Polskie Radio
Section05
PRL

Piotr Lipiński: Jan Rzepecki chciał, by WiN był organizacją cywilną

- Pułkownik Jan Rzepecki, który zakładał WiN, wyobrażał sobie tę organizację jako opozycyjną, działającą w podziemiu. Nie mógł przecież liczyć na to, że będą taką opozycją, jak chociażby PSL, działający legalnie. Dość szybko jednak jego pomysł, żeby była to organizacja cywilna, zderzył się z rzeczywistością - mówił w Dwójce Piotr Lipiński, reporter historyczny.
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Piotr Lipiński PRL bezpieka Dwójka Wacław Holewiński

Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP

- Każdy duchowny w okresie PRL posiadał własną teczkę, niezależnie od tego czy wchodził w jakiekolwiek interakcje ze Służbą Bezpieczeństwa, czy też nie decydował się na to. W tych teczkach gromadzono dokumenty na ludzi Kościoła, którymi można by kiedyś się posłużyć - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli Kościół PRL historia PRL komunizm religia służba bezpieczeństwa

"Przełomowy i fundamentalny". Dmitrowicz o liście Episkopatu Polski do biskupów niemieckich

- W liście do biskupów niemieckich padły słowa, które wszyscy znamy, proszące o przebaczenie i przebaczające. To był niesamowity gest i coś pięknego, także w perspektywie naszych czasów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kościół w prl HISTORIA PRL Piotr Dmitrowicz Magdalena Ogórek

"Symbol zmierzchu PRL-u". Robert Kostro o pomniku Feliksa Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski

- Moment zdemontowania pomnika Feliksa Dzierżyńskiego 17 listopada 1989 r. był ciekawy, wszyscy sądzili, że to był pomnik z brązu, zaskoczeniem było to, że się rozpadł na oczach zgromadzonej publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Robert Kostro PRL 1989 Muzeum Historii Polski

"Istnieje ostry spór polityczny i ideologiczny". Borowik o podziałach w polskim społeczeństwie

- Donald Trump wyraźnie powiedział, że walka toczy się między patriotami, a globalistami. Ci globaliści to są współcześni marksiści - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycyjny w okresie PRL, odnosząc się do konfliktu dzielącego Polskę i świat. Gośćmi debaty byli też inni opozycjoniści - Andrzej Michałowski oraz Wojciech Borowik.
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 2020 opozycja demokratyczna PRL protesty w Warszawie Unia Europejska POLSKA

"Zaplecze organizacyjne i wsparcie moralne protestów". Piotr Woyciechowski o tzw. liście generałów

- Pod listem, w którym pojawia się wątek krwi na ulicach, podpisali się funkcjonariusze aparatu represji państwa komunistycznego, którzy mają doświadczenie osobiste lub strukturalne związane ze służbami bezpieczeństwa. Know-how, który mają, każe się temu przyjrzeć, to pole do popisu dla ABW, która powinna objąć kontrolą operacyjną to środowisko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka aborcja strajk kobiet Tadeusz Płużański Piotr Woyciechowski PRL służby specjalne

"Komuniści wiedzieli, że stoją na przegranej pozycji". Andrzej Gwiazda o rejestracji "Solidarności"

- Trwała walka o szczegóły, o poszczególne słowa i przecinki, które zmieniały prawną wagę - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz opozycji w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Andrzej Gwiazda. 10 listopada 1980 roku został zarejestrowany NSZZ "Solidarność". Po raz pierwszy w bloku wschodnim władza uznała niezależny od rządu i partii komunistycznej związek zawodowy.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL komunizm Andrzej Gwiazda

36. rocznica pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. "Władza wiedziała, że zmiany są nieuchronne"

36 lat temu, 3 listopada 1984 roku, odbył się pogrzeb brutalnie zamordowanego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na Żoliborz ściągnęło od 600 tysięcy do miliona osób chcących ostatni raz pożegnać księdza. Była to jedna z największych antykomunistycznych manifestacji w polskiej historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Jerzy Popiełuszko HISTORIA historia PRL PRL śmierć pogrzeby