Bezpieczeństwo w górach. "Pomoc mądra to pomoc bezpieczna"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 08:20
Brak wiedzy i odpowiedniego sprzętu to najczęstsza przyczyna wypadków na górskich szlakach, a początek ferii zimowych to najlepszy czas, żeby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. - W górach pomagać mądrze, to pomagać bezpiecznie, czyli tak, żeby liczba osób poszkodowanych nie zwiększała się w trakcie tych działań - mówi Andrzej Górka, ratownik TOPR i współautor książki "Pierwsza pomoc w górach".
Jak samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku? O tym m.in. przeczytać w poradniku Pierwsza pomoc w górach. (zdj. ilustracyjne)
Jak samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku? O tym m.in. przeczytać w poradniku "Pierwsza pomoc w górach". (zdj. ilustracyjne)Foto: CandyBox Images/Shutterstock.com
 • Największe zagrożenie w górach to upadek z wysokości.
 • Zimą grożą nam także odmrożenia i hipotermia.
 • Dlatego niezwykle ważne jest, żeby pamiętać o odpowiednim ubraniu - tym, w którym jesteśmy i tym, które mamy na zmianę.
 • Wychodząc w góry zabierz naładowany telefon - z aplikacją ratunkową i dostępem do internetu.
 • Używaj sprzętu, z którego umiesz korzystać. W przeciwnym razie możesz zrobić sobie krzywdę.

Ratownicy górscy nie mają wątpliwości: zima to dużo trudniejszy dla nich okres niż lato. Jedną z głównych przyczyn jest brak edukacji wśród turystów i nieświadomość zagrożeń, jakie czekają na zamarzniętych stokach.

Upadki z wysokości i odmrożenia

- Największym zagrożeniem, które przynosi najwięcej ludzkich nieszczęść w Tatrach bez względu na porę roku, to upadek z wysokości - mówi zawodowy ratownik TOPR Andrzej Górka. - Zimą dochodzą do tego niskie temperatury. Przed odmrożeniami ochroni nas odpowiednia odzież i świadomość, że najbardziej na to narażone są peryferyjne części ciała, takie jak palce czy nos. 

Hipotermia - jakie są objawy?

Drugim - częstszym i bardziej podstępnym zagrożeniem - jest hipotermia, czyli wychłodzenie, które zagraża życiu i zdrowiu. - Hipotermia może rozwijać się powoli i nie jest do końca oczywista. Żeby jej uniknąć też ważne jest odpowiednie ubranie, ale przede wszystkim odpowiednio obrany cel - mówi gość Czwórki. - Jeśli zimą wybierzemy się na długą i wycieńczającą wycieczkę, to prawdopodobieństwo, że popadniemy w wychłodzenie, rośnie. Pierwsze objawy to m.in. utrata świadomości i zaprzestanie drżenia. To powinno wzbudzić naszą czujność, ale absolutnie takiej osoby nie powinniśmy agresywnie rozgrzewać. 

Posłuchaj
19:15 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - pierwsza pomoc 14.01.2023.mp3 Pierwsza pomoc w górach. Jak współpracować z ratownikami? (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

"Pierwsza pomoc w górach" - poradnik dla każdego

Choć o zasadach bezpieczeństwa w górach mówi się dużo i często, to turyści nadal popełniają te same błędy. Stąd też pojawił się pomysł na książkę "Pierwsza pomoc w górach". Napisali ją ratownicy medyczni działający na co dzień w górach: Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Przemysław Gancarczyk i Adam Ubych. Autorzy poradnika podkreślają, że powstał on z myślą o turystach, narciarzach, wspinaczach i wszystkich innych, którzy spędzają aktywnie czas na szlakach i poza nimi.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

 • Planuj wycieczki z uwzględnieniem czasu przejścia i trudności
 • Upewnij się, że Twoja kondycja i Twój sprzęt odpowiadają trudnościom jakie spotkasz na szlaku
 • Sprawdzaj na bieżąco prognozę pogody
 • Poinformuj bliskich o planowanej wyprawie i dacie/godzinie powrotu.
 • Zadbaj o odpowiednie obuwie i strój.
 • Niezależnie od pory roku i pogody zabierz czapkę, rękawiczki, zapasowe skarpety, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronną płachtę, apteczkę, latarkę i zapałki.
 • Przestrzegaj zasady: razem wychodzimy - razem wracamy. 

