Studia w Londynie. Wybór uczelni, rekrutacja i życie studenckie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 17:00
Coraz więcej polskich uczniów myśli o studiach za granicą, a zagraniczne uczelnie coraz chętniej przyjmują kandydatów z Polski. Kamil Witczak studiuje Business Management na Uniwersytecie Greenwich w Londynie. 
Studia za granicą to szansa na poznanie ludzi z całego świata i nawiązanie nowych znajomości. (zdj. ilustracyjne)
Studia za granicą to szansa na poznanie ludzi z całego świata i nawiązanie nowych znajomości. (zdj. ilustracyjne)Foto: DisobeyArt/Shutterstock.com
  • Polscy studenci wybierają studia za granicą, bo chcą poznawać świat, podszkolić język i nawiązać nowe kontakty.
  • Studia na zagranicznej uczelni nie są nieosiągalne. Wystarczy wszystko dobrze zaplanować.
  • Kamil Witczak jest studentem University of Greenwich w Londynie.
  • Decyzję o tym, żeby studiować w Wielkiej Brytanii, podjął już w gimnazjum.  
  • Kierunek, na którym studiuję, wymaga ode mnie samodzielnej pracy. Zajęcia mam tylko trzy razy w tygodniu i jak dotąd nie miałem jeszcze żadnego egzaminu – mówi Kamil Witczak.

Im szybciej podejmiesz decyzję, tym masz więcej czasu na przygotowania

- Decyzję o tym, że chcę studiować za granicą, podjąłem już w gimnazjum. Wybrałem Londyn, bo podobał mi się klimat tego miasta. Anglia to kraj wielu możliwości i skupisko międzynarodowych korporacji - mówi Kamil Witczak. - Przeglądając media społecznościowe, trafiłem na profil Elabu, firmy, która specjalizuje się w edukacyjnych usługach doradczych dla polskich uczniów i postanowiłem się z nimi skontaktować. Nie czekałem do liceum, zrobiłem to, będąc w III klasie gimnazjum.   

Jak wygląda rekrutacja na uczelnie w Wielkiej Brytanii?

Kiedy nadszedł czas składania papierów, gość Czwórki postanowił aplikować na pięć angielskich uczelni, bo to maksymalna liczba szkół, do których można starać się o przyjęcie. - Wtedy moim pierwszym wyborem nie był już Londyn tylko Liverpool - opowiada. - Proces aplikacyjny w Anglii jest złożony i nieco bardziej skomplikowany niż w Polsce, ale to nie znaczy że nie można go przejść, czego jestem najlepszym przykładem. 

Sprawdź też:

- Najpierw złożyłem jeden list motywacyjny do wszystkich uczelni, na których chciałem studiować. Potem uczelnie odezwały się do mnie z ofertą. Dostałem pięć ofert warunkowych - z maksymalną liczbą punktów, które musiałem dostać na maturze z danego przedmiotu albo z wysokością średniej na świadectwie maturalnym - wyjaśnia rozmówca Marty Hoppe. Na brytyjskich uczelniach obowiązują dwa typy ofert. Drugą jest oferta "unconditional", czyli bezwarunkowa. Najczęściej dostają ją uczniowie, którzy mają na swoim koncie ważne osiągnięcia. Uczelnie mają też prawo odmówić przyjęcia na studia. 

Posłuchaj
16:06 CZWÓRKA Czwórka do piatej - studia 13.10.mp3 Studia w Wielkiej Brytanii - jak się do tego przygotować? (Czwórka do piatej/Czwórka)

Dziś Kamil Witczak jest studentem University of Greenwich. To brytyjska uczelnia publiczna, która powstała w 1890 roku w Londynie i wywodzi się z Woolwich Polytechnic – jednej z najstarszych politechnik w Wielkiej Brytanii.  - Studiuję zarządzanie biznesem, a mój kierunek wymaga ode mnie 90 proc. samodzielnej pracy. Mamy tylko osiem godzin zajęć tygodniowo, reszta zależy ode mnie – mówi gość audycji. – Jako studenci dostajemy od wykładowców listę polecanych książek, które pozwalają pogłębić wiedzę z danego tematu. To, czego się nauczymy, przenosimy na papier w formie raportów. Na moim kierunku nie ma egzaminów. Zaliczenie roku odbywa się na podstawie raportów, esejów czy innych opracowań.

W czasie wolnym studenci mogą uczestniczyć w zajęciach kół zainteresowań. – Do wyboru mają koło miłośników książek i koło wielbicieli imprez – śmieje się Kamil Witczak. – Są też sekcje sportowe i większość z nich jest darmowa. Gość Czwórki łączy swoją przyszłość z branżą piłkarską i chciałby pracować w Szwajcarii w strukturach Unii Europejskich Związków Piłkarskich UEFA.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Kamil Witczak (student University of Greenwich w Londynie)

Data emisji: 13.10.2023

Godzina emisji: 15.15

kul/mgc

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Discover Europe. Jak młodzi ludzie widzą Stary Kontynent?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 16:10
Znamy laureatów tegorocznej odsłony konkursu Discover Europe. Na konkurs nadesłano 1403 prace, z których jurorzy wybrali najlepsze fotografie. Patronem wydarzenia była radiowa Czwórka. 
rozwiń zwiń