Kryzys męskości. "Zmiana zaczyna się od przyznania się do problemu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:51
Współczesne kobiety są samodzielne radząc sobie na wielu zawodowych i pozazawodowych płaszczyznach, mężczyźni, coraz częściej zdejmują maski twardzieli. Tradycyjny podział ról odchodzi do przeszłości. Jak dla obu płci przebiega ta zmiana?
Audio
  • Kim jest współczesny mężczyzna? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

Męski teamwork i mówienie o słabościach jest bardzo ważne. Mężczyźni coraz częściej się otwierają, ale na razie to kropla w morzu potrzeb Kamil Pawelski

- Chciałbym powiedzieć, że kryzys męskości nie istnieje. Niestety, patrząc obiektywnie, problem jest i dotyczy dużej grupy mężczyzn. Gubimy się w swoich rolach i tym, czego się od nas oczekuje. Cały czas redefiniujemy pojęcie męskości - mówił bloger, muzyk i tata, Kamil Pawelski. A oczekiwana są, jak mówił wysokie i dla większości mężczyzn trudne do spełnienia. 

Każda zmiana zaczyna się od uświadomienia sobie tego, że mamy problem, a te są bardzo indywidualne Kamil Pawelski

Zdaniem lekarki medycyny męskiej Ewy Kempisty-Jeznach model wychowawczy, jaki przyjęli rodzice miał największy wpływ na to,  jakimi ludźmi są współcześni mężczyźni. - Chłopcom już od najmłodszych lat wmawia się, że mają być silni. Często wychowują się bez męskiego autorytetu, w rodzinach, w których ojciec z różnych powodów jest nieobecny. Cały proces wychowawczy spada na matkę, która musi wejść w rolę obojga rodziców - wyliczała. 

Kto pomaga mężczyznom oswajać rzeczywistość? Jak radzą sobie z nowymi oczekiwaniami i obowiązkami? Więcej na ten temat w nagraniu, w którym Anna Depczyńska rozmawiała także z Adamem Czabańskim, socjologiem z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Kempisty-Jeznach (lekarka medycyny męskiej), Kamil Pawelski (muzyk, prowadzi bloga "Ekskluzywny Menel"). 

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Brawura młodych kierowców. Jak ją zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:59
Statystycznie sprawcą wypadków jest dwudziestoczteroletni mężczyzna, który niewiele wcześniej odebrał prawo jazdy. Często przecenia swoje możliwości, jeździ szybko i brawurowo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Youth and Tolerant". Program, który uczy tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 20:55
Projekt "Youth and Tolerant" jest inicjatywą międzynarodową organizowaną przez Stowarzyszenie Youth Human Impact. Jej celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej tolerancji i jej właściwej interpretacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia francuska. Tu się nie je, tylko celebruje posiłek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:00
We Francji potrawy są lekkie, smaki delikatne, kucharz jest organizatorem najważniejszych punktów dnia, a biesiadnik... nie je, tylko celebruje posiłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kadry jak z książek Tolkiena i plażowy luz. Co warto zobaczyć w Australii?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 18:58
Pod koniec XVIII wieku Australia była miejscem zsyłki brytyjskich skazańców. W XIX wieku zaczęli się tam pojawiać wolni ludzie. Najmniejszy kontynent na świecie dziś zamieszkiwany jest zarówno przez autochtonów - Aborygenów, jak i przybyszy z różnych części świata. Co miał do zaoferowania dziewczynie z Polski?
rozwiń zwiń