"Wakacje to czas próby dla smartfonów". Jak zabezpieczyć telefon?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 19:50
Dla smartfonów wakacje to czas próby. - Dajemy w kość naszym urządzeniom - przyznaje Mateusz Norek, specjalista ds. naprawy sprzętu elektronicznego. - Przed wyjazdem warto zastanowić się, czy warunki, w jakich będziemy korzystać z telefonu, będą dla niego bezpieczne. 
Jak skutecznie zabezpieczyć swój telefon w czasie wakacji?
Jak skutecznie zabezpieczyć swój telefon w czasie wakacji?Foto: Shutterstock.com/tuaindeed
  • W trakcie wakacji wzrasta liczba zgłoszeń awarii smartfonów.
  • Najczęściej chodzi o pęknięty ekran. Na drugim miejscu są zalania.
  • Większość uszkodzeń da się naprawić - przekonuje gość Czwórki Mateusz Norek.
  • Telefon można też ubezpieczyć, ale wcześniej należy sprawdzić warunki polisy. 

Smartfon na wakacjach czy wakacje od smartfona?

Wakacje to dobry czas na to, aby pomyśleć o zabezpieczeniu telefonu. Zwłaszcza w obliczu najnowszych badań. Jak się okazuje, nawet 71 proc. Polaków podczas wakacji wyciąga smartfona od 2 do 5 razy na godzinę. Zakładając, że jesteśmy aktywni około 16 godzin dziennie, odświeżamy w tym czasie ekran nawet 80 razy. - Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby zauważyć, że większość z nas nie robi sobie wakacji od smartfonów. Tymczasem latem wzrasta ryzyko uszkodzenia aparatu - zaznacza gość Czwórki.

Jakie uszkodzenia zdarzają się najczęściej?

Uszkodzeniami, które zdarzają się najczęściej, są pęknięte ekrany. - To 75 proc. wszystkich zgłaszanych nam usterek - mówi ekspert. Na drugim miejscu jest zalanie wodą. - Egzotyczne kraje, duża wilgotność, szaleństwa na skuterach wodnych, to wszystko sprawia, że nawet modele z najwyższej półki potrafią się zepsuć - dodaje. - I nie chodzi tu o to, że producenci sprzętu są gołosłowni w deklaracjach dotyczących wodoszczelności. Po prostu słona, morska woda działa inaczej niż woda z kranu czy deszcz.

Sprawdź też:

Ratowanie smartfona - czy zawsze się udaje?

Jak przyznaje rozmówca Mateusza Kulika, w większości przypadków telefon jest do odratowania. Nie zawsze polega to na wymianie wszystkich uszkodzonych komponentów, czasami trzeba pogodzić się z wymianą modelu na model. - Nie oznacza to utraty danych i jest tańszą opcją niż zakup nowego smartfona - wyjaśnia.

Posłuchaj
15:51 CZWÓRKA Reset - smarfon 31.07.2023.mp3 Smartfon na wakacjach - o czym trzeba pamiętać? (Reset/Czwórka) 

Najczęściej do uszkodzeń smartfonów dochodzi w domu - to 40 proc. wszystkich zgłoszeń. A co grozi naszemu telefonowi na wakacjach? - Wysoka temperatura - ostrzega Mateusz Norek. - Dlatego nie zostawiajmy aparatu na desce rozdzielczej samochodu ani na leżaku na plaży. Co prawda dzisiejszy sprzęt wysyła nam ostrzeżenia, kiedy bateria jest zbyt nagrzana, ale jeśli nie zareagujemy na to odpowiednio wcześnie, coś może pójść bardzo nie tak.


Przed wyjazdem na wakacje możemy pomysleć o ubezpieczeniu smartfona. Trzeba tylko dobrze zapoznać się z warunkami polisy. (zdj. ilustracyjne) Przed wyjazdem na wakacje możemy pomyśleć o ubezpieczeniu smartfona. Trzeba tylko dobrze zapoznać się z warunkami polisy (zdj. ilustracyjne)

Czy warto ubezpieczyć telefon?

Smartfon można też ubezpieczyć. Co więcej, ubezpieczyciele sami nas do tego zachęcają. - Jeśli wybierzemy atrakcyjną ofertę, która gwarantuje nam, że sprzęt zostanie naprawiony w każdym przypadku i przy użyciu autoryzowanych części, to warto z tego skorzystać, bo to jedyne rozsądne wyjście - radzi Mateusz Norek. - Osobiście mam takie ubezpieczenie, moi klienci też i muszę przyznać, że doceniamy pozytywny rezultat tego wyboru. Ja jeszcze nie byłem zmuszony, żeby korzystać z ubezpieczenia, ale lepiej je mieć, niż zostać z pustym kontem.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mateusz Norek (iMad)

Data emisji: 31.07.2023

Godzina emisji: 17.15

kul


Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjeżdżasz na wakacje? Oblicz swój ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 15:25
O tym, jak obliczyć ślad węglowy, jaki pozostawimy, wybierając się w wakacyjną podróż, powiemy w środowy poranek. Zajrzymy też do Lublina. 
rozwiń zwiń