Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

"Potrzebne rozwiązania instytucjonalne". Piotr Andrzejewski o sprawie sędziego Sądu Najwyższego

- Cała III RP oparta jest na ustaleniach okrągłostołowych, uwalniających od odpowiedzialności karnej za popełnionej po II Wojnie Światowej zbrodnie przedstawicieli reżimu komunistycznego. Wszelkie przestępstwa, z politycznego uzgodnienia, zostały skierowane na margines - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 prawo Sąd Najwyższy PRL komunizm IPN

Sprawa sędziego Józefa I. Rafał Dudkiewicz: jest duży problem z przejrzystością wymiaru sprawiedliwości

- Byłby to duży kłopot, kolejne uprawomocnienie PRL-u, który jest związany z ochroną interesów kastowych. III RP ma problem ze swoją najnowsza historią - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Dudkiewicz. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do sytuacji sędziego I., którego immunitet może zostać niezawieszony. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Rafał Dudkiewicz Tadeusz Płużański Sąd Najwyższy IPN PRL

"Dosyć pozorowanej działalności". Andrzej Rozpłochowski o wniosku IPN ws. sędziego Iwulskiego

- Immunitety mają rzekomo bronić dane osoby przed nieuczciwymi pozwami. To jest bajka dla naiwnych dzieci. W szanujących się państwach taka instytucja nie istnieje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działa opozycji w PRL Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi byli również Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Sąd Najwyższy PRL komunizm

"Są pozbawione podstawy prawnej". Andrzej Dera o działaniach KE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

- UE i Komisja Europejska nie mają prawa ingerowania w system sądownictwa w Polsce i takie działania są po prostu pozbawione podstawy prawnej, czyli krótko mówiąc: są one nielegalne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezydencki minister Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Andrzej Dera Jerzy Jachowicz Sąd Najwyższy kancelaria prezydenta Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo POLSKA

IPN chce rozliczyć przeszłość sędziego SN Józefa I. Publicysta: trzydzieści lat za późno

- To kwestia rozliczeń sędziów stanu wojennego, którzy orzekali w procesach karnych przeciwko działaczom opozycyjnym. Chcę przypomnieć, że po 1989 roku przyjęto zasadę nierozliczania tych sędziów za swoją zbrodniczą działalność. Ewentualnie można ich było skazać, jeżeli orzekali niezgodnie z ówczesnym prawem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Polexit Dorota Kania Wojciech Biedroń Bogumił Łoziński komunizm Sąd Najwyższy IPN

IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wystąpiła do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego sędziego Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józefa I. Zamierza mu postawić zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym skazaniu 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. Józef I. jest wciąż czynnym sędzią, obecnie Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  IPN Sąd Najwyższy Instytut Pamięci Narodowej komunizm historia Polski społeczeństwo POLSKA

"Na efekty trzeba jeszcze poczekać". Rzecznik SN broni decyzji I prezes

- Sytuacja pracownicza w SN wymagała kompleksowego uporządkowania i to się dzieje - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski. - Wydaje mi się, że działalność I prezes w ogóle cieszy się poparciem pracowników, chociaż na efekty tych działań trzeba jeszcze poczekać - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prasa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Nowy Jork: związane z pandemią ograniczenia dot. świątyń niezgodne z konstytucją. Tak uznał Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy USA przychylił się w środę do skargi grup religijnych przeciwko restrykcjom stanu Nowy Jork ograniczającym dozwoloną liczebność zgromadzeń w tamtejszych kościołach i synagogach. Sąd uznał, że ograniczenia są niekonstytucyjne.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork Kościół religia Stany Zjednoczone koronawirus pandemia COVID-19 Sąd Najwyższy Ameryka Północna ŚWIAT USA