Euro Vibe w Czwórce. Co nam daje Unia Europejska? Poznaj jej możliwości i idź na wybory

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 19:37
W Czwórce w cyklu "Euro Vibe" skracamy dystans między Polską a Brukselą. Nasi eksperci podkreślają, że Unia Europejska to my. - Jej wpływ na nasze życie jest podstawowy tak bardzo, że nawet tego nie zauważamy - podkreśla Piotr Wolski, szefa działu prasowego w Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce. W Czwórce zapraszamy na codzienny Euro Vibe. Tuż po 17.00 serwujemy europejski niezbędnik przedwyborczy, by przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca, wiedzieć więcej. 
Wybory do Europarlamentu odbędą się w Polsce 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 posłów. W Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów z całej Unii Europejskiej.
Wybory do Europarlamentu odbędą się w Polsce 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 posłów. W Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów z całej Unii Europejskiej. Foto: Shutterstock
  • 9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Europarlamentu. Polacy wybiorą 53 posłów. 
  • Polska jest w Unii Europejskiej już 20 lat. Są już dorośli, którzy świata bez UE nie znają. 
  • Program Erasmus Plus określany jest jako najbardziej udany program Unii Europejskiej. 
  • Dużą popularnością cieszy się też DiscoverUE - program-prezent na osiemnastkę. 

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 20 lat. Są już więc w naszym kraju dorośli, którzy nigdy nie żyli poza Unią. Wpływ tej wspólnoty na nasze życie jest gigantyczny. 

- Gdy słyszę pytanie: "jak UE wpływa na nasze życie?", to mogę je porównać do pytania "jak woda wpływa na życie ryb w akwarium?". To jest wpływ podstawowy, Unia to środowisko, w którym żyjemy. Do wielu rzeczy się przyzwyczailiśmy i korzystamy z nich na co dzień - mówi Piotr Wolski, szefa działu prasowego w Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce. - Młode pokolenie nie ma porównania, jak to wyglądało przed naszą akcesją. Unia wpływa na każdy aspekt naszego życia, na prawo, na pracę, naukę, spędzanie czasu wolnego. 

Posłuchaj
23:49 czwórka reset 23.04.2024 euro vibe 17.13.mp3 Co nam daje Unia Europejska, jak wpływa na nasze życie na co dzień? (Reset/Czwórka)

 

Czwórkowy gość przywołuje własne doświadczenia - wyjazdy do Szwajcarii w 1989 roku. W długich kolejkach, po wielu formalnościach zdobywał wizy do Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Wizy były wydawane na określony czas, a dodatkowo podróżnik musiał być zaopatrzony w kilka walut. - Dziś po prostu jedziemy. Nie zauważamy granic - podkreśla. - Możemy pojechać turystycznie, ale też do szkoły czy pracy. Już w Polsce możemy skorzystać z ofert Europejskiego Urzędu Zatrudnienia, w jakimś kraju UE znaleźć pracę. Aktualnie na stronie tego urzędu jest ponad 4 miliony ofert. Kiedyś to było niewyobrażalne.  

Zobacz także: 

Wiedzę o tych i wielu innych możliwościach, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej, możemy nabyć m.in. w Centrum Edukacyjnym Europa Experience. - Działamy dla młodych ludzi i nie tylko. Jesteśmy otwarci dla wszystkich, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o UE, czym ona jest i jakie są jej struktury - mówi Paweł Żelazny, Centrum Edukacyjne Europa Experience, student europeistyki. - Działa u nas m.in. kino immersyjne, gdzie obejrzeć można np. historie obywateli europejskich, którzy inspirują swoimi działaniami, pokazują jak z inicjatywami obywatelskimi dotrzeć do Europejczyków, jak mogą one zmieniać unijne prawo. 

Erasmus Plus - najbardziej udany program UE

Program Erasmus Plus określany jest jako najbardziej udany program Unii Europejskiej. Mówi się nawet o pokoleniu Erasmusa, albo o dzieciach Erasmusach, czyli dzieciach ludzi, którzy poznali się dzięki wyjazdom na program. 

