Kobiety z ADHD. Nie pytaj, co jest źle - zobacz, że jesteś wspaniała

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 09:01
Kilkanaście kobiet opowiedziało Oli Pflumio o zdarzeniach, które wiążą się z otrzymaną diagnozą ADHD, jak to wpływa na ich działania, relacje, role. Stanęły przed wyzwaniem, by polubić siebie na nowo. Ola opowie w Czwórce o swoich bohaterkach. 
Z badań wynika, że dziewczynki i kobiety z ADHD swoją diagnozę otrzymują średnio 30 lat później niż mężczyźni.
Z badań wynika, że dziewczynki i kobiety z ADHD swoją diagnozę otrzymują średnio 30 lat później niż mężczyźni. Foto: shutterstock/Lopolo

Ola Pflumio podcasterka i autorka książki "My kobiety z ADHD. Atypowe. Neuroróżnorodne. Wspaniałe" porusza temat wciąż aktualny i nośny. W książce autorka podchodzi do niego od strony luki w systemie zdrowotnym w postaci braku wsparcia dla dziewczynek i kobiety, które swoją diagnozę otrzymują średnio 30 lat później niż mężczyźni.

Kilkanaście kobiet opowiada o trudnej historii na drodze walki o swoje prawa i prawidłową diagnozę. Książka omawia także temat samoakceptacji i podejmowania prób życia pełną parą pomimo potwierdzonego ADHD. Jej lektura jest bardzo poruszająca, pokazująca, jak wiele w tematach wydawałoby się dobrze znanych, jak wczesna diagnostyka psychologiczna, pozostaje jeszcze do zrobienia.

W Czwórce, tuż po 15.00 Ola Pflumio opowie o swojej książce i swoich bohaterkach. 

W pierwszej godzinie audycji, tuż po 14.00 zaprosimy do porządków, a konkretnie do akcji "Zrób porządek w szafie". Naszym gościem będzie Agnieszka Wrońska z Fundacji Eco Textil. To właśnie ta fundacja ogłosiła nabór do wiosennej edycji akcji, której celem jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu hiperkonsumpcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących.

"Zrób Porządek w Szafie" to nie tylko zbiórka ubrań, ale przede wszystkim świadome działanie na rzecz zrównoważonej mody i edukacji ekologicznej. Sortownia odzieży Wtórpol i organizator - Fundacja Eco Textil wierzą, że odpowiedzialność za naszą planetę leży w rękach każdego z nas, a edukacja jest kluczowym elementem budowania świadomej społeczności.

W ostatniej zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski - zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań!

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w środę (28.02) o godzinie 14.00 zaprasza Marta Hoppe.

pj/gs

Czytaj także

Prostota, która porządkuje chaos. Rysunki Mrs. Minimal Line

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 13:00
Klaudia Rzewuska tworzy grafiki inspirowane naturą, podróżami, kobiecym ciałem oraz miłością. Historie zamyka w prostych formach, żeby każdy obiorca mógł dopisać do nich własny rozdział.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wali się stary porządek". Równouprawnienie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 18:00
O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce? Na to pytanie, wraz ze swoimi rozmówcami, próbują odpowiedzieć Maria Mazurek i Wojciech Harpula - autorzy książki "Panie przodem".
rozwiń zwiń