AI w studenckim życiu. Jak studenci korzystają ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 09:28
Smartfon to nieodłączne narzędzie w naszym życiu, jednak w siłę rośnie też sztuczna inteligencja. Narzędzia AI w studenckim życiu odgrywają już bardzo ważną rolę. Jakie są tego plusy i minusy sprawdzamy w Czwórce. 
Sztuczna inteligencja w studenckim życiu ma coraz większe znaczenie. Studenci coraz chętniej sięgają po jej narzędzia.
Sztuczna inteligencja w studenckim życiu ma coraz większe znaczenie. Studenci coraz chętniej sięgają po jej narzędzia. Foto: Shutterstock/Antonio Guillem
 • Badanie "Technologia okiem studenta" wykazało, że 97 procent studentów w Polsce używa urządzeń elektronicznych do nauki. 
 • Studenci też chętnie sięgają po narzędzia sztucznej inteligencji. AI w studenckim życiu ma coraz większe znaczenie. 
 • Uczniowie szkół wyższych wykorzystują sztuczną inteligencję do tłumaczeń, organizacji pracy, tworzeniu prezentacji. 
 • Niezbędne jest wprowadzenie regulacji dotyczących wykorzystania AI na uczelniach. 
 • Narzędzia AI w procesie nauki studenci oceniają pozytywnie. 

Badanie i raport "Technologia okiem studenta" przeprowadzone przez Digital Care wykazało, że 97 procent studentów w Polsce używa urządzeń elektronicznych do nauki. Ten wynik raczej nikogo nie dziwi, bo smartfon, laptop czy tablet to urządzenia, które niemal non stop mamy przy sobie. Autorzy badania zdecydowali się też przyjrzeć sztucznej inteligencji w studenckim życiu. 

AI w studenckim życiu

- Dziś i studenci, i osoby pracujące chętnie sięgają po sztuczną inteligencję. Robię to też ja - przyznaje Anna Kozłowska z Digital Care. - Najważniejsze jest tu prawidłowe korzystanie z tego narzędzia. 

Od kilkunastu tygodni zalewają nas newsy ze świata AI, propozycje nowych rozwiązań i możliwości wykorzystania tych narzędzi. Studenci chcą po nie sięgać również w procesie nauki. - W badaniu 68 procent ankietowanych studentów przyznało się do używania AI na uczelni - mówi ekspertka i podkreśla, że to szansa, ale też zagrożenie. 


Posłuchaj
08:50 czwórka reset 17.10.2023 17.11.mp3 Jak studenci wykorzystują sztuczną inteligencję? (Reset/Czwórka)

 

Pojawiały się informacje, że uczniowie liceów wykorzystują sztuczną inteligencję do pisania wypracowań, rozprawek, odrabiania prac domowych. W przypadku studentów jest jednak nieco inaczej. - Uczniowie szkół wyższych najczęściej narzędzia AI wykorzystują do:

- Jeśli mowa o pisaniu prac zaliczeniowych, to jedynie 1/3 badanych wykorzystuje to narzędzie - mówi gość Mateusza Kulika. 

Kontrola wykorzystania AI na uczelni

AI to nowa technologia, która stale się rozwija. Niezwykle istotnym jest by uczelnie i szkoły śledziły ten temat i nadążały za nim. - Już jest sporo narzędzi sprawdzających czy dana praca została stworzona przez AI. W tym kontekście zapytaliśmy studentów czy ich uczelnia ma jasną politykę dotyczącą możliwości wykorzystywania sztucznej inteligencji, czy określiła zakres jej dopuszczalnego wykorzystania - opowiada Anna Kozłowska. - Niestety:

 • 40 procent ankietowanych odpowiedziało, że takich wytycznych nie ma,
 • połowa w ogóle nie umiała odpowiedzieć na to pytanie,
 • a jedynie 14 procent osób zwróciło uwagę, że ich uczelnia porusza ten problem.


Sztuczna inteligencja na plus

Dziś można powiedzieć, że studenci widzą same plusy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 • Aż 60 procent ocenia jej wykorzystanie w nauce pozytywnie lub bardzo pozytywnie,
 • 1/3 jest niezdecydowana,
 • a tylko kilka procent ankietowanych wiąże z tym obawy i nie chce z tego korzystać. 

- Studenci podkreślają, że chcieliby się nauczyć korzystać z tego narzędzia. Aż 80 procent badanych podkreśliło, że chciałoby rozwijać swoje kompetencje z zakresu korzystania ze sztucznej inteligencji - mówi gość Czwórki. - To duże pole do popisu dla uczelni, ale też wyzwanie. 

Czytaj także:

Anna Kozłowska zwraca też uwagę na potrzebę wdrażania rozwiązań pozwalających stwierdzić czy dana praca została napisana samodzielnie czy z wykorzystaniem AI. Ten problem pojawia się też w środowisku artystycznym czy w social mediach. Prowadzone są dyskusje na temat konieczności oznaczenia materiałów i prac stworzonych przez AI. - Tempo rozwoju sztucznej inteligencji i wykorzystywanie jej w życiu zaskoczyły nas wszystkich i pewnie uczelnie też. Są tu potrzebne regulacje - podkreśla specjalistka. 

Jak studenci używają AI i smartfonów

Głównym urządzeniem, na którym studenci wykorzystują AI są smartfony. Aż 80 procent ankietowanych przyznało, że z telefonu korzysta co najmniej 3 godziny dziennie, a 30 procent mówi o 5 godzinach. 

W raporcie z badań znajdziemy też dane, które wykazują że:

• studenci za pośrednictwem smartfona przede wszystkim słuchają muzyki, używają aplikacji do komunikacji oraz zarządzają swoimi finansami (aż 85 proc. studentów używa aplikacji bankowych);
• co piąty student planuje przy wsparciu sztucznej inteligencji napisać pracę dyplomową. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

GośćAnna Kozłowska (Digital Care)

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 17.11

pj

Czytaj także

Kto to napisał? Sztuczna inteligencja nie rozpoznaje swoich treści

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 13:20
Sztuczna inteligencja przestaje odróżniać teksty napisane przez samą siebie od tych napisanych przez człowieka. - Pracujemy nad uwzględnieniem opinii i obecnie badamy bardziej efektywne techniki pozwalające potwierdzić pochodzenie tekstu - zapowiadają twórcy chatbota GPT. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w polskiej szkole - dla nauczycieli i dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 20:40
Eksplozja popularności sztucznej inteligencji to kwestia ostatnich miesięcy, niemniej jednak ten temat jest obecny w polskiej szkole już od jakieś czasu. - Wielu nauczycieli wykorzystywało ją wcześniej i będzie korzystać z niej teraz. Naszym zadaniem jest pomóc im w tej pracy - mówi Michał Przymusiński, przewodniczący Rady ds. AI przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
rozwiń zwiń