- Początkowo Erasmus dotyczył tylko wymiany studentów. Na rok można było wyjechać do innego kraju i tam studiować - mówi Piotr Wolski. - Program był zaplanowany na 7 lat, na tzw. budżetową siedmiolatkę. W kolejnej siedmiolatce zaczął znikać. Tu zareagowali posłowie europarlamentu. Podkreślili, że to najlepszy program, który mamy, i musimy go utrzymać, a nawet rozszerzyć. Dziś Erasmus obejmuje programy dla uczniów szkół średnich, nauczycieli, którzy mogą wyjechać na wymiany doświadczeń, staże. Ma on olbrzymi zasięg, wpływa na to, jak funkcjonujemy w sferze naukowej, i ma olbrzymie znaczenie dla naszej przyszłości. 

Czytaj także:

Program Erasmus swoim uczestnikom pozwala poznać różne perspektywy, kody kulturowe, języki. Daje możliwości zorganizowania sobie życia, pomaga wsparciem finansowym i logistycznym. Dziś w sposób formalny i nieformalny tworzy sieci, które mogą procentować przez całe życie. 

- Są dwa nieformalne sposoby, w jaki wybiera się uczelnie w programie Erasmus. Albo jedzie się na uczelnię prestiżową, albo tam, gdzie lepiej poznamy styl życia danego kraju. Ja postawiłem na ten drugi sposób i wybrałem Hiszpanię - zdradza Paweł Żelazny. - To niesamowite doświadczenie. Uczelnia bardzo nam pomaga odnaleźć się na miejscu. Większość szkół wyższych ma przygotowane dla zagranicznych studentów specjalne infopacki z informacjami, jak szukać mieszkania, jak poruszać się po mieście. To baza danych podana nam na tacy. 

DiscoverUE - prezent na osiemnastkę od UE

Jednym z działań Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus jest DiscoverEU. Ciekawostką jest, że zrodził się on z obywatelskiego pomysłu. Dzięki programowi młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, która pozwoli im poznać jej bogactwo kulturowe i historię. Mają również okazję do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu. - Na osiemnastkę każdy Europejczyk może ubiegać się o darmowy bilet, by podróżować przez miesiąc po Unii - mówi ekspert. - Na ten pomysł wpadła grupa młodych ludzi. Poszli z nim do swojego europosła i poprzez Parlament Europejski pomysł został wprowadzony w życie. I tak już działa kilkanaście lat. To pokazuje, że poprzez naszych posłów możemy realizować nowe możliwości, wdrążać nowe pomysły, ale też zastopować rzeczy, które nam się nie podobają. 

Czemu warto iść na wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca?

- Wyboru dokonujemy zawsze. Nie idąc na wybory oddajemy nasz głos komuś. Zawsze lepiej mieć swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim, takiego, który reprezentuje zbliżony do naszego sposób patrzenia na świat, co do którego jesteśmy przekonani, że jest skuteczny - radzi Piotr Wolski. 

Do udziału w zbliżających się wyborach studentów europeistyki przekonywać nie trzeba. Paweł Żelazny uważa jednak, że zawsze warto podkreślać, jak ważne to wybory. - Tu możemy w bezpośredni sposób zagłosować na konkretne osoby, na europosłów. To jedyna taka możliwość w unijnych instytucjach i zdarza się tylko raz na 5 lat. Warto z tego prawa skorzystać. 

Wybory do Europarlamentu odbędą się w Polsce 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 posłów. W Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów z całej Unii Europejskiej. 

Wykorzystaj swój głos, by inni nie zdecydowali za Ciebie. Wybory europejskie 9 czerwca 2024 roku./Parlament Europejski w Polsce

***

Wybory do Parlamentu Europejskiego to wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które mają wpływ nie tylko na duże kraje, ale też mniejsze społeczności, wielkie przedsiębiorstwa i wchodzące na rynek start-upy, kwestie globalne i lokalne.

Zapraszamy na kolejne odsłony cyklu Euro Vibe w Czwórce - od 20 do 24 maja o 17.00 - w którym rzetelnie i ciekawie mówimy o wyborach do parlamentu Europejskiego.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Piotr Wolski, szef działu prasowego w Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce oraz Paweł Żelazny, Centrum Edukacyjne Europa Experience, student europeistyki.

Data emisji: 23.05.2024

Godzina emisji: 17.14

pj/wmkor

Czytaj także

Euro Vibe. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 20:00
9 czerwca będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, jednego z organów Unii Europejskiej. Na pięcioletnią kadencję Polacy wybiorą 53 europosłów. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce przygotowaliśmy europejski niezbędnik przedwyborczy. Codziennie (do piątku 24 maja) po godzinie 17.00 zapraszamy na Euro Vibe, który prowadzą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 20:55
Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
rozwiń zwiń