Siedem cudów świata. Wielki Mur Chiński - jaką ma historię?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 19:40
7 lipca 2007 ogłoszono listę siedmiu nowych cudów świata. Wśród wybranych obiektów znalazł się Wielki Mur Chiński. Sprawdzamy jaka jest jego historia.  
Wielki Mur Chiński
Wielki Mur ChińskiFoto: shutterstock/aphotostory.

Liczy sobie ponad dwa tysiące lat, nazwę Wielki Mur Chiński nadali mu w XIX wieku Anglicy, na którą sobie w pełni zasłużył - bo słynny mur mierzy ponad 21 tysięcy kilometrów. Jak twierdzą eksperci, z materiałów użytych do budowy muru, można by postawić blisko 210 piramid Cheopsa. Dziś jest jednym z najważniejszych symboli Państwa Środka, który rocznie odwiedzają miliony turystów.

 

Czy Wielki Mur Chiński jest całością?

Tak naprawdę jednak nie ma jednego wielkiego muru. Chiński cud świata składa się z kilku przebiegających wzdłuż równoleżnika systemów umocnień, które biegną przez prowincje Chin Północnych. - Powstały jako odrębne umocnienia graniczne, kiedy w Chinach nie istniało jedno państwo. W owym czasie na tamtych terenach było wiele rywalizujących ze sobą państw, które zaczęły budować te mury również między sobą, na swoich własnych granic - mówi dr Wojciech Cieciura z Zakładu Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Państwa, które były położone na północy, budowały również umocnienia graniczne przed wojowniczym plemionami zamieszkującymi ziemie dzisiejszej Mongolii.


Wielkie Cesarstwo Chińskie - kiedy powstało?

W 221 roku p.ne. położone najdalej na zachód świata chińskiego, państwo Qin, podbiło wszystkie pozostałe państwa i stworzyło pierwsze wspólne Cesarstwo Chińskie. - Dynastia Qin przejęła pozostałości umocnień granicznych i połączyła je w jeden system państwowy. Podczas panowania dynastii Han, między 2 w.p.ne i 3 w.ne. Wielki Mur Chiński został znacząco rozbudowany, a swoją złotą erę osiągnął podczas dynastii Ming, która władała Cesarstwem między 14 a 17 wiekiem naszej ery - opowiada Ola Dziubińska, studentka sinologii na Uniwersytecie Warszawskim. - To właśnie wtedy włożono ogromne wysiłki i ogromne pieniądze na rozbudowę muru.


Zobacz także: 

Jakie są legendy związane z Wielkim Murem Chińskim?

Wielki Mur Chiński to nie tylko jedna z nielicznych konstrukcji widzianych z kosmosu, ale także źródło wielu tajemnic i legend. Według jednej z nich mur miał być chronić przed wrogimi plemionami, ale także miał  stanowić barierę przed demonami grasującymi po stepach. Stąd też podobno wziął się jego kształt. Wierzono, że zakrzywione formacje oraz rogi miały utrudniać demonom przejście na drugą stronę.


Posłuchaj
04:24 Czwórka/Czwórka do piątej/ - Wielki Mur Chiński 07.07.2023.mp3 Wielki Mur Chiński - jaka jest jego historia? (Czwórka do piątej/Czwórka)

  

Przez wieki Wielki Mur Chiński narażony był na niszczenie i dewastację. - Współcześnie cegły z muru chętnie rozkradają mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy traktują je jak darmowy materiał budowlany bądź pamiątkę, którą można sprzedać turystom - tłumaczy dr Wojciech Cieciura. - Odcinki wykorzystywane turystycznie dzisiaj są odbudowane często z użyciem współczesnych materiałów, więc ich obecna wartość historyczna jest niewielka. Niemniej cały czas konstrukcja pokazuje wielkie dzieło przodków.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 07.07.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Praca na wakacje - jakie daje korzyści i gdzie jej szukać?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 18:20
Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi możliwość podjęcia pracy sezonowej. - Każda, nawet najprostsza praca, pomaga budować nowe kompetencje i zdobywać doświadczenie - mówi w Czwórce Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa. Sprawdzamy, gdzie młodzi ludzie mogą latem szukać zatrudnienia.
rozwiń zwiń