. Może nie były to zespoły co do jednego wybitne, owszem dała się zauważyć spora rozpiętość artystycznych jakości. Nie było jednak wśród nich takiego, którego dyskwalifikowałby jego poziom. Kilka zespołów wydaje mi się bardzo obiecujących - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy MUZYKA Dwójka Andrzej Sułek

Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
Zobacz więcej na temat:  II Konkurs im. K. Szymanowskiego Dwójka MUZYKA Daniel Stabrawa Paweł Siwek Magdalena Łoś Seina Matsuoka Elvin Hoxha Ganiyev Jakub Staszel Maya Wichert Sara Dragan Yuto Kiguchi

II Konkurs Szymanowskiego. Seina Matsuoka najlepsza w kategorii skrzypce

Japonka Seina Matsuoka zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce. - Zamykający finał Jakub Staszel to zaledwie dwudziestoletni skrzypek i wirtuoz pierwszej miary. Należy docenić solidność przygotowania i pewność w grze, jaką ma najmłodsza w całym konkursie Maya Wichert, która doskonale współpracowała z orkiestrą - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce MUZYKA Magdalena Łoś Dwójka II Konkurs im. K. Szymanowskiego Seina Matsuoka Elvin Hoxha Ganiyev Jakub Staszel Maya Wichert Sara Dragan Yuto Kiguchi

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Kaho Araishi II Konkurs im. K. Szymanowskiego Dwójka MUZYKA Andrzej Sułek Paweł Siwek Krzysztof Wierciński fortepian Gaspard Thomas Daniel Aulak Michał Basista Lily Phee

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi zwycięża w kategorii fortepian

Japońska pianistka Kaho Araishi zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian. - Wszystkim finalistom wypada podziękować i pogratulować hartu ducha. Występujący jako pierwszy Kanadyjczyk Carter Johnson miał szczególnie trudne zadanie, musiał się zmierzyć z nierozegraną orkiestrą - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Andrzej Sułek Kaho Araishi II Konkurs im. K. Szymanowskiego Krzysztof Wierciński Gaspard Thomas Michał Basista Daniel Aulak Lily Phee

II Konkurs Szymanowskiego. "Poziom wykonań w II etapie był niezwykle wysoki"

- Słuchaliśmy dwunastu prezentacji konkursowych, każdego dnia to było sześć recitali trwających blisko godzinę. Oceniało je siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Daniela Stabrawy. Zgodnie z regulaminem do finału przeszło pięcioro skrzypków. Poziom wykonań był naprawdę niezwykle wysoki - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka MUZYKA Magdalena Łoś

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA NOSPR Karol Szymanowski fortepian

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kevin Kenner Karol Szymanowski Monika Zając Dwójka MUZYKA fortepian