Studia w USA. Elab Education Expo - pierwszy krok na zagraniczne studia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 16:38
Na Elab Education Expo można poznać zagraniczne uczelnie, dowiedzieć się jak i kiedy na nie aplikować, ale też nawiązać międzynarodowe kontakty. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. Elżbieta Bołdyriew opowiada jak studiuje się w USA. 
Studia w USA dają dużo wolności. Na Elab Education Expo dowiesz się o nich więcej.
Studia w USA dają dużo wolności. Na Elab Education Expo dowiesz się o nich więcej. Foto: Shutterstock/A Stock Studio
  • Oferta zagranicznych studiów w języku angielskim jest ogromna. Warto ją poznać na Elab Education Expo. 
  • Wydarzenie, które odbędzie się 14 października w Warszawie, objęte jest patronatem Czwórki. 
  • Elżbieta Bołdyriew ukończyła studia w USA. Podkreśla, że tamtejsza uczelnia dała jej dużo wolności. 
  • Wybierając studia w Stanach wybierasz uczelnię, a nie kierunek. 
  • Podczas pierwszych lat studiów obowiązkowo mieszkasz w akademiku. 
  • Studia w USA są drogie, ale można liczyć na stypendia. 
  • Na Elab Education Expo spotkasz się z przedstawicielami zagranicznych uczelni. 

Coraz więcej polskich uczniów myśli o studiach za granicą. Chcą zwiedzać świat, poznawać inne kultury, czują się obywatelami świata. Uczelnie też coraz częściej chętnie ich witają, otwierają studia w języku angielskim. Tę ofertę będziemy mogli poznać podczas zbliżającego się wyjątkowego wydarzenia jakim jest Elab Education Expo, które odbędzie się już 14 października w Warszawie. 

Na studia za granicą zdecydowała się m.in. Elżbieta Bołdyriew, która wybrała uczelnię w Stanach Zjednoczonych. - Zawsze chciałam spełnić swój "american dream", miałam nadzieję, że otwartość uczelni amerykańskich i tamtejsze możliwości mi w tym pomogą - mówi gość Weroniki Puszkar. - Tam nie trzeba wybierać kierunku studiów na pierwszym roku. To poczucie wolności przekonało mnie żeby aplikować.

Studia w USA - wybierasz uczelnię, nie kierunek

W Stanach aplikujemy na wybraną uczelnię, a nie na konkretny kierunek. Niektóre uczelnie wymagają od swoich studentów, żeby podczas pierwszego roku zaliczyć określone przedmioty. - Ja chciałam studiować matematykę, ale i tak w ramach zajęć odbyłam obowiązkowe wykłady z historii antycznej, historii czy politologii - przyznaje Czwórkowy gość. - Te przedmioty później zainspirowały mnie do podjęcia studiów na drugim kierunku. 


Posłuchaj
16:49 czwórka czwórka do piątej 10.10.2023.mp3 O studiach w USA opowiada Elżbieta Bołdyriew i zaprasza na Elab Education Expo (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Elżbieta Bołdyriew zdradza, że humaniści musieli np. zdawać egzamin z chemii organicznej, co dla niektórych było dużym wyzywaniem. - Tam panuje takie holistyczne podejście do nauki - ocenia. 

Uczelnie w USA - relacje z wykładowcami

Wielu studentów wracających po studiach ze Stanów podkreśla relacje jakie panują na tamtejszych uczelniach. - Te kontakty są luźniejsze, zwracamy się do siebie na "ty". To przyjazne relacje i często zostają na całe życie - mówi gość Weroniki Puszkar. - Ja ciągle mogę zadzwonić do mojego promotora, co raczej nie będzie miało miejsca w polskich szkołach. 

Nieco inaczej wygląda relacja student-wykładowca akademicki na dużych, stanowych uczelniach, gdzie w sali potrafi być 200 słuchaczy. Na bliższe relacje można liczyć, gdy grupy są mniejsze. 

Studenckie mieszkanie w USA

Ciekawostką jest, że większość uczelni amerykańskich wymaga od studentów międzynarodowych tego, żeby mieszkali w akademikach. - Ma to służyć przyzwyczajeniu się do życia w Stanach, do amerykańskich kolegów, byśmy dobrze się wymieszali - mówi Elżbieta Bołdyriew. - Na 3-4 roku już możemy wynająć mieszkanie, sami też zdecydować o tym, z kim mieszkamy. 

Na większości amerykańskich uczelni mamy dwie opcje wynajmu:

  • mieszkania od uczelni
  • mieszkania prywatne. 

- Na mojej uczelni wynajmowaliśmy domki 6-8 osobowe - zdradza gość Czwórki. - Opcja wynajmu mieszkania prywatnego jest nieco trudniejsza, zwłaszcza jeśli mówimy o tak dużych aglomeracjach jak Nowy Jork, Boston czy Chicago. 

Cena studenckiego mieszkania w Stanach zwykle odpowiada jego standardowi. Dotyczy to zarówno oferty uczelni jak i tej na wolnym rynku. 

Studia w USA - finansowe wsparcie

Studia w stanach są bardzo drogie. Jeśli będziemy szukać najtańszych ofert to znajdziemy takie za 30 tysięcy dolarów, jednak standardem jest cena wahająca się od 60 do 100 tysięcy dolarów

- Możemy jednak liczyć na dwa rodzaje wsparcia:

  • pierwsze z nich przyznawane jest w oparciu o dane z PITów naszych rodziców, a w późniejszych latach również naszych
  • drugie oparte jest na naszych osiągnieciach, wynikach egzaminacyjnych czy np. na podstawie eseju, który jesteśmy zobowiązani napisać. Tu dokładne kryteria zależą od uczelni. 

Zdarza się, że na niektórych uczelniach w czynsz wliczone jest stołówkowe wyżywienie, a w bibliotekach możemy wypożyczyć komputer, teleskop czy aparat. 

Elab Education Expo - studia za granicą

Więcej szczegółów dotyczących studiów w Stanach będziemy mogli dowiedzieć się podczas Elab Education Expo, już 14 października. - To spotkanie ze studentami, ekspertami, przedstawicielami zagranicznych uczelni m.in. ze Stanów, Holandii czy Hiszpanii - zaprasza Elżbieta Bołdyriew. - Najlepiej o rekrutacji porozmawiać bezpośrednio z uczelnią, a na Elab Education Expo będzie na to szansa. 

Elab Education Expo to szereg możliwości:

  • można porozmawiać o ścieżkach kariery i sposobach ich budowania
  • wziąć udział w konkursach
  • uczestniczyć w wykładach
  • namierzyć uczelnię i kierunek studiów dla siebie. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Elżbieta Bołdyriew

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 14.16

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Warszawski. Jakie kierunki czekają na studentów?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 17:15
- Po 70 latach na Uniwersytet Warszawski powraca kierunek lekarski i to on w tym roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Nadal wysoko jest psychologia - mówi Aleksander Hebda przewodniczący Samorządu Studentów UW. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. Na Elab Education Expo dowiesz się jak i gdzie studiować

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 15:14
Studia za granicą kuszą wielu. Na Elab Education Expo można poznać zagraniczne uczelnie, dowiedzieć się jak i kiedy na nie aplikować, ale też nawiązać międzynarodowe kontakty. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń