Ekosturystyka - podróże z poszanowaniem przyrody

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 10:00
Ekoturystyka będzie jednym z tematów niedzielnej audycji. Dowiemy się co to oznacza i jakie proekologiczne rozwiązania są stosowane najczęściej w turystyce.
Ekoturystyka - w audycji Czwórka do kwadratu sprawdzimy jak odpoczywać z poszanowaniem przyrody.
Ekoturystyka - w audycji "Czwórka do kwadratu" sprawdzimy jak odpoczywać z poszanowaniem przyrody.Foto: shutterstock/everst

W niedzielne popołudnie w Czwórce będziemy mówić m.in. o ekoturystyce. Często turysta, który szuka miejsc dziewiczych i niezdegradowanych, potrafi jednocześnie środowisko, w którym przebywa niszczyć. To nie tylko bezpośrednie działania, ale także domaganie się łatwego dostępu do dobrych dróg, infrastruktury czy internetu na tych terenach. Ekoturystyka zajmuje się pogodzeniem, wydawałoby się nieraz sprzecznych interesów ludzi i przyrody. Naszym gościem po godzinie 16.15 będzie Dominika Zaręba, uważana za pionierkę ekoturystyki w Polsce. W Czwórce opowie czym jest turystyka zrównoważona i kto z niej korzysta. Wyjaśni także, jakie proekologiczne rozwiązania są najczęściej stosowane w turystyce.

Wcześniej jednak wyruszymy na wycieczkę, a to za sprawą pasjonatów, jakimi są Łowcy widoków. Wspinają się i wdrapują na wieże, platformy widokowe, odwiedzają, skałki, doliny, wodospady, kotły lodowcowe, szukają niesamowitych panoram. Łowcy widoków, mają nawet własne odznaki turystyczne i medale oraz mapy, które prowadzą do miejsc z niezwykłymi krajobrazami. Więcej o ich działalności, po godzinie 15.15, opowie Adam Kaszuba.

Po godzinie 17.15 także będziemy polecać książki na majówkę. Nasze studio odwiedzi Robert Jasiak, bookstamer i twórca profilu "Wspieraj kulturę", który opowie o wartych przeczytania pozycjach wydawniczych.

W naszym popołudniowym paśmie nie zabraknie także dużej dawki najlepszej Czwórkowej muzyki.


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w niedzielę (28.03) o godzinie 15.00 zaprasza Marta Hoppe.

aw

Czytaj także

Zwiedzanie Mazowsza. Z miejską apką przez Warszawę i 21 gmin

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 13:29
Warsawpolis Guide to aplikacja stworzona przez miasto stołeczne Warszawa i 21 partnerskich gmin Mazowsza. Program zaprasza do poznania stolicy i okolicznych miast i miasteczek. Są tu też elementy wirtualnej rzeczywistości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:36
Wyprawa na Malediwy i podróże autami 4x4 wymieniane są w zestawieniach trendów podróżniczych na rok 2024. Kasia i Kuba, autorzy bloga Dobra Podróż, starają się wyprzedzać trendy i uczyć odpowiedzialnych podróży. 
rozwiń zwiń