Zimą ratownicy TOPR mają pełne ręce roboty. Zimą ratownicy TOPR mają pełne ręce roboty.

Jak komunikować się z ratownikami?

Sposobów na wezwanie pomocy w górach jest wiele, ale jednym z najskuteczniejszych urządzeń jest telefon komórkowy, najlepiej taki, który ma dostęp do internetu. - Jest to o tyle istotne, że dzięki temu ratownicy będą mogli ustalić miejsce naszego położenia. Topografia w górach jest ważną dziedziną naukową i nie zawsze, rozmawiając przez telefon, będziemy w stanie określić, gdzie dokładnie jesteśmy - tłumaczy Andrzej Górka. - Ratownicy oczywiście udzielą nam pierwszych wskazówek, ale o pewnych rzeczach lepiej wiedzieć zawczasu. 

Ważne telefony

 • TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) – numer alarmowy: 985
 • GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotwoe Ratunkowe) – numer alarmowy: 601 100 300 lub 985
 • ICE (In Case of Emergency) - kontakt do najbliższych osób, które powinny być poinformowane przez ratowników w pierwszej kolejności o wypadku lub mogą udzielić dodatkowych informacji o poszkodowanym

Śmigłowiec ratunkowy - to musisz wiedzieć

- Gdy zbliżają się ratownicy, szczególnie jeśli przylatują śmigłowcem, pamiętajmy, żeby zachować środki bezpieczeństwa. - Zabezpieczmy wszystkie rzeczy, które znajdują się w pobliżu i mogą być poderwane przez podmuch maszyny. Dajmy znać, że to my potrzebujemy tej pomocy: dwie uniesione do góry ręce to sygnał "my chcemy pomocy", jedna - że to nie o nas chodzi - dodaje ratownik TOPR. - A kiedy śmigłowiec podchodzi do lądowania, usiądźmy, żeby nasz środek ciężkości znalazł się blisko ziemi.

Sprawdź też:

"Używaj sprzętu, z którego umiesz korzystać"

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać wybierając się w góry? O naładowanym telefonie i aplikacjach ratunkowych. Niezbędny jest także zestaw lawinowy z łopatą, sondą i detektorem. Do plecaka powinniśmy również zapakować ciepłe ubrania na zmianę. Bardziej wykwalifikowanym turystom przydadzą się również kask, czekan i raki. - Ale tylko pod warunkiem, że potrafią z nich korzystać - podkreśla rozmówca Marty Hoppe.

Bezpieczeństwo w górach - Krynicka Grupa GOPR | Krynicka Organizacja Turystyczna

Pomagać mądrze to pomagać bezpiecznie

- Z perspektywy ratowników pomagać mądrze, to pomagać bezpiecznie, czyli w taki sposób, żeby liczba osób poszkodowanych nie zwiększała się w trakcie tych działań - wyjaśnia Andrzej Górka. - Dlatego apelujemy, żeby najpierw ocenić sytuację i dopiero po stwierdzeniu, że jest ona bezpieczna, zaangażować się w działanie. I oczywiście zadzwonić po pomoc.  

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Andrzej Górka (zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny i przewodnik tatrzański)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/mg

Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie zimowe z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 12:49
Polskie Radio podczas ferii zimowych zaprasza na audycje specjalne, spotkania, konkursy z nagrodami i dużo dobrej muzyki. To już ostatni tydzień zimowego wypoczynku uczniów. Do tej pory odwiedziliśmy siedem miejscowości górskich, skąd nadawaliśmy audycje ze stoków narciarskich w ramach akcji "Z głową w górach". Przed nami finał akcji w Krynicy-Zdroju w dniach 23-24 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie na stoku. Zapomnij o Alpach, wybierz Andorę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 11:40
Największym zainteresowaniem wśród fanów sportów zimowych - oprócz polskich gór - cieszą się wyjazdy na Słowację, do Austrii, Włoch i Francji. Ale to nie jedyne warte uwagi kierunki. Dokąd jeszcze warto pojechać?
rozwiń zwiń