Polskie Radio
Section05
PRL

Śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. IPN ekshumował szczątki kapłana

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Zbrodni na założycielu i duchowym ojcu oazowego Ruchu Światło-Życie mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL. Ks. Blachnicki walczył w wojnie obronnej w 1939 r., był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura IPN PRL HISTORIA Franciszek Blachnicki wywiad zabójstwo represje komunizm

"Olbrzymi potencjał". Prof. Jan Żaryn o tradycji nurtu narodowego w Polsce

- Polski ruch narodowy został dramatycznie skonfrontowane z dwoma totalitaryzmami.  Zdecydowana większość narodowców została wymordowana przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej. Natomiast komuniści byli równie wytwornymi przeciwnikami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP Ruch Narodowy PRL komunizm Bolesław Piasecki

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka opozycja demokratyczna PRL emigracja

Marek Szajda: wieś na tzw. Ziemiach Odzyskanych przeszła wielkie zmiany

- Mimo zmian, jakie się dokonały, jest też jakaś ciągłość. Ciągłość, która jest praktykowana głównie w warstwie dziedzictwa niematerialnego. Trzeba jednak przyznać, że mówimy o wsi, która przeszła wielkie zmiany. Wsi, która w granicach państwa polskiego jest 75 lat, od 1945 r. - mówił w "Wybieram Dwójkę" jeden z redaktorów tomu "Wieś na Ziemiach Zachodnich i Północnych po 1945 r. Ciągłość czy zmiana?".
Zobacz więcej na temat:  wieś PRL Bartosz Panek Dwójka kolektywizacja

"Bez nich nie byłoby wolnej Polski". Nabór wniosków o świadczenia dla osób represjonowanych

Osoby mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, których świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, będą miały prawo do świadczenia wyrównawczego. Wnioski będzie można składać od 15 października.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna emerytura pomoc Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny społeczeństwo PRL POLSKA

"Typowali osoby, które mogliby szantażować". Prokurator Pozorski o wynoszeniu dokumentów SB

- Funkcjonariusze PRL wynoszący dokumenty typowali osoby, które w nowej rzeczywistości politycznej mogą zająć wysokie stanowiska. Dokumenty te służyły wyłącznie temu, żeby w przyszłości te osoby szantażować i mieć z tego tytułu określone korzyści - powiedział w Polskim Radiu 24 prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

Marek Król: system III RP trzymał się na teczkach oraz informacjach z przeszłości

- III RP można nazwać drugą PRL. Zmieniła się dekoracja, a wpływy towarzyszy z dawnych służb pozostały. (…) Niezrozumiałe zachowania niektórych polityków mogły być spowodowane dyskretnymi przypomnieniami dawnych oficerów prowadzących - powiedział Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marek Król Antoni Trzmiel PRL komunizm służba bezpieczeństwa historia Polski

TYLKO U NAS Odkrycie dokumentów SB w domu byłego agenta. Gontarczyk: mogły stać się źródłem szantażu osób publicznych

- "Prywatyzowanie" dokumentów SB było bez wątpienia groźne. Mogło mieć i pewnie miało znaczenie w życiu publicznym, bo materiały te niejednokrotnie mogły stać się źródłem szantażu i wymuszania - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN PRL służba bezpieczeństwa historia Polski

Działacz Solidarności w okresie PRL: prezydent Gdańska staje na pozycji wewnętrznego wroga Polski

- Ja uważam, że to, co robi pani Dulkiewicz, to jest nic innego, jak postawienie się na pozycji wewnętrznego wroga Polski i tak należy to ocenić. Wrogów należy rozliczać, a nie tolerować - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz Solidarności w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki Andrzej Rozpłochowski POLSKA polityka Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk HISTORIA II wojna światowa historia PRL PRL

"Najciekawsze są nośniki elektroniczne". Nisztor o odkryciu dokumentów SB w domu byłego agenta

- To, co jest najciekawsze w tej całej historii, to to, że zabezpieczono nośniki elektroniczne. Czyli można podejrzewać, że na tych nośnikach elektronicznych znajdowały się nie dokumenty - takie dokumenty papierowe, tylko po prostu nagrania, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, być może też nagrania wideo - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, komentując nieznane dokumenty SB odkryte w domu byłego funkcjonariusza wywiadu PRL. Do sprawy odniósł się także Cezary Gmyz (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Michał Rachoń służby i bezpieczeństwo POLSKA PRL służba bezpieczeństwa Cezary Gmyz

Nowe informacje ws. sędziego Józefa Iwulskiego. Chodzi o pracę jego żony w SB

"Postkomunistyczny układ chroniący dawnych funkcjonariuszy bezpieki nadal świetnie się trzyma. Swoich adwokatów ma nawet na samym szczycie wymiaru sprawiedliwości. Są nierozerwalnie związani z aparatem PRL" - pisze poniedziałkowy tygodnik "Sieci", który ujawnia szczegóły pracy żony sędziego Iwulskiego w Służbie Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo służba bezpieczeństwa PRL Sąd Najwyższy

Ustawa dezubekizacyjna. Prezes TK: Trybunał z całą powagą pochyla się nad ustawą

- Trybunał czuje odpowiedzialność w każdej sprawie, a w sprawach, które wywołują bardzo silne emocje społeczne, szczególnie - powiedziała Julia Przyłębska, w Programie 1 Polskiego Radia, odnośnie do wyroku w sprawie przepisów tzw. ustawy dezurbanizacyjnej, które zakładają obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL.
Zobacz więcej na temat:  Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny POLSKA Unia Europejska PRL Małgorzata Raczyńska-Weinsberg