E-papierosy - niebezpieczna używka młodzieży. "Potrzebne są regulacje dotyczące sprzedaży"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 20:43
Jak wynika z badań, e-papierosy są najpopularniejszą używką wśród młodzieży w Polsce. - Wszystkiemu winna jest atrakcyjność konsumencka, produkt ładnie pachnie, ma ciekawy smak i niespotykaną dostępność - mówi prof. dr hab. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog oraz internista. - Natomiast okazuje się, że to są niebezpieczne produkty. Nie do końca wiemy, co jest w składzie chemicznym e-papierosów.
Blisko 80 procent uczniów szkół średnich w wieku 16-17 lat przyznaje, że używa regularnie beznikotynowych.
Blisko 80 procent uczniów szkół średnich w wieku 16-17 lat przyznaje, że używa regularnie beznikotynowych. Foto: Daisy Daisy/Shutterstock
 • E-papierosy są najpopularniejszą używką wśród młodzieży w Polsce, blisko 78 procent nastolatków przyznaje, że używa ich regularnie. 
 • To od e-papierosów coraz częściej zaczyna się inicjacja nikotynowa młodzieży. 
 • Prof. dr hab Krzysztof J. Filipiak, kardiolog oraz internista jest zdania, że tylko właściwe regulacje mogą zatrzymać tę modę. 
 • W Czwórce mówimy o szkodliwości działania e-papierosów.

E-papierosy - jak wielu nastolatków po nie sięga?

Na zlecenie Instytutu Zdrowia i Demokracji, firma badawczo-analityczna IQS Think Forward, przy opracowaniu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny "MEDYCYNA XXI" przeprowadziła badanie ankietowe młodzieży. Udział w nim wzięło tysiąc uczniów z całej Polski w przedziale wiekowym 16-17 lat. 

Wynika z niego, że e-papierosy są niepokojąco popularne wśród nastolatków. - Aż 78 procent uczniów szkół średnich przyznaje, że używa beznikotynowych tzw. smakowych e-papierosów regularnie - przytacza dane prowadzący audycję Piotr Firan. - Z tego zdecydowana większość z nich, bo 87 procent wapuje te o smakach owoców lub słodyczy. Papierosy tradycyjne pali znacznie mniej, bo ok. 24 procent uczniów, jeszcze mniej, bo ok. 7 procent nastolatków używa podgrzewaczy tytoniu.

Wśród tej grupy wiekowej e-papierosy także stanowią furtkę do nałogu. Aż 58 procent nastolatków wymienia je jako pierwszy w życiu wyrób z nikotyną, którego próbują.


Wyroby papierosowe - jak je dzielimy? 

Specjalista zwraca uwagę na podział ze względu na wyroby papierosowe i rozgranicza je na:

 • Palenie tradycyjnie papierosów, gdzie w dużym żarze powstają silne substancje o znaczeniu kancerogennym.
 • Podgrzewacze tytoniu, produkty bliższe tradycyjnym papierosom, zawierają nikotynę, która nie ulega spaleniu, a podgrzewaniu.
 • E-papierosy - tu mowa o wapowaniu, czyli wciąganie dymu, aromatu z papierosów.

- E- papierosy dzielą się na papierosy nikotynowe i beznikotynowe, gdzie są różne substancje o nieznanych pochodzeniu - tłumaczy gość Czwórki. - Zawarte są tam chemikalia, które uzależniają. Są one oparte są o słodziki, cukry i substancje zapachowe, które służą uzależnieniu młodzieży.
  E-papierosy - czy to "zdrowsza" alternatywa?

  Specjalista przyznaje, że początkowo e-papierosy wydawały się zdrowszą alternatywą do papierosów tradycyjnych. Natomiast okazuje się, że są niebezpieczne. - Dlatego, że nie wiemy do końca, co jest w składzie chemicznym, nawet jeśli są to substancje dopuszczone jako dodatki do żywności. To znaczy, że mają dopuszczenie, żeby wprowadzać je do przewodu pokarmowego, a nie wchłaniać przez płuca - zwraca uwagę kardiolog. - Nikt ich nie przebadał jako substancji wapowanych. Wprowadzane są do drzewa oskrzelowego, w innej temperaturze, i tak naprawdę nie wiemy co się z nimi dzieje.

