Polskie Radio
Section05
podatek dochodowy

Jak zarobić o 300 zł więcej miesięcznie? Ministerstwo Finansów przypomina o formularzu PIT-2

Złożenie formularza PIT-2 pozwala zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy albo podzielić kwotę zmniejszającą podatek między maksymalnie trzech płatników - przypomina Ministerstwo Finansów. Formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek dochodowy pit Ministerstwo Finansów zarobki pracownik finanse osobiste

Podatek od przekazanych gotówką darowizn od osób najbliższych? NSA ma wyjaśnić sytuację

- Nieuzasadnione jest nałożenie ciężaru podatkowego z powodu sposobu przekazania między osobami najbliższymi pieniędzy będących przedmiotem darowizny w sytuacji, gdy sama umowa darowizny nie budzi wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. O sprawę zapytał Naczelny Sąd Administracyjny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA spadek legislacja podatek podatek dochodowy POLSKA społeczeństwo prawo

Zlikwidowana zostanie ulga związana z obrotem zabytkiem. Zostaną odliczenia na ich remonty

Przekładamy wejście w życie z 1 lipca br. na 1 stycznia 2023 r. możliwości dzielenia proporcjonalnie kwoty wolnej w zaliczkach oraz kwoty wolnej w zaliczkach jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne. Zlikwidujemy także ulgę związaną z obrotem zabytkiem - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podatek od nieruchomości podatek dochodowy Artur Soboń zabytki Ministerstwo Finansów Podatki 2022

Dodatki dla rodzin w Polsce. Sprawdź, z czego możesz skorzystać w tym roku

Rząd, oprócz możliwości wsparcia rodzin w postaci otrzymania 500+, przygotował również inne dodatki. Są to m.in. rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub w klubie dziecięcym. Niektóre rodziny mogą również skorzystać z dodatku osłonowego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podatki podatek dochodowy pit ulga podatkowa ulga na dzieci rodzina Podatki 2022 Marlena Maląg

Rząd obniża PIT do 12 proc. Soboń: zmiany są neutralne bądź korzystne dla podatników

- Stawka 12 proc. podatku jest tym pułapem, który po pierwsze realnie oznacza obniżkę podatków, bo to jest blisko 30 proc. mniej, ale jest także tą gwarancją, od której wyszliśmy, że te zmiany są neutralne bądź korzystne dla podatników - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, komentując zaprezentowaną w czwartek propozycję zmian w Polskim Ładzie. Dodał, że obecnie rząd pracuje nad zmianami w CIT, oraz że zaproponowane zmiany mają także obowiązywać w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Artur Soboń POLSKA Polski Ład Ministerstwo Finansów GOSPODARKA podatki Podatki 2022 podatek dochodowy

Pomniejszanie zaliczek na podatek o kwotę wolną. Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady składania PIT-2

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwoty wolnej od podatku. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów kwota wolna od podatku podatek dochodowy ulga podatkowa rozporządzenie pit