Polskie Radio
Section05
Mateusz Szpytma

Wiceszef IPN: kłamstwo katyńskie było kłamstwem PRL-u

Zbrodni katyńskiej od początku towarzyszyło kłamstwo katyńskie - przypomina wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma. W sobotę obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski zbrodnia katyńska Katyń IPN okupacja sowiecka Związek Sowiecki Józef Stalin zbrodnie wojenne kłamstwo Rosja NKWD

"Dzieła wybrane" Wincentego Witosa. "To jeden z ojców naszej niepodległości"

- Wincenty Witos był jednym z najważniejszych polityków nie tylko dwudziestolecia międzywojennego, także okresu końca zaborów oraz II wojny światowej. Bez poznania jego życiorysu trudno zrozumieć historię, a ona jest istotna dla zrozumienia teraźniejszości. Dla osób, które chcą na poważnie analizować przeszłość, to lektura obowiązkowa. Najważniejsze wątki to formowanie się II Rzeczypospolitej, ważne przełomy, jak rok 1926, również są bardzo istotne. Witos odgrywał w nich role pierwszoplanowe - mówił w Dwójce historyk dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos Wacław Holewiński historia Polski Dwójka

Ulmowie z Markowej. Zastępca prezesa IPN o błogosławionej rodzinie: chciałbym, żeby ta wiedza rozeszła się w Niemczech

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. - Ulmowie są dziś symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Rodzina z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka Dorota Truszczak Ulmowie IPN