Młodzi debatują. Bembata - 7 tematów ważnych dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 10:17
Zapraszamy na Bembatę - Mokotowską Debatę Młodych, skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzi i eksperci porozmawiają m.in. o inkulzywności, marzeniach, szkole idealnej i Polsce. Nie zabraknie też tematów związanych z nowymi mediami i AI.
Młodzież chętnie rozmawia na ważne dla nich tematy.
Młodzież chętnie rozmawia na ważne dla nich tematy. Foto: Jacob Lund/Shutterstock

"Bembata - Mokotowska Debat Młodych" to trzydniowa debata panelowa skierowana do uczniów z warszawskich szkół ponadpodstawowych. Tak naprawdę będzie to zbiór siedmiu debat na różnorodne tematy. Główną dyskusję prowadzić będą zaproszeni eksperci (influencerzy, przedsiębiorcy, profesorowie), a po nich, swój czas na wypowiedzi, pytania, komentarze będzie miała publiczność - uczniowie warszawskich szkół ponadpodstawowych.

Zaplanowano siedem paneli, których tematy przedstawiają się następująco: 

  • Jak stać się "barwnym motylem" w społeczeństwie szanującym różnorodność i inkluzywność oraz jak tworzyć przestrzenie publiczne, które są dostępne dla każdego?
  • Marzenia uczniów na temat szkoły idealnej w XXI wieku - jaką szkołę chcą mieć uczniowie i jak ona sama odnajduje się w obecnej rzeczywistości.
  • Czy Polska jest krajem dla młodych ludzi?
  • Technologiczny Detox: czy jest świat poza ekranem w erze AI i nowoczesnych komunikacyjnych trendów.
  • Kreatywna AI - to możliwe? Czy artyści znajdują wspólny język ze sztuczną inteligencją?
  • Aktywizacja niepełnosprawnych: jak wspomóc ich w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym?
  • Bez studiów a z sukcesem na rynku pracy, czyli o tym czy konieczne jest ukończenie studiów, uzyskanie stopnia naukowego aby osiągnąć sukces zawodowy.

Debata odbędzie się w dniach 18-20 marca w Warszawie. Można się rejestrować. Naszymi gośćmi będą Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej oraz Noemi Busz, Aleksandra Użycka oraz Ludwik Fostiak - uczniowie z XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Gen. Józefa Bema w Warszawie.

Zobacz także:

O 15.00 opowiemy o międzynarodowym konkursie CanSat2023/2024. Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu mini-satelity w kształcie i rozmiarze puszki po napoju. Zostanie ona zrzucona z wysokości około 2km, a podczas lotu ma wykonać dwie misje, podstawową i specjalną. W tym przypadku misja specjalna polega na stworzeniu mapy 3D używając fotogrametrii. Podczas pracy nad projektem uczniowie muszą zmierzyć się z wyzwaniami takimi jak modelowanie 3D, stworzenie działającej komunikacji radiowej czy napisanie programu obsługującego naszą puszkę. O szczegółach konkursu opowie zespół z liceum Bednarska Szkoła Realna, który przygotowuje się do tego wyścigu. 

W audycji zapraszamy również na naukowy ekspres i naukową ciekawostkę. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" we wtorek (27.02) o godzinie 14.00 zaprasza Marta Hoppe.

pj/gs

Czytaj także

Program "UsuwaMy bariery" - jak podnosi kompetencje cyfrowe Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 20:11
Mniej niż połowa Polaków i Polek posiada podstawowe kompetencje cyfrowe - tak wynika z niedawno opublikowanego raportu Eurostat. - To mniej niż europejska średnia, dlatego Fundacja Zwolnieni z Teorii i Autopay stworzyli program "UsuwaMy bariery" - mówi Weronika Chmielewska, z Fundacji Zwolnieni z Teorii. - Ma on zmniejszyć dysproporcje umiejętności cyfrowych wśród Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dwujęzyczne "dzieci Erasmusa" epoki globalizacji

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 18:40
- To jest pokolenie międzynarodowe, to są już "dzieci Erasmusa". W tym znaczeniu, że oni absolutnie czują się obywatelami świata, swobodnie posługują się językiem angielskim. Może nawet swobodniej niż językiem polskim - mówiła w Dwójce w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego (21.02) Magdalena Dziejma, nauczycielka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
rozwiń zwiń