Studencki Nobel - co zrobić, żeby otrzymać to wyróżnienie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 20:00
Studencki Nobel otwiera drzwi do kariery - przekonują ci, którzy już otrzymali to wyróżnienie. Trwa nabór do tegorocznej edycji konkursu, który odbywa się pod patronatem Czwórki. - To jest nagroda od studentów dla studentów - mówi Martyna Zdanuczyk z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Przede wszystkim ma ona na celu docenić osoby, które udzielają się w różnych obszarach, a także wspomóc je finansowo.
Celem konkursu Studencki Nobel jest wyróżnienie studentów, którzy posiadają osiągnięcia na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym.
Celem konkursu Studencki Nobel jest wyróżnienie studentów, którzy posiadają osiągnięcia na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym.Foto: shutterstock/Antonio Guillem
 • Studencki Nobel jest ogólnopolskim konkursem stypendialnym organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.
 • To jedyny tego typu konkurs w pełni tworzony przez organizację studencką.
 • Jego celem jest wyróżnienie studentów, którzy posiadają osiągnięcia na różnych polach naukowych, artystycznych i społecznych.
 • Studenci mogą wysyłać zgłoszenia do 25 marca 2024 roku. 
 • Finaliści zostaną wyłonieni podczas gali finałowej, która odbędzie się w Warszawie w maju. 

Studencki Nobel jest cyklicznym konkursem stypendialnym organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie studentów, którzy posiadają osiągnięcia na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym. Konkursowe kategorie wpisują się w powszechne trendy innowacyjności i inwestowania w kapitał ludzki. 


Studencki Nobel - w jakich kategoriach można się zgłaszać?

- Zgłoszenie jest bardzo proste, bo tak naprawdę do 25 marca 2024 roku wystarczy zapisać się przez naszą stronę internetową i zgłosić w jakiej kategorii chciałoby się wziąć udział - tłumaczy gość Czwórki. - Tych kategorii mamy dużo, bo dziesięć. Jest więc w czym wybierać.

Studenci mogą się zgłaszać w następujących kategoriach:

 • Nauki techniczne
 • Sztuka
 • Dziennikarstwo i literatura
 • Nauki przyrodnicze i energetyka
 • Fizyka i astronomia
 • Medycyna i farmacja
 • Nauki społeczne
 • Nauki ekonomiczne
 • Działalność społeczna

- Tegoroczna edycja konkursu jest edycją jubileuszową i uznaliśmy, że chcielibyśmy zrobić coś nowego z tej okazji. Dlatego pojawiła się dziesiąta dodatkowa kategoria - opowiada Martyna. - To kategoria 3W, czyli wodór, węgiel, woda. Tej kategorii patronuje Bank Gospodarstwa Krajowego. To partner strategiczny konkursu, a kategoria skupia się na ekologicznych oraz przyrodniczo-technicznych kwestiach dotyczących naszej przyszłości.Studenckie Noble - czy wybór kategorii musi być zgodny z kierunkiem studiów?

Jak podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe, wybierana kategoria nie musi być związana z kierunkiem studiów. - Można wybrać to, co jest zgodne z naszą pasją. Zgłaszają się osoby, które powiedzmy studiują medycynę, a wybierają kategorię działalność społeczna, bo udzielają się w różnych samorządach studenckich, różnego rodzaju projektach, animują życie studenckie itd. - wyjaśnia Martyna Zdanuczyk. - Są też osoby, które zgłaszają się w kategorii sztuka, a są studentami politechniki, więc kierunek nie ogranicza.

Wraz ze zgłoszeniem należy opisać, za jakie osiągnięcia uważamy, że nagroda nam się należy. Mogą być to np. publikacje naukowe, organizacja konferencji, zrealizowane projekty artystyczne czy społeczne. Jest także miejsce, żeby napisać coś więcej o sobie, swoich zainteresowaniach i osiągnięciach. Za to można zdobyć dodatkowe punkty. Należy także potwierdzić status studenta.Studencki Nobel - czy ważna jest średnia ze studiów?

Jak zaznacza gość audycji, w tym konkursie średnia ocen ze studiów nie ma żadnego znaczenia, liczy się pasja, zaangażowanie, zrealizowane projekty oraz plany. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie mają możliwość wykorzystania swoich osiągnięć i zaistnienia w świecie biznesu, nauki i kultury. Drugi etap, który trwa do 14 kwietnia 2024 roku to czas dokumentowania swoich osiągnięć.Kto wyłania laureatów?

- Do tego czasu należy wysłać kopie naszych artykułów naukowych, czy też potwierdzeń udziału w konferencjach itd. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie przez studencką komisję 10 najlepszych studentów z każdej kategorii - tłumaczy gość audycji. - Po ich wyborze zbiera się komisja konkursowa złożona z  wykładowców, ekspertów ze świata biznesu oraz osób powiązanych ze wszystkimi kategoriami. To szacowne gremium będzie między sobą debatować i oceniać, kto według nich powinien dostać główną nagrodę w danej kategorii. Ogłoszenie laureatów odbędzie się 25 maja 2024 roku na gali finałowej naszego konkursu, która odbędzie się w Warszawie.


Posłuchaj
14:29 CZWORKA/ Czwórka do piątej - studencki nobel 01.03.2024.mp3 O konkursie Studencki Nobel opowiada Martyna Zdanuczyk z Niezależnego Zrzeszenia Studentów (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Martyna Zdanuczyk podkreśla, że bez względu na wygraną warto się odważyć i zaprezentować swoje umiejętności, bo Studenckie Noble otwierają ich laureatom oraz uczestnikom drzwi do kariery. Stanowią swoistą przepustkę do świata biznesu czy nauki. W ubiegłym roku Studenckiego Nobla otrzymali m.in. Andrzej Porębski i Jakub Wojtacha. Czwórka jest patronem medialnym konkursu.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Martyna Zdanuczyk (wiceprzewodnicząca ds. projektów Niezależnego Zrzeszenia Studentów)

Data emisji: 01.03.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/kul/mo

Czytaj także

Akademickość polskich miast. Uczelnie najlepsze w rankingach

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 07:27
Polski Instytut Ekonomiczny już drugi raz przygląda się polskim miastom akademickim. W raporcie "Akademickość polskich miast" uwzględniono takie kryteria jak: prestiż, liczba absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. W czołówce raportu: Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Capitalize "bawiąc, uczy". Edukacja finansowa w aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 22:39
Capitalize to aplikacja mobilna do edukacji z zakresu finansów. Skierowana jest do młodych ludzi, a wyróżnia ją interaktywne podejście wykorzystujące gamifikację. - Chcemy w ten sposób podnieść niski poziom wiedzy finansowej młodych osób - mówią w Czwórce studenci z Koła Enactus Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń