"Bezpieczny kredyt 2 procent". Na czym polega i komu pomoże?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 15:06
Zakup pierwszego mieszkania to dla wielu młodych osób marzenie trudne do zrealizowania. Od lipca wszedł w życie program dopłat państwa do rat kredytowych "Bezpieczny kredyt 2 procent". 
Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego weszły w życie od lipca. Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania.
Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego weszły w życie od lipca. Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania.Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia
  • Program dopłat "Bezpieczny kredyt 2 procent" skierowany jest do osób przed 45. rokiem życia
  • Na jakie nieruchomości dokładnie  można przeznaczyć pieniądze z kredytu w tym programie?
  • Jakie warunki trzeba spełnić, by nie stracić dopłat, gdy już otrzymamy kredyt?

Własne "M" to marzenie wielu z nas. Nowy program dopłat państwa do rat kredytowych "Bezpieczny kredyt 2 procent" jest skierowany do osób, które nie ukończyły 45. roku życia i nigdy wcześniej nie posiadały mieszkania lub domu. Kredyty z dopłatami będą udzielane do końca 2027 roku.

- Szczegóły tego kredytu opisane są w ustawie. Największą korzyścią dla klientów w tym programie jest oczywiście możliwość uzyskania dopłat do 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych, co efektywnie obniża miesięczne obciążenie klienta. Drugą korzyścią jest możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego - wyliczał Michał Podgórski, ekspert bankowości hipotecznej. - Kolejną korzyścią jest fakt, że banki weryfikując zdolność kredytową klientów, biorą pod uwagę te dopłaty, dzięki czemu ta zdolność rośnie. 

Dla kogo "Bezpieczny kredyt 2 procent"?

- Co najmniej jeden z kredytobiorców nie może mieć w momencie wnioskowania o kredyt ukończonego 45. roku życia. Kredyt przeznaczony jest dla singli, małżeństw, a także par, wychowujących wspólnie co najmniej jedno dziecko - wyliczał ekspert. Warunkiem otrzymania kredytu jest także m.in. fakt nabycia pierwszej nieruchomości przez kredytobiorcę. 

Jaką nieruchomość można nabyć za pieniądze z kredytu?

Jeśli już otrzymamy kredyt, możemy go przeznaczyć na zakup lokalu na rynku wtórnym lub pierwotnym. - W tym także jego wykończenie, albo pokrycie kosztów remontu. To także budowę domu na własnej działce, albo zakup działki w celu budowy domu. Nie ma tu limitu ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości. Kwota kredytu dla singla wynosi maksymalnie 500 tysięcy złotych, dla małżeństwa, pary z dzieckiem bądź singla z dzieckiem kwota wzrasta do 600 tysięcy, do tego dochodzi kwota wkładu własnego. 

Polacy ruszyli do banków. "Jest zainteresowanie"

- Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie klientów, ale limity dopłat będą obowiązywały dopiero od przyszłego roku - mówił gość Czwórki. - Ustawa definiuje minimalny okres kredytowania na 15 lat. Nie ma maksymalnego okresu spłaty, i tu banki będą mogły ze sobą konkurować - zaznaczył. - Pamiętajmy, że im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsza rata miesięczna. Jednak sumarycznie kwota spłaty będzie większa. 

Sprawdź także:

Dopłata do kredytu funkcjonuje przez dekadę. - Potem mamy mechanizm zamiany rat malejących na raty równe. Przez pierwsze dziesięć lat spłata według rat malejących pozwala szybciej schodzić z zadłużenia. Ewentualnie dodatkowy mechanizm w ustawie pozwala klientowi wnioskować do banku o wydłużenie okresu spłat o kolejne pięć lat. 

Kiedy stracisz dopłaty do kredytu?

Nadpłacanie kredytu przez pierwsze trzy lata - przy niespełnieniu określonych warunków - powoduje utratę dopłat. - Jeśli kredytobiorca zbył bądź wynajął nieruchomość, to także jest przesłanka do utraty dopłat, dodatkowo utraci je, jeśli w ciągu 24 miesięcy nie wprowadzi się do lokalu, stanie się tak również, gdy nabędzie prawa do innej nieruchomości, na przykład w drodze darowizny. Spadek nie powoduje utraty dopłat - zaznaczał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Michał Podgórski (Departament Produktów Bankowości Hipotecznej, PKO Bank Polski)

Data emisji: 11.07.2023

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna praca. Jak wygląda zawód kelnera?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 22:15
Wakacje, to dla niektórych okazja, żeby podjąć dorywczą pracę i zarobić pierwsze pieniądze. W cyklu "Sezon na pracę" sprawdzamy, co można robić by dorobić w wakacje. Jak "od kuchni" wygląda praca kelnerów, opowiada Wiktoria - uczennica trzeciej klasy Technikum Budowlanego.
rozwiń zwiń