Dziewczyny na "pełnych obrotach". Jak rozpoznać ADHD u kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 17:40
- ADHD trudniej zdiagnozować u kobiet niż u mężczyzn, bo po prostu lepiej się maskujemy - mówi Ola Pflumio, autorka książki "My, kobiety z ADHD". - Po diagnozie dostajemy szansę na nowe życie. I ono naprawdę jest piękne.
Co to znaczy mieć ADHD? Jak działa mózg u osób z ADHD? Wokół tej dolegliwości narosło wiele stereotypów, jak choćby ten, że dotyczy ono głównie chłopców. ADHD u kobiet diagnozowane jest średnio 30 lat później niż u mężczyzn.
Co to znaczy mieć ADHD? Jak działa mózg u osób z ADHD? Wokół tej dolegliwości narosło wiele stereotypów, jak choćby ten, że dotyczy ono głównie chłopców. ADHD u kobiet diagnozowane jest średnio 30 lat później niż u mężczyzn. Foto: De Visu/shutterstock.com
 • ADHD to neurorozwojowe zaburzenia psychiczne powodujące deficyty uwagi, hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność. To z angielskiego: attention deficit hyperactivity disorder - zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi. 
 • Częściej występuje u chłopców, ale u dziewczynek trudniej je zdiagnozować.
 • Objawy ADHD u kobiet opisuje Ola Pflumio.
 • W książce "My, kobiety z ADHD" kilkanaście kobiet opowiedziało o wyzwaniach, które wiążą się z otrzymaną diagnozą.

Kobiety z ADHD - diagnoza

Niektórym trudno się skupić, inne mają problem z zarządzaniem czasem. Są też takie, które zaczynają kilka aktywności naraz i żadnej nie kończą. Z zewnątrz wygląda to tak, jakby żyły na pełnych obrotach i w nawale spraw traciły głowę: gubią rzeczy, spóźniają się i są dość chaotyczne. Na diagnozę czekają dużo dłużej niż mężczyźni. W tym czasie tracą poczucie własnej wartości i żyją w coraz większym napięciu. Zanim usłyszą: "to ADHD", wpadają w wir impulsywnych zachowań - robią niekontrolowane zakupy, sięgają po używki albo prowadzą ryzykowne życie seksualne.  

- Dziewczynki i kobiety dają mniej stereotypowy obraz ADHD. Objawy kierujemy do siebie, a nie na zewnątrz, i po prostu lepiej się maskujemy. A że kryteria diagnostyczne, których używają specjaliści, prowadzone są w dużej mierze na chłopcach i mężczyznach, trudniej je zastosować w przypadku kobiet - podkreśla Ola Pflumio. - Chłopcy są diagnozowani w dzieciństwie, tymczasem dziewczynki, które zazwyczaj w ogóle są grzeczniejsze, muszą na to czekać 30 lat.

Posłuchaj
16:33 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu ADHD 28.02.2024.mp3 ADHD u kobiet - objawy, diagnoza, leczenie (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

- Podczas gdy chłopiec z ADHD jest ruchliwy i aktywny, to u dziewczynki radio w głowie gra kilka piosenek naraz. Ta nadaktywność jest bardziej "psycho" niż "ruchowa". Ale zdarza się także bawienie się włosami, stukanie długopisem. A w momentach całkowitego bezruchu - ogromny wewnętrzny niepokój - dodaje rozmówczyni Marty Hoppe.

ADHD, obowiązki i przyjemności | Lulu Zubczynska #adhd | Atypowe

ADHD u nastolatek i dorosłych kobiet - objawy

 • zmienne nastroje
 • impulsywność
 • słomiany zapał
 • trudności w radzeniu sobie z napięciem i stresem
 • zapominanie o niezbędnych rzeczach
 • gubienie przedmiotów
 • problemy z koncentracją podczas słuchania innych
 • prokrastynacja
 • trudności w organizacji i jednoczesnym wykonaniu więcej niż jednego zadania
 • osiąganie efektów nieadekwatnych do poświęconego czasu

- Wszyscy czasami mamy te problemy, jesteśmy "jacyś tam". Spóźniamy się, zapominamy, prokrastynujemy. Ale jeśli ma to znaczący wpływ na nasze życie i dzieje się często, to może to być sygnał, że mamy ADHD - mówi gościni Czwórki. 

Zobacz też:

Żałoba po życiu, którego nie było

W książce "My, kobiety z ADHD" Ola Pflumio rozmawia z kobietami, które po otrzymaniu diagnozy, stanęły przed wyzwaniem, by polubić siebie na nowo. - Wiele osób zdiagnozowanych w późnym wieku odczuwa żałobę po życiu, którego nie było, a mogłoby być, gdyby wiedziały wcześniej. - I to też mnie nie ominęło. O tym, że jestem atypowa, neuroróżnorodna i wspaniała, dowiedziałam się po 30. Kiedy mój lekarz psychiatra potwierdził diagnozę, czułam już tylko ulgę i radość, że wreszcie mogę odpuścić  - dodaje Ola Pflumio.

Życie z ADHD

ADHD może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami i cierpieniem, ale - jak podkreśla autorka książki - wszystko zależy od okoliczności i od środowiska. - W odpowiednich warunkach jesteśmy w stanie przekuć te trudności w pozytywne rzeczy. Jedną z najważniejszych cech osób z ADHD jest empatia, ponadto jesteśmy kreatywni, spontaniczni i pracowici, zwłaszcza jeśli robimy to, co lubimy. Jesteśmy świetnymi przedsiębiorcami, mamy umiejętność rozwiązywania problemów i sprawdzamy się w sytuacjach kryzysowych - podkreśla autorka książki i podcasterka. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ola Pflumio (autorka książki "My, kobiety z ADHD. Atypowe. Neuroróżnorodne. Wspaniałe")

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 15.15

kul

wmkor

Czytaj także

Ciałopozytywność. Nie liczy się wygląd, tylko to, jak go interpretujesz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
Każdy z nas ma w sobie coś, co jest fajne i co jest przeciętne. Ważne jest jednak nie to, jak wyglądamy, tylko jak ten wygląd interpretujemy - mówi Aleksandra Dejewska - psycholożka i terapeutka zaburzeń odżywania. - Można mieć świadomość mankamentów, ale nie można definiować siebie przez taki "brak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iść, jeść, spać, dbać. Przepis na "dobrą" starość

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 17:30
Jak dożyć setki? To pytanie warto zadać sobie już dziś, bo wybory, których dokonujemy, mając lat "naście" lub "dzieścia" często procentują w jesieni życia. Nasze ciała i umysły nie stają się coraz młodsze, ale możemy działać, żeby zużywały się mniej, pracowały sprawniej i dłużej. 
rozwiń zwiń