Latać tanio i komfortowo - czy to jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 12:45
Za komfort trzeba płacić - także w tanich liniach lotniczych. - Przewoźnicy wprowadzają klasę biznes, umożliwiają intranetowe zakupy, a już wkrótce w Nowej Zelandii pasażerowie będą mogli wykupić miejsce na… łóżku piętrowym - opowiada Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4Free.pl. 
Ci pasażerowie, którzy mają mniejsze wymagania i  traktują samolot jak zwykły środek lokomocji, nadal mogą sporo zaoszczędzić na zagranicznych podróżach. (zdj. ilustracyjne)
Ci pasażerowie, którzy mają mniejsze wymagania i traktują samolot jak zwykły środek lokomocji, nadal mogą sporo zaoszczędzić na zagranicznych podróżach. (zdj. ilustracyjne)Foto: heychli/ Shutterstock
  • Tanie linie lotnicze cieszą się nieustającym zainteresowaniem.
  • Co prawda ceny biletów nie są już takie atrakcyjne, jak kiedyś, ale nadal można je kupić do 100 zł. w dwie strony.
  • Wszystko zmierza do tego, żebyśmy płacili tylko za fotel i mały plecak, a w wszystko inne mieli w dodatkowej cenie - mówi Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4Free.pl. 

- Tanie latanie to suma cierpień i wyrzeczeń, które jesteśmy w stanie znieść, żeby dotrzeć do celu - podkreśla ekspert. - Wszystko zmierza w tym kierunku, żeby w cenie biletu były tylko fotel i mały plecak, a w wszystko inne à la carte - na żądanie i za dopłata.

Miejsca stojące w samolocie

Spełnieniem marzeń tanich przewodników byłoby na pewno wprowadzenie miejsc stojących. Z takim pomysłem 10 lat temu wyszedł właściciel jednej z popularnych linii lotniczych. - Ten temat co jakiś czas powraca, ale nadal budzi wątpliwości ze względu na bezpieczeństwo - opowiada redaktor Mariusz Piotrowski. - Te miejsca stojące to tak naprawdę barowe siedziska z pasami bezpieczeństwa i podparciem na część lędźwiową. Niestety w przypadku turbulencji to zabezpieczenie może być niewystarczające. Ale i tak myślę, że byłby to absolutny hit sprzedażowy.

Więcej foteli na pokładzie

- W niedalekiej przyszłości tanie linie lotnicze na pewną będą korzystały z tego, co przyniesie rewolucja w zakresie wagi i wymiarów foteli lotniczych. Już jest ich więcej, na szczęście są tak zaprojektowane, że choć miejsca na nogi jest mniej, to można się w nich wygodnie usadowić - dodaje rozmówca Jędrzeja Rosiewicza.

Posłuchaj
27:16 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - latanie 09.06.2024.mp3 Tanie linie lotnicze - wszystko, co powinienieć wiedzieć, zanim zaplanujesz wakacje (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Wi-Fi i zakupy w intranecie

Jeśli chodzi o nowe usługi, to są to wszystkie rzeczy, które sprawią, że pasażer będzie skłonny zapłacić więcej - wyjaśnia Mariusz Piotrowski. - Z jednej strony tanie linie lotnicze rozwijają w swoich samolotach klasę biznes. Z drugiej - rozwija się trend dotyczący korzystania w trakcie lotu albo z Wi-Fi, albo wewnętrznej sieci dla pasażerów, która zapewnia rozrywkę w postaci gier czy filmów, ale także zakupów na pokładzie. 

Leżanki i łóżka piętrowe

Ciekawym rozwiązaniem w podróżowaniu klasą ekonomiczną na dłuższych trasach jest koncept leżanek, czyli dostawek, które tworzą z całego rzędu łóżko. Niestety, żeby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba wykupić nie tylko usługę, ale i cały rząd foteli - opowiada gość Czwórki. - Pojawiła się też linia z Nowej Zelandii, która pod koniec roku wprowadzi innowacyjny projekt „skynest”. To będą piętrowe łóżka umieszczone w specjalnych, odizolowanych  kapsułach na tyłach samolotu. Niestety za to też trzeba będzie zapłacić - od 1000 do 1500 złotych. 

Zobacz także:

Ile dziś kosztuje "tani bilet"?

Ci pasażerowie, którzy mają mniejsze wymagania i  traktują samolot jak zwykły środek lokomocji, nadal mogą sporo zaoszczędzić na zagranicznych podróżach. Jak przyznaje redaktor portalu Fly4Free.pl najtańszym biletem, który udało mu się kupić, był bilet na trasie Mediolan - Bergamo. Zapłaciłem za niego ok. 6 złotych i to w obie strony - mówi. - Było to kilka lat temu i dziś takie promocje raczej już się nie zdarzają, ale ciągle można kupić sobie bilet w dwie strony poniżej 100 złotych.  

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Mariusz Piotrowski (redaktor portalu Fly4Free.pl)

Data emisji: 09.06.2024

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Północna Norwegia - lodowy hotel, noc polarna i kiepskie jedzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:42
Kamil Siwiński rzucił swoje warszawskie życie, pracę w korporacji i wyjechał - nie w Bieszczady. Jego domem na kilka miesięcy stała się północna Norwegia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochodem na weekend z Polski. Dokąd warto pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 12:00
"Samochodem na weekend z Polski" to książka dla tych, którzy lubią odkrywać ciekawe miejsca, a ich ulubionym fotelem jest fotel kierowcy. - Podróże samochodowe to prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć, na przykład lecąc samolotem. To też okazja, żeby kilka razy w roku odkrywać nowe miejsca poza granicami Polski - przekonuje autor Patryk Korbel.
rozwiń zwiń