Polskie Radio
Section05
recykling

Dokończyć rewolucję: koniec z jednorazowymi kubkami i mini opakowaniami kosmetyków

Kilka lat temu Unia Europejska wprowadziła zakaz jednorazowych plastikowych słomek, sztućców i talerzy. Teraz chce uregulować cały sektor i włączyć opakowania do obiegu zamkniętego. A to oznacza, że w stosunkowo niedalekiej przyszłości np. większość kawy na wynos będzie w UE serwowana w kubkach wielorazowych bądź nalewana do kubka, który klient przyniesie ze sobą.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia recykling Beata Płomecka Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Jak przygotować święta ekologicznie

Okres przedświąteczny to czas porządnego sprzątania, solidnych zakupów i obfitego gotowania. Co zazwyczaj kończy się wyrzucaniem po świętach niezjedzonych i niewykorzystanych produktów. A gdyby organizować święta w duchu zero waste? Gdybyśmy przygotowania do nich czynili odpowiedzialnie, z szacunkiem do planety i nas samych? Pod takim hasłem odbywają się w Warszawie Targi Zero Waste.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA święta ekologia recykling Piotr Firan Trójka zero waste

Elektroodpady. Jak właściwie je recyklingować?

W Unii Europejskiej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi coraz większy problem. - To wynika trochę z naszej natury chomikowania, czasami trudno nam się rozstać z rzeczami, które mają dla nas sentymentalną wartość - mówi Maria Andrzejewska z UNEP/GRID-Warszawa. - Jednak powinniśmy oddawać w miejsce utylizacji cały sprzęt. Sprawdzamy, dlaczego jest to tak ważne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia elektrośmieci recykling Piotr Firan

Szkło i plastik z kaucją. Co z kartonami po soku czy mleku?

Już wiadomo, że opakowania szklane i plastikowe mają zostać objęte systemem kaucyjnym: prace legislacyjne w tej sprawie są podobno już na ostatniej prostej. Tymczasem odezwali się producenci opakowań kartonowych do płynnej żywności, czyli np. soków czy mleka, którzy chcą, aby ich wyrób objąć takim systemem. Z tym jednak może być już problem…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA recykling ekologia Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka