Polskie Radio
Section05
Bartosz Bielecki

Światowy Dzień Zwierząt. Co nasze zwierzęta mówią o nas?

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Bielecki zwierzęta zwierzęta domowe

Nowy "Znachor" – kolejna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

"Znachor" należy do najpopularniejszych dzieł w historii polskiej literatury: był chętnie czytany od momentu ukazania się drukiem w 1937 roku. Dramatyczne losy profesora Wilczura dotychczas były przenoszone na ekran dwa razy: w 1937 roku i w 1982. Najnowsza, trzecia wersja ekranowa miała premierę 27 września 2023 roku w popularnym serwisie streamingowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM ekranizacja Tadeusz Dołęga-Mostowicz Jerzy Hoffman iza kuna literatura Bartosz Bielecki Dawid Muszyński Znachor Leszek Lichota Michał Żołądkowski Trójka

Narodowe Czytanie 2023: dlaczego warto sięgnąć po "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej?

Wielkimi krokami zbliża się Narodowe Czytanie 2023, które odbędzie się w sobotę, 9 września. W tym roku pochylamy się nad dziełem, które przez swoje piękne, lecz długie opisy przyrody może być wyzwaniem nie tylko dla licealistów. A jednak "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej na pewno jest w stanie pozytywnie zaskoczyć swoich czytelników.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 KULTURA literatura Eliza Orzeszkowa szkoła lektury edukacja Bartosz Bielecki Piotr Firan Trójka Narodowe Czytanie

Papierowe słomki – czy są tak ekologiczne, jak zakładano?

Coraz więcej krajów, m.in. Wielka Brytania, Belgia, ale także Polska, wprowadza zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: sztućców, słomek do napojów, patyczków. Alternatywą stały się ich wersje ekologiczne, wykonane z materiałów roślinnych (np. otręby), bądź papieru. Czy na pewno są tak ekologiczne, jak zakładano?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia natura papier Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Internetowy challenge – całkiem realne zagrożenie dla młodzieży

Zniknięcie z domu na kilkadziesiąt godzin czy jedzenie ryzykownych połączeń produktów spożywczych – to tylko niektóre z zadań, jakie pojawiają się w internecie w tzw. challenge'ach. Młodzi ludzie chętnie biorą w nich udział, nie zważając na konsekwencje. Temat jest na tyle poważny, że aż zajęło się nim Ministerstwo Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  internet psychologia szkoła Trójka Piotr Firan Michał Żołądkowski Bartosz Bielecki

Wakacje – świetny czas, aby podbudować swoją formę fizyczną. Jak to zrobić?

Praca, studia bądź domowe obowiązki: przyczyn mniej aktywnego stylu życia można znaleźć sporo. Według danych OECD Polska jest w czołówce zestawienia krajów UE, gdzie pracuje się największą liczbę godzin. A statystyki pokazują także, że w krajach, w których poświęca się więcej czasu na pracę, aktywność fizyczna mieszkańców spada. Co więc robić, aby np. wykorzystać wakacyjny czas i mimo wszystko spróbować odzyskać choć trochę formę, a może i wdrożyć się jednak do stałych treningów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bieganie ruch praca aktywność fizyczna trening siłowy frisbee Bartosz Bielecki Robert Grzędowski Karol Gnat Trójka

Najsłynniejszy archeolog świata rusza na ostatnią wyprawę

Najnowszy, i ostatni podobno, film o przygodach Indiany Jonesa wchodzi na ekrany polskich kin już w piątek 30 czerwca. Można się spodziewać, że "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" będzie wakacyjnym blockbusterem, ale fani oczekują również godnego pożegnania serii. Czy tak rzeczywiście będzie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera Indiana Jones Harrison Ford Steven Spielberg George Lucas Bartosz Bielecki Radosław Nałęcz Trójka

26. Piknik Naukowy: nauka, odkrycia i świat wokół nas

26. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem: w sobotę odwiedziło go kilkadziesiąt tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyła się jak zwykle strefa eksperymentów, ale w innych rejonach też było tłoczno. Podsumowujemy tę jedyną w swoim rodzaju popularno-naukową imprezę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA odkrycia i ciekawostki Piknik Naukowy 2023 Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Warszawa Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Paradoks weekendu majowego, czyli gdzie będzie ciekawiej i spokojniej, niż w mieście?

Kilometrowe korki na trasach wyjazdowych i tłumy "wypoczywających" to wątpliwej jakości "atrakcje" które czekają na tych, którzy na długi majowy weekend postanowili ruszyć "w Polskę". A może właśnie, wbrew wszystkim, warto pozostać w wielkim mieście? Bo gdy wszyscy wyjechali, jest dużo spokojniej i… ciekawiej?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA majówka zwiedzanie Polska miasto Poznań Wrocław Trójmiasto Bartosz Bielecki Piotr Firan Trójka weekend

Drugie życie przedmiotów. Czy naprawa jest lepsza od wymiany?

Naprawiaj, nie wyrzucaj. Niby proste hasło, ale jakże trudne do zrealizowania w XXI w. Zarówno przez tempo naszego życia jak i produkcji gospodarczej, bardzo często decydujemy się za zakup nowego tostera, mikrofalówki czy innego urządzenia, kiedy się popsuje. Nie musi tak jednak być, a grono ludzi, którzy starają się naprawiać zamiast wyrzucać, jest zaskakująco szerokie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Raf Uzar Bartosz Bielecki rtv sprzęt

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA gramofon płyta gramofonowa Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Kuba Witkowski Trójka płyta winylowa