Polskie Radio
Section05
Radosław Nałęcz

Gry wideo, planszówki, komiksy i klimaty lat 80. i 90. Wkrótce wielka impreza w Warszawie!  

Największy w Europie festiwal gier wideo, planszówek, komiksów i klimatów retro lat 80. i 90. ubiegłego wieku startuje już na początku czerwca 2024 roku w Warszawie. To już 12. edycja tej imprezy, która przyciąga nie tylko fanatycznych wielbicieli starych gier, ale wręcz całe rodziny. Trzy dni spotkań, dyskusji, ale przede wszystkim zabawy i emocji w starym dobrym stylu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komputery gry wideo nostalgia retro Radosław Nałęcz Trójka gry komputerowe gaming

Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu. To wydarzenie, na którym można posłuchać dobrych opowieści oraz spotkać się z autorami i autorkami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, a w tym roku także komiksów i utworów dramatycznych. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura powieść KSIĄŻKA Festiwal Fabuły Poznań opowiadanie Radosław Nałęcz Trójka

Kleszcze atakują! Radzimy, jak uniknąć ukąszenia, rozprawiamy się ze szkodliwymi mitami [GRAFIKA]

Późna wiosna i lato to były tradycyjne pory, kiedy kleszcze atakowały ludzi. Zmiany klimatyczne i wyraźne ocieplenie sprawiły, że te pajęczaki są aktywne praktycznie przez cały rok. A że przenoszą groźne choroby, warto być czujnym i wiedzieć, jak zminimalizować niebezpieczeństwo ukąszenia. Przy okazji demaskujemy szkodliwe, a czasami wręcz niebezpieczne, mity związane z kleszczami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie NAUKA kleszcze borelioza Radosław Nałęcz Trójka

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz SZTUKA malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź KULTURA

"Płonie las", najnowszy singiel Bovskiej, przedpremierowo w Trójce! Artystka odsłania nową twarz…

Już w środę, 11 maja, odbędzie się premiera nowego singla Bovskiej zatytułowanego "Płonie las". To pierwsza zapowiedź nowego krążka, nad którym artystka pracuje od kilku miesięcy. Wokalistka odsłania nową siebie i udowadnia, że jest jak najbardziej świadoma momentu życia w którym aktualnie się znajduje. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Bovska premiera singiel album Radosław Nałęcz Trójka

Muzyka, wszechświat i gwiazdy, czyli Festiwal Katowice Kultura Natura "Muzyka sfer"

IX Festiwal Katowice Kultura Natura rozpocznie się w NOSPR już w piątek, 10 maja. I w tym roku sięgnie gwiazd, gdyż jego hasło przewodnie brzmi "Muzyka sfer". Widzów czekają kosmiczne przeżycia, gdyż jak powszechnie wiadomo wszechświat i muzyka rezonują harmonią i matematycznym porządkiem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura Katowice Ewa Bogusz-Moore Radosław Nałęcz Trójka

"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć

Gdańsk - miasto wielu kultur, które na przestrzeni lat wywierały na siebie wzajemny wpływ. Miasto, które odegrało niebagatelną rolę w dziejach Polski. Jego złożoną historię - począwszy od XVIII wieku, aż po czasy współczesne - opowiada dokumentalny film "Genius loci" w reżyserii Macieja Jarczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM dokument historia Polski Gdańsk Trójka Marcin Mindykowski Radosław Nałęcz

Szczepionka przeciw fentanylowi? To możliwe! Trwają prace, wyniki są obiecujące

Pomysł wdrożenia szczepień do walki z uzależnieniami nie jest nowy: już wcześniej badacze próbowali stworzyć antidotum na niektóre z nich. Chodziło o amfetaminę, heroinę czy nikotynę, jednak bez skutku. Obecnie trwają prace nad szczepionkami przeciwko fentanylowi. Szczepionka taka nie ma chronić przed uzależnieniem, ale zapobiegałaby nawrotom u osób, które starają się z nim walczyć.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uzależnienia narkotyki fentanyl nikotyna zdrowie szczepionka szczepienia nałóg Radosław Nałęcz Trójka

Wczesna diagnoza chorób Alzheimera i Parkinsona? Pracują nad tym polscy naukowcy

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pracują nad technologią diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych stadiach. Rozwiązanie pozwoli wykrywać schorzenia u osób, które nie mają jeszcze objawów; umożliwiłaby to analiza struktury białek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz medycyna choroba Alzheimera Uniwersytet Warszawski Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego choroba Parkinsona

Początek maja w Cieszynie to też literatura: 1 maja startuje festiwal Literatura na Granicy

Festiwal Literatura na Granicy – kilkudniowy, bogaty cykl spotkań i debat – towarzyszy cieszyńskiemu Przeglądowi Kino na Granicy już po raz siódmy. Wśród gości jak zwykle wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy. W tym roku zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział kilkudziesięciu uczestników. Będą to jak zwykle przekrojowe dyskusje, rozmowy o literaturze i spotkania z autorami.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA literatura czeska reportaż literatura non fiction Literatura na Granicy Andrzej Jagodziński Kino na Granicy Cieszyn Jiří Menzel Radosław Nałęcz Trójka

Satelita Intuition-1 nadaje z orbity: wielki sukces polskiej firmy sektora new space

Satelita Intuition-1, opracowany przez polską firmę KP Labs, przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia z kosmosu. Obrazowanie hiperspektralne zastosowane przy ich powstaniu może okazać się przydatne m.in. w rolnictwie bądź leśnictwie. O tym właśnie ze swoim gościem rozmawia Radosław Nałęcz.  
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA satelita kosmos orbita okołoziemska NASA EAS Radosław Nałęcz Trójka

Kosmos w łóżku, czyli blisko 80 tysięcy złotych za dwa miesiące leżenia

To brzmi jak bajka: niemieccy naukowcy zapłacą 18 tys. euro za… dwa miesiące leżenia w łóżku! Można powiedzieć praca marzeń, tym bardziej że uczestnik będzie miał świadomość, iż w ten sposób przyczyni się do postępu nauki: są to bowiem badania związane z reakcją organizmu na stan nieważkości.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA sen kosmos eksperyment astronauta NASA Józef Niewiarowski Radosław Nałęcz Trójka Habitat Lunares

"Przebłysk" Michała Wirtela: kolejna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski w ramach {Project Room}

Wystawa "Przebłysk" autorstwa Michała Wirtela właśnie została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To kolejna już wystawa w ramach 12. edycji programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów. Dzięki niemu młodzi artyści mogą zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie SZTUKA Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

Monika Herceg z Chorwacji laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Już po raz ósmy w miniony weekend przyznano Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która wręczana jest co dwa lata, począwszy od 2010 r. W tym roku wybrano tomik "Okres ochronny" 33-letniej chorwackiej poetki, scenarzystki, dramaturżki, redaktorki i aktywistki Moniki Herceg. Przetłumaczyła go kroatystka Aleksandra Wojtaszek. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Chorwacja Europejski Poeta Wolności Krzysztof Czyżewski Radosław Nałęcz Trójka

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna