Sesja egzaminacyjna - o czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 21:50
Na uczelniach wyższych trwa sesja egzaminacyjna. W Czwórce wraz ze studentami podpowiadamy, jak podejść do swojej pierwszej sesji. 
Sesja egzaminacyjna to dla wielu osób duży stres.
Sesja egzaminacyjna to dla wielu osób duży stres.Foto: shutterstock/Robert Kneschke
  • Czas ferii w szkołach to czas sesji egzaminacyjnej dla studentów. 
  • W Czwórce studenci podpowiadają, jak przygotowywać się do sesji. 

Początek roku to także początek sesji egzaminacyjnych na uczelniach. W Czwórce więc nie może zabraknąć tego tematu. Gośćmi audycji są Matylda Ciborowska, studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Olgierd Usidus z Politechniki Warszawskiej i Aleksander Hebda, przewodniczący samorządu studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podpowiadają, jak podejść do egzaminów.

Sesja egzaminacyjna - jak się przygotować?

Studenci do sesji egzaminacyjnej przygotowują się na różne sposoby. Niektórzy systematycznie się uczą, inni siadają do książek tuż przed godziną zero.

- U nas najwięcej jest wiedzy teoretycznej, więc dla mnie i dla większości ludzi na moim kierunku takim must have są fiszki - mówi Matylda. - Dzięki temu szybciej da się zapamiętać terminy i pojęcia. Jeśli robi się to codziennie i trzyma się tego nawyku, to najwięcej zostaje w tej głowie. - Najlepszym sposobem na naukę jest powtarzanie - dodaje Olgierd.


Zobacz także:

Jak podpowiada Aleksander Hebda, "zakuwając" do egzaminów, warto uczyć się tego, co nam się przyda w przyszłości. - Istotne jest, żeby zostały nam w głowie też te najważniejsze rzeczy, które nas interesują lub są najważniejsze w kontekście naszej zawodowej przyszłości - tłumaczy.

Egzaminy - kiedy zdawać? 

Jak wiele jest sposobów nauki, tak wiele funkcjonuje sposobów podejścia do sesji. Jednym z nich jest zdawanie w terminach zerowych. - Generalnie jest taki mit, że zerówki są łatwiejsze. Że do tych egzaminów podchodzą osoby, które są lepiej przygotowane, więc profesorowie i egzaminatorzy są bardziej pobłażliwi - zauważa Aleksander. - Trzeba jednak sprawdzać, bo na niektórych wydziałach zerówka traktowana jest jak pierwszy termin.

 

Sesja egzaminacyjna i przypadki losowe 

Może się jednak zdarzyć, że z jakichś względów nie możemy przystąpić do egzaminu. - Jeśli np. zachorujemy, przede wszystkim musimy otrzymać zwolnienie lekarskie, wtedy będzie można się ubiegać o odnowienie terminu. I nasz pierwszy termin przypada np. w sesji poprawkowej; drugi będziemy mieli dalej do dyspozycji - tłumaczy Aleksander. Jak zaznacza, wszystkie kwestie związane z egzaminami opisane są w uczelnianych regulaminach.

- Pamiętajmy, że wykładowcy to też ludzie, z którymi można się jakoś dogadać. W razie konieczności wskażą dodatkowy termin egzaminu lub konsultacji - dodaje Olgierd.


Posłuchaj
17:00 CZWORKA/Czwórka do piątej - sesja egzaminy 30.01.2024.mp3 W audycji mówimy o sposobach nauki i radzimy, jak zdać sesję egzaminacyjną (Czwórka do piątej/Czwórka)

A jak podejść do swojej pierwszej sesji egzaminacyjnej w życiu? - Taką radą, którą bym dała, to przede wszystkim pozbyć się niezdrowego stresu - zaznacza Matylda. - Na egzamin elegancko się ubrać, bo to zawsze jest mile widziane. W razie niezdania nie przejmować się zbytnio, bo jest bardzo wiele opcji i sposobów, żeby w końcu go zdać.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Matylda Ciborowska (studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Olgierd Usidus (student Politechniki Warszawskiej), Aleksander Hebda (przewodniczący samorządu studentów Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 15.20

aw/wmkor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inkubator UW. "Tutaj marzenia przekształcają się w realne biznesy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:50
Pod skrzydłami Inkubatora UW młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości.  To miejsce, w którym studenci, doktoranci i pracownicy UW przekształcają swoje pomysły i marzenia w realne biznesy.
rozwiń zwiń