Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

"Wszystkie moje domy". Jagielska: lekko, przyjemnie i w miarę możliwości zabawnie

Główna bohaterka powieści Grażyny Jagielskiej "Wszystkie moje domy" musi zbudować swoje życie na nowo po tym, jak dzieci odchodzą z domu w dorosłe życie, zaś jej mąż, oblatywacz samolotów, przechodzi na emeryturę. - Napisałam tyle smutnych książek, że aż mnie to znużyło i chciałam zobaczyć, czy da się popatrzeć przede wszystkim na siebie z lżejszej, humorystycznej strony - mówi Grażyna Jagielska.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki KSIĄŻKA

Booker 2020. "Shuggie Bain" - niezwykła powieść o miłości i uzależnieniu

"Nie pamiętam czegoś, co by obudziło we mnie tyle emocji, co by wprawiło mnie w taki zachwyt" - w audycji "Moje książki" mówiliśmy - wraz z tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem - o powieści "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta, nagrodzonej Nagrodą Bookera 2020. To napisana wspaniałym językiem powieść o miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura KULTURA

"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego

Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Magda Mikołajczuk

Czeski absurdalny humor - "Świece w pogańskim gaju" Jiříego Kamena

"Świece w pogańskim gaju. Opowiadania, horrory i etiudy" to zbiór krótkich tekstów. Wśród bohaterów znajdziemy m.in. uroczą babcię Adelę, która na rodzinnych uroczystościach z lubością opowiada o ukatrupieniu trzech mężów, gadającego kota nazwanego przez właściciela: Romy Schneider, męża czarownicy, który zajmuje się hurtowym porzucaniem kobiet i ucznia, który dzięki podwiązkom nauczycielki historii zaczął fascynować się starożytnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Magda Mikołajczuk

"Miasto z mgły" - ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna

"Miasto z mgły" to zbiór 11 opowiadań, z których część była już wcześniej drukowana, a część ukazuje się po raz pierwszy. We wszystkich pojawiają się motywy charakterystyczne dla twórczości zmarłego w zeszłym roku hiszpańskiego pisarza, takie jak pisarskie tajemnice, sekretne biblioteki, architekci wizjonerzy i siła opowiadania.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KSIĄŻKA KULTURA

Sztuka przekładu. "Tłumacz pisze cudzą książkę, starając się nie napisać własnej"

Przekład literacki jest z góry skazany na klęskę. Tłumacz musi mieć gen mizantropii i zdrowy kręgosłup. Najważniejsze to cichy kąt do pracy w domu. Tak między innymi odpowiadają tłumacze literatury, kiedy pyta się ich o to, co w ich pracy jest najważniejsze. Z jakimi trudnościami spotykają się najczęściej?
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Stanisław Lem Magda Mikołajczuk książki KULTURA

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KULTURA