Polskie Radio
Section05

poprawna polszczyzna

Jak poprawni wymówić słowo ketchup?

Kiedy powracamy do kraju z podróży, przywozimy ze sobą różne pamiątki, nierzadko także w postaci słów, których nauczyliśmy się będąc za granicą. Zdarza się, że wyrazy te określają potrawy, które z czasem stają się popularne także w Polsce. Pojawia się wtedy jednak pytanie, jak dane słowo należy wymówić. Wskazówek udzielił gość smakowitego wydania "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" i językoznawca, Agata Hącia.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD poprawność językowa

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Zamość język polski Piotr Duda KULTURA literatura KSIĄŻKA

Można? Można. Urzędy i firmy przechodzą na bardziej zrozumiały język

"W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się z uprzejmą prośbą o ustosunkowanie się…" Czy nie można nieco prościej? Niestety, czytanie oficjalnych dokumentów nie należy do najłatwiejszych, jednak coraz więcej urzędów i firm pracuje nad tym, by pisma, które kierują oni do swoich klientów, były bardziej zrozumiałe i miały bardziej czytelny układ graficzny.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Sylwia Zadrożna język polski ZUS

TYLKO U NAS "Polszczyźnie nic obiektywnie poważnego nie zagraża". Dr Tomasz Karpowicz o języku, jego formach i przyszłości

– Status polszczyzny jest stabilny. Naszemu językowi nic nie grozi, a już na pewno nie jest tym zagrożeniem napływ zapożyczeń. Możemy spać spokojnie – powiedział dr Tomasz Karpowicz (Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  język polski ortografia poprawność językowa społeczeństwo Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego POLSKA

Rubacha. Od wymiany koszul do żartów

– Rubacha, zwana też rubaszką to taka prosta koszula męska zapinana na lewym ramieniu, noszona była przez wschodnich Słowian. Dawniej "ruchachą" nazywano też wesołego człowieka. Mówiono też "rubaszeństwo", czyli taki mało wyrafinowany humor, był także czasownik rubaszyć". Do czasów współczesnych pozostał nam tylko przymiotnik "rubaszny" – mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Kłosińska język polski poprawność językowa Kuba Strzyczkowski