Polskie Radio
Section05
autyzm

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Obozy dla osób z autyzmem. Środowisko osób niepełnosprawnych zmienia się na lepsze?

Od 2011 roku fundacja "Toto Animo" działa przede wszystkim na rzecz, tak zwanych nisko funkcjonujących, czyli niesamodzielnych osób z autyzmem i ich rodzin. A o obozie na Mazurach i o tym, co na lepsze zmieniło się w środowisku osób z niepełnosprawnościami, z Bożeną Okuń, członkiem zarządu fundacji "Toto Animo", rozmawiał Wojciech Urban.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni autyzm Wojciech Urban

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński autyzm zaburzenia rozwoju dziecko rodzicielstwo

Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny - musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu oraz taka, która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, a wówczas postęp edukacyjny jest wolniejszy.
Zobacz więcej na temat:  autyzm zdrowie dziecka Strefa Rodzica zaburzenia rozwoju Joanna Ficińska

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica autyzm radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca

Miesiąc Świadomości Autyzmu. Świat dziecka w spektrum

Kwiecień uznawany jest za miesiąc związany ze świadomością autyzmu. Drugiego kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w Centrum Warszawy jeździł autobus edukacyjny z młodymi osobami w spektrum autyzmu oraz wolontariuszami, którzy mówili o życiu w spektrum. Celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Właśnie o szerzeniu świadomości, a także o tym, z czym mierzą się rodzice dzieci w spektrum opowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hindziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa.
Zobacz więcej na temat:  autyzm rozwój dziecka Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka autyzm

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie adhd dzieciństwo

Spektrum autyzmu - niestandardowa praca umysłu

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo autyzm rozwój dziecka psychologia psychiatria umysł mózg Katarzyna Stoparczyk Trójka

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm adhd zaburzenia rozwoju matematyka szkoła wychowanie czas wolny

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
Zobacz więcej na temat:  autyzm Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie i dieta zdrowie dziecka