Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

Muzeum Narodowe w Warszawie zwiększa dostępność dla niepełnosprawnych. Szereg nowych rozwiązań

Plan tyflograficzny, pętle indukcyjne, pokój wyciszenia – to niektóre udogodnienia przygotowane dla osób niepełnosprawnych, odwiedzających Muzeum Narodowe w Warszawie. Dodatkowe rozwiązania sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Narodowe w Warszawie regiony mazowieckie Warszawa społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność

Niemcy: jest decyzja TK ws. skargi złożonej przez niepełnosprawnych

Do TK RFN skargę złożyło dziewięć osób niepełnosprawnych i osłabionych z powodu chorób. Zrobiły to, ponieważ obawiały się, że bez odpowiedniego przepisu zostaną odrzucone przez lekarzy jako pacjenci "mniej rokujący". W związku z tym Trybunał Konstytucyjny RFN ogłosił, że ustawodawca powinien "natychmiast podjąć środki ostrożności", ponieważ jego zadaniem jest chronić osoby niepełnosprawne w przypadku tzw. triażu w szpitalach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Trybunał Konstytucyjny zdrowie niepełnosprawni niepełnosprawność

Człowiek bez barier. Rozmowa z Mirosławem Piesakiem

3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 19. edycja konkursu „Człowiek bez barier”. Tegorocznym zwycięzcą został Mirosław Piesak – sportowiec, paraolimpijczyk, instruktor, propagator aktywnej rehabilitacji oraz społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami. Niedawno także powiązana z Piesakiem Fundacja im. Doktora Janaszka została uhonorowana nagrodą "Dla Dobra Wspólnego" im. Piotra Pawłowskiego przyznawaną przez Prezydent RP.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój osobisty niepełnosprawność

Codzienność osób z niepełnosprawnościami?

Chociaż w ciągu ostatnich lat zmieniło się wiele w tym, jak postrzegane są osoby z niepełnosprawnością oraz zwiększyło się ich uczestnictwo w życiu publicznym, wciąż czasami nie wiemy, jak mamy zachować się w ich obecności. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" z Sylwią Zarzycką z Fundacji Między Niebem a Ziemią o tym, z jakimi problemami muszą sobie radzić rodzice dzieci z niepełnosprawnościami oraz w jaki sposób funkcjonują.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców niepełnosprawność zdrowie radio bez reklam

Wręczono nagrody konkursu "Człowiek bez barier 2021". Znamy laureatów

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu "Człowiek bez barier 2021". Nagrodę specjalną kapituły konkursu otrzymał Krzysztof Głombowicz, paraolimpijczyk, od 20 lat prowadzący imprezy sportowe i kulturalne, wolontariusz. Podkreślił, że jest reprezentantem tych wszystkich, którzy wzięli życie we własne ręce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność

Rehabilitacja poprzez ruch. Reportaż "Walczymy o nasze dzieci"

Poprzez sport i aktywność fizyczną stawiają pierwsze kroki i uczą się samodzielnego życia. Mowa o podopiecznych fundacji "Handicap" z Zakopanego. Stowarzyszenie wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Pod swoją opieką ma już ponad setkę dzieci i młodzieży.     
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Zakopane rehabilitacja niepełnosprawność aktywność fizyczna reportaż w Jedynce

Studenci z niepełnosprawnościami - na jaką pomoc mogą liczyć?

Zrzeszanie Studentów Niepełnosprawnych Ad Astra Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zostało wybrane Studenckim Kołem Naukowym Roku. Wyniki ogłoszono podczas gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". Sprawdzamy na jakie wsparcie uczelni, mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA młodzież studenci edukacja Weronika Puszkar niepełnosprawność niepełnosprawni

Będą kolejne centra opiekuńcze dla niepełnosprawnych. Maląg: wsparcie warte 500 mln zł

Rząd przeznaczy pół miliarda złotych na budowę centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla osób niepełnosprawnych - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Na ten moment mamy podpisane już 74 umowy na budowę centrów-opiekuńczo mieszkalnych, niebawem pierwsze centra będą powstawały - dodała Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg senior Ministerstwo Rodziny społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność

"Święto dumy, optymizmu i pozytywnej energii". Prezydent zwrócił się do uczestników Wielkiej Gali Integracji

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezydent Andrzej Duda objął patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem. Jak zaznaczył w liście do uczestników, osoby niepełnosprawne odnoszą sukcesy, które przynoszą wielkie korzyści całemu społeczeństwu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo Andrzej Duda prezydent

Piłka jest dla wszystkich. Piękne chwile na turnieju Futbol Plus w Warszawie

W miniony weekend w Warszawie odbyła się czwarta już edycja turnieju piłki nożnej dzieci z niepełnosprawnościami FUTBOL PLUS. Do stolicy przyjechała ponad setka młodych piłkarzy z całej Polski. Wszyscy pokazali się na boiskach z jak najlepszej strony, udowadniając, że pomimo zdrowotnych ograniczeń, serce do gry mają niemniejsze niż niejeden zawodowy piłkarz!
Zobacz więcej na temat:  SPORT niepełnosprawni niepełnosprawność Piłka nożna

Futbol Plus. Turniej dla dzieci z niepełnosprawnościami

Już w sobotę 20 listopada dzieci z niepełnosprawnościami zjadą z całej Polski, by rywalizować i bawić się podczas turnieju Futbol Plus w Warszawie. To unikalna inicjatywa dla chłopców i dziewczynek, w której rodzaj niepełnosprawności nie ma żadnego znaczenia. Ograniczenia tam znikają, a to nie jedyny element magii przygotowany przez organizatorów. 
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna SPORT niepełnosprawność niepełnosprawni

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt rozszerzenia usługi asystencji

Kancelaria Prezydenta pracuje nad projektem przepisów w sprawie rozszerzenia usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Dziś nad nowelizacją obradowała prezydencka Rada ds. Społecznych. Szczegóły nowelizacji mają być znane już w grudniu, przepisy mogą zostać przyjęte w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność kancelaria prezydenta