Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Muzyczny Festiwal w Łańcucie - impreza wyjątkowa z wielu powodów

"Polska publiczność przyjeżdża na festiwale, nawet z bardzo daleka. Znosi trudy niewygodnych podróży, zakwaterowania nienajlepszego (...) Tylko publiczność musi wiedzieć, że ktoś ją zaprasza, kocha, dla niej oddaje serce, wysiłek, nieprzespane noce" - mówił w archiwalnym wywiadzie Bogusław Kaczyński, wieloletni kierownik artystyczny Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W audycji "Kulturalna Jedynka" mówiliśmy o tym, dlaczego łańcucki festiwal jest taki wyjątkowy.
Zobacz więcej na temat:  Muzyczny Festiwal w Łańcucie Łańcut Bogusław Kaczyński Jerzy Maksymiuk Waldemar Malicki

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
Zobacz więcej na temat:  literatura Thomas Schlesser Wioletta Grzegorzewska

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki 2024. Magda Mikołajczuk i Marcin Kusy o zasłużonych dla kultury

Święto Muzyki i Plastyki to wyjątkowa okazja do świętowania bogactwa polskiej kultury. Dorobek naszych artystów jest znany i doceniany na całym świecie. Dziennikarze Programu 1 - Magda Mikołajczuk i Marcin Kusy - przypomnieli wybranych twórców, zasłużonych dla kultury. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marcin Kusy dziedzictwo narodowe SZTUKA Wojciech Kostrzewa Ewa Juszkiewicz malarstwo Eurowizja 2024

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie opowiadanie powieść Agnieszka Kuc Bill Gaston

Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy? Grażyna Plebanek o swojej twórczości i życiu w Brukseli

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Magda Mikołajczuk zaprosiła na rozmowę z Grażyną Plebanek, pisarką, kick-bokserką, działaczką społeczną, która od 19 lat mieszka w Brukseli. Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy?
Zobacz więcej na temat:  literatura Grażyna Plebanek Bruksela książki Belgia zwyczaje społeczeństwo Europa Europarlament KULTURA

"Panny z Genewy" Rafała Skąpskiego. Książka o Polkach, które chciały zmienić świat

Nowa książka Rafała Skąpskiego pt. "Panny z Genewy" to dokumentalna opowieść o kilku nieprzeciętnych kobietach Polski międzywojennej, m.in. o wybitnej neurolożce dr Natalii Zand, z którą przyjaźniła się i studiowała w Genewie na początku XX wieku babka autora. Ich losy przeplatają się z historią dwóch innych kobiet, a w tle pojawiają się m.in. Maria Dąbrowska i Janusz Korczak. Tragiczną kulminacją tej opowieści jest ucieczka z warszawskiego getta i śmierć dwóch z czterech bohaterek.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura Rafał Skąpski