Telewizja Oświatowa. Urok archiwalnych nagrań i "Skarbnica wiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 20:55
Marcin Jabłoński jest twórcą profilu, który prezentuje archiwalne nagrania audycji radiowych, edukacyjnych programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. - Na profilu "Skarbnica wiedzy" znajdziecie między innymi angażujące wykłady, które obejmują znaczną część naszej podstawy programowej - mówi w Czwórce. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Kanał Telewizja Oświatowa - ma zachować archiwalne nagrania edukacyjnych programów telewizyjnych . W jego ramach powstał profil Skarbnica wiedzy (zdj. ilustracyjne)
Kanał Telewizja Oświatowa - ma zachować archiwalne nagrania edukacyjnych programów telewizyjnych . W jego ramach powstał profil "Skarbnica wiedzy" (zdj. ilustracyjne)Foto: Viktor Gladkov/Shutterstock
  • Marcin Jabłoński stworzył profil edukacyjny "Skarbnica wiedzy", na którym można znaleźć archiwalne nagrania edukacyjne.
  • Projekt powstał w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii i posiada honorowy patronat Prezydenta Miasta Szczecina. 
  • W Czwórce Marcin opowiada o "Skarbnicy wiedzy" oraz o filmach, które można znaleźć na profilu.

Kanał Telewizja Oświatowa - ocalić od zapomnienia służy zachowaniu cennych nagrań audycji radiowych oraz programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych z XX wieku. Zamieszczone na nim materiały służą celom edukacyjnym oraz archiwizacyjnym. - Zadaniem projektu "Skarbnica wiedzy" jest pozyskanie jak największej ilości taśm wideo od szkół, liceów i techników, które w tamtym okresie nagrywały na nich programy, a potem wrzucenie ich do sieci - mówi Marcin Jabłoński. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Szczecina.

"Skarbnica wiedzy" - ponadczasowa edukacja

Na facebookowym profilu "Skrabnica wiedzy" Marcin publikuje m.in. fragmenty programów edukacyjnych z lat 70. i 80. - Wrzucamy materiały z wykładów, które były dostępne w Redakcji Programów Oświatowych. W jej skład wchodziło między innymi Telewizyjne Technikum Rolnicze, które uzyskało uznanie między innymi organizacji UNESCO - opowiada Marcin. - Na profilu można znaleźć angażujące wykłady, które obejmują znaczną część naszej podstawy programowej, np. zobaczycie fizykę z panem Karolem Hercmanem, który pokazuje m.in. jak wyprowadzać wzory.


Źr. Youtube/Skarbnica Wiedzy/TTR - Fizyka, lekcja 24: Fale - wykłada Karol Hercman


Klub Świadomej Młodzieży - co to jest?

Pomysł na stworzenie profilu z archiwalnymi programami edukacyjnymi narodził się w Klubie Świadomej Młodzieży, którego członkiem jest Marcin. - To jest stowarzyszenie, do którego należą osoby, a dokładniej młodzież, która jest w spektrum autyzmu - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Jesteśmy rzecznikami i działamy na rzecz ulepszenia m.in. stanu edukacji, tak by był bardziej przyjazny dla takich osób. 


Marcin Jabłoński i jego zainteresowania

Mama Marcina, Agnieszka Jabłońska, zaznacza, że jej syn poświęca sporo czasu na realizację swojej pasji i zobowiązań. Wiele się przy tym uczy, a to wszystko przekłada się na jego sukcesy. 

- W zeszłym roku zajął piąte miejsce na Olimpiadzie Wiedzy o Mediach w Warszawie. W tym roku wystartował również z pierwszego miejsca w województwie i dostał się do etapu Centralnego Olimpiady Wiedzy o Mediach - opowiada. - Dużo czyta, ogląda, słucha, dużo rozmawia z ludźmi. Ma bardzo wiele osób, które go wspierają, które udzielają mu informacji. Marcin ma bardzo dużo książek, niektóre z nich to wyjątkowe wydawnictwa. Są to m.in. publikacje, które pojawiły się w jakichś pojedynczych egzemplarzach lub w niewielkim nakładzie. Posłuchaj
06:48 CZWORKA/czwórka do piątej - "Skarbnica wiedzy" - 12.02.2024.mp3 Marcin Jabłoński o profilu edukacyjnym "Skarbnica wiedzy" (Czwórka do poiątej/Czwórka)

 

Kanał "Skarbnica wiedzy" jest na bieżąco rozwijany, a celem jest umieszczenie na nim jak największej ilości filmów edukacyjnych. - Chciałbym się zwrócić do wszystkich tych, którzy chcą nam pomóc, żeby się z nami skontaktowali - apeluje społecznik. - Warto sprawdzić w bibliotekach szkół, do których uczęszczacie, czy nie są w posiadaniu edukacyjnych kaset wideo lub innych materiałów. Chętnie umieścimy je na naszym profilu. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.02.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/kul/kc

Czytaj także

Egzystencjalny wymiar majsterkowania. Adam Słodowy i "Zrób to sam"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:20
Popularyzator majsterkowania - tak mówi się o nim dziś. W lat 80. był gwiazdą telewizji i twórcą kultowego programu "Zrób to sam". Adam Słodowy miał tysiące różnych pomysłów i minę, która mówiła, że wszystko będzie dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z Parku do Parku". Jak Michał Słodowy z Kamp! odkrył polskie parki narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 15:10
Mówi, że jest koneserem chronionej natury. Ale też świetnie radzi sobie na scenie. To właśnie w trasie koncertowej ze swoim zespołem Kamp! odkrył piękno parków narodowych. Dziś Michał Słodowy prowadzi profil "Z Parku do Parku" i wydał właśnie przewodnik. 
rozwiń zwiń