"Oręże z rozmachem". Z wizytą w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 16:50
Defilada 200 rekonstruktorów historycznych zainaugurowała działalność nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli. W nowym budynku - z rozmachem większym niż było to możliwe w dotychczasowej siedzibie - prezentowana jest historia oręża polskiego - od czasów Mieszka I do II wojny światowej.  
Wystawa 1000 lat Chwały Oręża Polskiego w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.Foto: Hanna Dołęgowska
  • Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego mieści się w Cytadeli Warszawskiej i jest częścią kompleksu Cytadela Muzeów.
  • Pierwszą wystawą przygotowaną dla zwiedzających jest ekspozycja "1000 lat Chwały Oręża Polskiego".
  • Eksponaty prezentowane są w otoczeniu scenografii, która przedstawia fragmenty zabytkowych budowli ważnych dla historii Polski, m.in.: klasycystycznej kolumnady Pałacu Saskiego, renesansowych krużganków wawelskich czy romańskiego portalu bazyliki w Czerwińsku.
  • Do końca sierpnia wstęp do Muzeum Wojska Polskiego jest wolny i niebiletowany.

"1000 lat Chwały Oręża Polskiego"

Pierwszą wystawą w nowej siedzibie muzeum jest ekspozycja "1000 lat Chwały Oręża Polskiego". - Wystawę zaprojektował prof. Marek Chowaniec i uwzględnił nie tylko zabytki, ale też architekturę i scenografię. W ten sposób poznajemy nie tylko dzieje oręża polskiego, ale też zmiany w architekturze: od romanizmu, poprzez gotyk, renesans i klasycyzm. I to jest wielka wartość tej ekspozycji - tłumaczy kustosz Tomasz Szumański, rzecznik placówki.

Co zobaczymy na wystawie?

Wejście do głównego pawilonu nowego Muzeum Wojska Polskiego znajduje się na placu Gwardii Pieszej Koronnej w Warszawie. Przekraczając progi muzeum cofamy się do X wieku i zaczynamy zwiedzanie od wojów Mieszka I, którzy wyłaniają się z gęstego lasu i kierują w stronę portalu romańskiego bazyliki w Czerwińsku.


Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Posłuchaj
04:54 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - muzeum wojska polskiego 13.08.2023.mp3 "1000 lat Chwały Oręża Polskiego” - co zobaczymy na wystawie w Muzeum Wojska Polskiego? (Czwórka do kwadratu/Czwórka) 

Jak ubierali się rycerze?

- To właśnie w tym miejscu przez Wisłę przeprawiały się wojska króla Władysława Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem - wyjaśnia gość Czwórki. - To, co widzimy na postaciach wydrukowanych metodą 3D koni czy manekinów, to są rekonstrukcje historyczne, ale oparte na źródłach. Chcieliśmy przypomnieć o elementach, które nie zachowały się do dziś, ale istniały - na przykład stroje średniowiecznych rycerzy. Odtworzyliśmy je m.in.na podstawie ikonografii i szczegółowych badań nagrobków oraz kościelnych ołtarzy.


Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Sprawdź też:

Ile waży zbroja?

- Materiały, które zostały do tego wykorzystane, są najwyższej jakość, a stroje to ręczna robota. W zależności od epoki zostały uszyte ze starodawnego splotu, z wełny, z lnu, z prawdziwego jedwabiu. - Dla mnie, jako dla archeologa, niezwykle interesujące są stroje ochronne. Najcięższa zbroja w naszej kolekcji waży 44 kilogramów i należała do hetmana litewskiego Krzysztofa Radziwiłła zwanego Piorunem. Podobne zbroje, dla szczuplejszych mężczyzn, ważyły od 20 do 25 kilogramów - opowiada kustosz MWP.


Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Posłuchaj
05:00 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - muzeum wojska polskiego eksponaty 13.08.2023.mp3 Po nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego oprowadza nas kusztosz i rzecznik prasowy Tomasz Szumański (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

"King Kong" a sprawa polska

"1000 lat Chwały Oręża Polskiego" to blisko 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów MWP, która jest jednym z największych zbiorów muzealnych w Polsce. - Nad głowami zwiedzających powiesiliśmy replikę samolotu Eskadry Kościuszkowskiej, która chwalebnie zapisała się na kartach historii Polski. Widnieje na niej emblemat tejże eskadry, czyli czapka rogatywka z pawim piórem i ze skrzyżowanymi kosami - opowiada Tomasz Szumański. - Dodatkowo widzimy tam też gwiazdy i pasy wzięte wprost z flagi Stanów Zjednoczonych, ponieważ w tym dywizjonie walczyli ochotnicy amerykańscy na czele z Merianem Cooperem - dowódcą eskadry, a później reżyserem kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku.  


Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wystawa "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Plany MWP na przyszłość

Ekspozycji towarzyszą filmy dokumentujące proces powstawania nowej siedzimy MWP - od pojawienia się ciężkiego sprzętu w postaci czterech czołgów, które zostały wprowadzone do pawilonu za pomocą poduszek powietrznych aż do ostatnich prac przygotowawczych nad wystawą. - To nie jest nasze ostatnie zdanie, bo przestrzeń wystawiennicza zwiększy się jeszcze dwukrotnie - dodaje rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Do końca sierpnia wstęp do Muzeum Wojska Polskiego jest wolny i niebiletowany.

Jak powstawała koncepcja wystawy inauguracyjnej na otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego? | MuzeumWP

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 13.08.2023

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

"Emocje są duże". Szef Muzeum Dom Rodziny Pileckich przed otwarciem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 10:24
- To wiele lat pracy mojej i całego zespołu. Ostatnie dwa lata to była praca nad scenariuszem i budową wystawy stałej. Przed nami wielki finał, czyli pokazanie owoców naszej pracy publiczności - mówił w "Poranku Dwójki" Karol Madaj, dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspaniała darowizna Kenya Hary: ponad 200 jego prac wzbogaciło kolekcję Muzeum Narodowego w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 17:05
Prace Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów, można było oglądać przez cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Podczas finisażu wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" artysta przekazał swoje prace do muzeum. Miało być ich 70, okazało się, że jest ponad 200!
rozwiń zwiń