Polskie Radio
Section05
recykling

Projekt systemu kaucyjnego dot. butelek na napoje. Czy konsumenci stracą na nowym prawie?

W pierwszym kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzający powszechny system kaucyjny obejmujący butelki na napoje. - Na pewno chcielibyśmy, aby ten system objął butelki plastikowe o pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu ekologia środowisko recykling konsument sklep Aleksander Ziemiańczyk

XIII EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Trwa XIII Europejski Kongres Gospodarczy

Każdy Europejczyk zużywa rocznie średnio 14 ton surowców. I co roku produkuje 5 ton odpadów. Mogłyby one być ponownie wykorzystane, naprawione czy przetworzone. To podstawa gospodarki o obiegu zamkniętym. Nadeszła pora, aby położyć kres systemowi "weź - stwórz - użyj - wyrzuć". O Gospodarce Obiegu Zamkniętego będą dyskutować uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA gospodarka odpadami ekologia recykling

Wyższa maksymalna opłata opakowaniowa. Wiceminister klimatu i środowiska o rozszerzonej odpowiedzialności producenta

- Od początku jestem otwarty na rozmowy, ale konstruktywne. W sprawie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta mamy za dużo grup interesów, dlatego to trudna materia - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA odpady recykling ekologia ochrona środowiska ministerstwo klimatu produkcja społeczeństwo

Zużyte baterie z pojazdów elektrycznych zaczynają stanowić problem. Niezbędny jest skuteczny recykling

Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach. Eksperci apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja bateria samochody elektryczne recykling elektromobilność

Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów

Łódzcy studenci proponują ekologiczną inicjatywę codziennego użytku. Jacek Ogarniściak i Piotr Długosz z Politechniki Łódzkiej stworzyli projekt wielorazowych opakowań kurierskich, które powstają z tzw. zielonych polimerów. Jak podkreślają, rozwiązanie to szansa na ograniczenie użycia i ponownie przetworzenie folii bąbelkowej, plastiku i makulatury. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka STYL ŻYCIA studenci Łódź ekologia recykling

ANALIZA Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta i recykling. Metody na posprzątanie góry śmieci

Uzdrowić recykling, obniżyć opłaty dla mieszkańców i ukrócić patologie na rynku odpadowym, które od lat podcinają skrzydła uczciwym przedsiębiorcom. To najważniejsze cele planowanej reformy tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, pod którymi zgodnie podpisują się wszyscy zainteresowani: samorządowcy, recyklerzy, producenci opakowań, ekolodzy. Potrzebujemy prawdziwej, głębokiej reformy. Przedstawiamy wnioski płynące z raportu opublikowanego w ramach konferencji TOGETAIR – Razem dla klimatu i gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse recykling odpady

TOGETAIR: drugi dzień debat o ekologicznych wyzwaniach. Transport, gaz, wiatr i wszechobecne... plastiki

Dzień Ziemi na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021 upłynął na rozmowach i deklaracjach, dotyczących zarówno przyszłości, jak i obecnej sytuacji ekologicznej kraju. Debatowano również o inwestycjach w przyjazny środowisku transport. Eksperci i urzędnicy skupili się na rozwoju rozwiązań wdrażanych na kolei oraz drogach, zarówno jeśli chodzi o transport towarowy, jak i pasażerski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia klimat transport recykling wiatr energia odnawialna