  Jak podkreśla profesor, pierwsze doświadczenia kardiologiczne prezentowane w Europie i na świecie wskazują, że osoby nadużywające e-papierosów narażone są w przyszłości na zwiększone ryzyko niewydolności serca. To jednak nie jedyne zagrożenia związane z paleniem tych wyrobów.

  - Są opisywane nagłe przypadki uszkodzenia płuc u młodzieży po zastosowaniu e-papierosów. Co jest najgorsze, w tych badaniach, że mówimy o e-papierosach beznikotynowych, ale uzależniających smakiem, kolorem i zapachem i w związku z tym konsumencko atrakcyjnych dla młodych ludzi - zaznacza. - Produkt ładnie pachnie, ma ciekawy smak, ma niespotykaną dostępność. Można dostać wyroby o smaku mango, moreli, gumy do żucia, arbuza, Coca Coli - to właściwie produkt skierowany do najmłodszych, którzy tego typu produkty lubią.

  Zobacz także:


  E-papierosy - trudno o kontrolę rodzicielską

  E- papierosy także mają ciekawą formę, która nie sprzyja kontroli rodzicielskiej. - Mają przeróżne kształty które przypominają kredki, flamastry, gumki. To mogą być przedmioty które dziecko może mieć w piórniku, nawet rodzić się nie zorientuje, że to e-papieros - zauważa prof. Krzysztof J. Filipiak. - Niestety w Polsce, w dalszym ciągu nie ma regulacji zakazujących sprzedaży tych środków dzieciom. Są one dostępne w automatach, gdzie nie ma kontroli nad tym, kto te środki kupuje.

  Zakaz sprzedaży e-papierosów nieletnim

  W wielu krajach już wprowadzono zakaz dostępności e-papierosów smakowych dla osób poniżej 18 roku życia. - Co ciekawe pierwszym krajem, który jako jeden z pierwszych na świecie wprowadził zakaz stosowania e-papierosów u nastolatków była Chińska Republika Ludowa, która jest największym producentem e-papierosów i zalewa nimi świat - zwraca uwagę gość Czwórki. - Chiny same wprowadziły zakaz dla swoich obywateli, wiedząc, że wyrób może mieć groźne konsekwencje zdrowotne. Niestety nieetycznie promują go w innych krajach. W Polsce mówimy już o setkach milionów e- papierosów, bo to jest produkt jednorazowy. 

  Zobacz także:


  E-papierosy - niebezpieczne dla zdrowia i środowiska

  Problem jest złożony i wielowątkowy, bo dochodzi także aspekt związany z zanieczyszczaniem środowiska. - Efektem są setki milionów śmieci elektronicznych. To są rzeczy, których dotąd nie mieliśmy jeśli mówimy o papierosach, czy produktach do podgrzewania tytoniu. Dlatego jest to bardzo szkodliwe zjawisko również społecznie - podkreśla rozmówca Piotra Firana. - Z punktu widzenia zdrowotnego, istotne jest wprowadzenie zakazu sprzedaży e-papierosów nieletnim. Ważne jest, żeby o tym głośno mówić, bo mamy alarmujące dane dotyczące liczby osób, które mogą być uzależnione w przyszłości. Ważna jest edukacja zdrowotna oraz informowanie o konsekwencjach palenia, a co istotne w przypadku e-papierosów - wszystkich ich dzisiaj jeszcze ich nie znamy.


  Posłuchaj
  20:05 CZWORKA/Reset - E-papierosy i nastolatki 18.06.2024.mp3 O e-papierosach i ich szkodliwości opowiada Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista (Reset/Czwórka)

  ***

  Tytuł audycji: Reset

  Prowadzi: Piotr Firan

  Goście:  prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak (kardiolog, internista, farmakolog kliniczny, Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny "MEDYCYNA XXI") 

  Data emisji: 18.06.2024

  Godzina emisji: 18.15

  aw


  Czytaj także

  Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

  Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 10:34
  W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 
  rozwiń zwiń
  Czytaj także

  Jednorazowe e-papierosy to olbrzymi problem wśród ludzi młodych. "Tytoń to tytoń, jest szkodliwy i kropka"

  Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 12:53
  E-papierosy są najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku szkolnym. Do ich codziennego używania przyznaje się blisko połowa uczniów (47,6 proc.) - wynika z badania "Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej" zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej "Wdychasz czy oddychasz?".
  rozwiń zwiń