Wenezuela. "W tym kraju świętować można cały rok"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 15:30
Decyzją prezydenta Nicolasa Maduro w tym roku w Wenezueli Boże Narodzenie rozpoczęło się w listopadzie i potrwa do końca grudnia. - I bez tego nakazu Wenezuelczycy świętowali dużo wcześniej niż na przykład my, Polacy - opowiada podróżniczka i blogerka Ada Jarczyk. - Tutaj Boże Narodzenie celebruje się od 1 grudnia, czasami nawet do początku karnawału. 
- Mieszkańcy Wenezueli lubią świętować - przekonuje blogerka i podróżniczka Ada Jarczyk. - 25 grudnia wręczają sobie prezenty i celebruja ten czas aż do karnawału. (Na zdj. Caracas)
- Mieszkańcy Wenezueli lubią świętować - przekonuje blogerka i podróżniczka Ada Jarczyk. - 25 grudnia wręczają sobie prezenty i celebruja ten czas aż do karnawału. (Na zdj. Caracas)Foto: Shutterstock.com/Douglas Olivares
  • Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt dla Wenezuelczyków. 
  • Celebracja trwa tam miesiąc, często przedłuża się aż do karnawału. 
  • 23 grudnia w Wenezueli to Święto Pasterzy. 25 grudnia mieszkańcy tego jktaju obdarowują się prezentami. 
  • Hallacas - to główne świąteczne danie. Przygotowuje je cała rodzina.
  • Przez cały grudzień w Wenezueli słucha się "gaitas".  

Wenezuela pod lupą

Ada Jarczyk jest podróżniczką i autorką bloga "Gonna Travel". Najpierw w Wenezueli zatrzymała ja pandemia - na ponad rok. Potem wróciła tam "z własnej woli". W trakcie swoich wypraw Ada kręci filmy, na których pokazuje jak wygląda życie Wenezuelczyków.

Święta na klatce schodowej

- W grudniu odbywają się spotkania rodzinne i koncerty świąteczne. - Z ubieraniem choinki nikt nie czeka do wigilii, robi się to już na początku miesiąca. Co więcej, drzewka dekoruje się w swoich domach, ale także w blokach, razem z sąsiadami - opowiada gość Czwórki. - Mieszkańcy Wenezueli kochają świętować i potrafią to robić przez cały rok. Nawet jeśli - tak jak teraz - nic temu nie sprzyja.

Najważniejszy czas w roku

Od lat Wenezuela mierzy głębokim kryzysie gospodarczo-społecznym i coraz więcej jej obywateli decyduje się na wyjazd z kraju. - Jeśli jednak mają możliwość, to na święta wracają i spędzają z bliskimi cały miesiąc - mówi Ada Jarczyk. - To jest naprawdę ważny dla nich czas. Więc ludzie zaciskają pasa, ale świętują. Radośnie i kolorowo, bo tak właśnie wygląda to w krajach Ameryki Południowej.

Hallacas -  tradycyjna bożonarodzeniowa potrawa Wenezuelczyków, którą przygotowują wszyszcy członkowie rodziny. Hallacas - tradycyjna bożonarodzeniowa potrawa Wenezuelczyków, którą przygotowują wszyszcy członkowie rodziny.

"Rolada" z bananowca i "sylwestrowe owoce"

Tak jak Polacy, Wenezuelczycy też zasiadają do wspólnej kolacji, ale delektują się innymi potrawami.  - Daniem głównym na stole wigilijnym są hallacas. To masa kukurydziana, którą  nadziewa się mięsem (wołowiną, wieprzowiną lub drobiem), oliwkami, rodzynkami, kaparami i przyprawami, zawija w liście bananowca i gotuje na parze -  opowiada podróżniczka i blogerka. -  W przygotowaniu hallacas bierze udział cała rodzina. Przypomina to produkcję liniową z fabryki. Każdy członek rodziny ma przydzielony konkretny składniki, a praca idzie taśmowo. 

Posłuchaj
10:47 CZWÓRKA Swieta z Czwórká - wenezuela 25.12.2023.mp3 Jak mieszkańcy Wenezueli świętują Boże Narodzenie? (Święta z Czwórką/Czwórka) 

W Polsce Boże Narodzenie pachnie pomarańczami, w Wenezueli ma smak winogron. - To także "sylwestrowe" owoce. Tradycja mówi, że o północy trzeba zjeść 12 winogron, żeby nowy rok był dla nas pomyślny - dodaje rozmówczyni Kamila Jasieńskiego.  

Zobacz także:

Wszyscy słuchają "gaitas"

Jeśli chodzi o świąteczną ścieżkę dźwiękową, to w Wenezueli śpiewa się kolędy i głównie robią to dzieci. Nie jest to jednak "numer jeden" bożonarodzeniowej playlisty. - Największą popularnością cieszą się "gaitas", rodzaj muzyki, która pochodzi z regionu Maracaibo. Utwory nie mają charakteru religijnego, teksty piosenek nie dotyczą Bożego Narodzenia. ale słucha się ich przez cały grudzień - mówi Ada Jarczyk.

Argenis Carruyo - Especial de Navidad | Argenis Carruyo

***

Tytuł audycji: Święta z Czwórką

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Ada Jarczyk (autorka bloga Gonna Travel, podróżniczka)

Data emisji: 25.12.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Barwne orszaki, flamenco i Antonio Banderas. City break w Maladze

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 10:50
W kulturze hiszpańskiej Święto Trzech Króli (El Dia de Los Reyes Magos) to jedno z najbardziej wesołych i kolorowych świąt w roku. Tego dnia mieszkańcy Malagi obdarowują się prezentami., a dzień wcześniej na ulice wychodzą pochody przebranych za różne postaci ludzi, którzy rozrzucają cukierki oraz drobne upominki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień św. Szczepana - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 07:00
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to wspomnienie świętego Szczepana - pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Dzień ten był szczególny w polskiej tradycji ludowej. W odróżnieniu od pierwszego dnia świąt, drugi miał wesoły charakter. To dzień, w którym chętnie odwiedzano znajomych i dalszych sąsiadów.
rozwiń zwiń