Inteligentne etykiety. Przyszłość dla konsumentów i biznesu?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 21:45
- Nasz projekt jest na etapie start-upu. W założeniu, dzięki zastosowaniu elektroniki drukowanej, będziemy mogli ustalić przydatność produktu do spożycia - mówi Lech Kalinowski, pomysłodawca projektu z Panamint. - Etykieta pomoże także ustalić stan produktu w łańcuchu dostaw.
Według Lecha Kalinowskiego inteligentne etykiety pozwolą na sprawdzenie stanu świeżości produktu.
Według Lecha Kalinowskiego inteligentne etykiety pozwolą na sprawdzenie stanu świeżości produktu. Foto: shutterstock/Minerva Studio
  • Inteligentne etykiety wykonywane są za pomocą elektroniki drukowanej. 
  • W produktach spożywczych mają podawać informację dotyczącą świeżości produktu w czasie rzeczywistym.
  • Ma to uchronić konsumentów m.in. przed spożyciem przeterminowanej żywności i leków.

Jak to możliwe, że etykietka jest w stanie wykrywać gazy organiczne, mierzyć wilgotność i temperaturę? Etykieta może nas poinformować czy lek nie jest przeterminowany. To wszystko dzięki specjalnym nanorurkom. Na razie inteligentne etykiety sprawdzają w USA na homarach czy bardzo drogiej wołowinie, a także produktach zamawianych przez internet.

Inteligentne etykiety made in Poland 

Takie rozwiązanie jest także projektem polskiego zespołu, a jego współtwórcą jest Lech Kalinowski. Inteligentne etykiety mają podawać informację dotyczącą świeżości produktu w czasie rzeczywistym. To ma uchronić konsumentów przed m.in. spożyciem przeterminowanej żywności i leków. Do produkcji etykiet wykorzystywana ma być elektronika drukowana.

- Powiem o pewnego rodzaju wizji. Elektronika drukowana jest ciekawą technologią, która obecnie zmienia całą elektronikę i sposób w jaki się ją produkuje. Wizja ta polega na tym, że możemy sobie wyobrazić, że w niedalekiej przyszłości takie urządzenia jak smartfony będą mogły być w pełni produkowane metodami druku - tłumaczy gość Czwórki. - To znaczy, że ogniwo, czyli bateria, układy scalone oraz wyświetlacz będą mogły być wydrukowane w małym warsztacie drukarskim albo nawet w domu. Farby i tusze używane w tym procesie zawierają przewodzące, półprzewodzące  cząsteczki, mikrocząsteczki lub nanocząsteczki. To pozwala na tworzenie obwodów elektronicznych, które mogą być dla nas źródłem informacji.

Zobacz także:

Świeżość produktu wykazana na etykiecie

Według Kalinowskiego nowe technologie mają pomóc konsumentom i biznesowi. W przypadku artykułów spożywczych na wczesnym etapie poinformują o zepsuciu produktu.

- Etykietka może być zaprojektowana w taki sposób, żeby komunikować się bezprzewodowo. Może przechowywać we wnętrzu na mikrokontrolerze informacje na temat tego, gdzie produkt się znajduje – tłumaczy rozmówca Piotra Firana. - Dodatkowo dzięki sensorom, które znajdują się na etykiecie, bazującym na rurkach węglowych, można określić wilgotność i względną temperaturę produktu. Pomaga nam to też wykrywać różnego rodzaju gazy i stwierdzić jaka jest świeżość produktu i czy nadaje się on do spożycia.

 

Posłuchaj
16:43 CZWORKA/Reset - etykiety inteligentne 06.12.2023.mp3 Lech Kalinowski z Panamint opowiada o etykietach przyszłości (Reset/Czwórka)

 

Droga produktu zapisana na etykiecie

Jak podkreśla gość Czwórki, etykieta także ma pomóc w prześledzeniu drogi towaru. - Jesteśmy w stanie zanotować zdarzenie, do którego podczas tego transportu doszło, czyli np. została przekroczona dopuszczalna temperatura przechowywania, dajmy na to się zmroziła gdzieś w podróży np. wołowina - wyjaśnia Lech Kalinowski. - Pomoże to sprzedawcom, producentom, dystrybutorom, sprawdzać jaka była jego jakość w trakcie podróży. To pozwoli ewentualnie rościć sobie prawa do zwrotów kosztów w razie, gdy dostarczony towar okaże się niepełnowartościowy.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Lech Kalinowski (współtwórca wynalazku, Panamint)

Data emisji: 06.12.2023

Godzina emisji: 17.15

aw/ans

Czytaj także

Co autor miał na myśli? Podpowie ChatGPT

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:30
Napisał 97 książek w niecały rok, ale nie spędzał całych dni przy biurku. Tim Boucher skorzystał z pomocy sztucznej inteligencji, która - jak zapewnia autor powieści science fiction - okazała się niezwykłym katalizatorem jego kreatywnej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto to napisał? Sztuczna inteligencja nie rozpoznaje swoich treści

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 13:20
Sztuczna inteligencja przestaje odróżniać teksty napisane przez samą siebie od tych napisanych przez człowieka. - Pracujemy nad uwzględnieniem opinii i obecnie badamy bardziej efektywne techniki pozwalające potwierdzić pochodzenie tekstu - zapowiadają twórcy chatbota GPT. 
rozwiń zwiń