Akademickość polskich miast. Uczelnie najlepsze w rankingach

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 07:27
Polski Instytut Ekonomiczny już drugi raz przygląda się polskim miastom akademickim. W raporcie "Akademickość polskich miast" uwzględniono takie kryteria jak: prestiż, liczba absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. W czołówce raportu: Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. 
W czołówce raportu Akademickość polskich miast są Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań.
W czołówce raportu "Akademickość polskich miast" są Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań.Foto: Jacob Lund/Shutterstock.com
  • Badacze Polskiego Instytutu Ekonomicznego stworzyli drugi raport "Akademickość polskich miast". Analizowali dane z 2023 roku, wyniki porównali z pierwszym raportem, z 2019 roku. 
  • W raporcie akademickości uwzględniono 31 polskich miast. 
  • Liderem akademickości jest Warszawa. Gonią ją Kraków, Wrocław i Poznań. 
  • W Polsce studiuje 39 procent osób w grupie wiekowej 20-24 lata. 
  • Porównując rankingi z 2019 roku i 2023 roku zauważymy, że niektóre z miast podniosły swój wskaźnik akademickości.

Polski Instytut Ekonomiczny w 2019 roku stworzył raport "Akademickość polskich miast". Zainteresowanie nim było duże, dlatego badacze zdecydowali się ponownie przyjrzeć się uczelniom i miastom, w których te się znajdują. W 2023 roku kolejny raz przyglądali się miastom przyjaznym studentom. 

Raport "Akademickość polskich miast"

- Nasz akademicki indeks miast stworzony jest na potrzeby naszego kraju. W raporcie też próbujemy pokazać sytuację Polski na tle krajów Unii Europejskiej. Okazuje się, że całkiem nieźle stoimy we wskaźniku akademickości - mówi dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka Zespołu Foresightu Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Do stworzenia naszego indeksu wykorzystujemy ranking szkół wyższych Perspektyw, w którym ogłaszane jest 100 najlepszych uczelni roku. My to przekładamy na miasta. 

Autorzy raportu sprawdzili, gdzie działają najlepsze polskie uczelnie. Na tej podstawie wyłonili 31 miast, w których jest co najmniej jedna uczelnia z indeksu Perspektyw. - Liderem jest tu Warszawa. W stolicy znajduje się ponad 20 uczelni z rankingu - zdradza gość Mateusza Kulika. - W 2019 roku mieliśmy w naszym raporcie dotyczącym akademickości 26 miast, teraz mamy ich już 31. 


Posłuchaj
13:14 czwórka reset 19.02.2024 ranking 17.11.mp3 O raporcie "Akademickość polskich miast" opowiada Katarzyna Dębkowska (Reset/Czwórka)

 

W Unii Europejskiej mamy 3500 uczelni wyższych. Studiuje na nich 18,5 miliona studentów. Ci też stanowią 36 procent wszystkich osób w grupie 20-24 lata. - Polska ma tu wyższe wyniki. U nas studiuje 39 procent osób w grupie wiekowej 20-24. Mamy ponad milion studentów - mówi dr Katarzyna Dębkowska. - Ten wskaźnik jednak się zmniejsza, 10 lat temu było to 41 procent. 

Zobacz też:

Czwórkowy gość zdradza, że już w 2019 roku na potrzeby raportu "Akademickość polskich miast" sprawdzono również maturzystów i ich chęć podjęcia studiów. Wtedy jedynie 5 procent powiedziało, że nie idzie na studia. W 2023 roku takich osób było już 12 procent. 

Zobacz także: 

Warszawa - lider akademickości

Warszawa jest liderem akademickości, studiuje tu też co piąty polski student. Lidera gonią Kraków, Wrocław i Poznań. Ostatnie z wymienionych miast ma najwięcej studentów na jednego mieszkańca - na 1000 osób studiuje aż 210. - Ale liczy się nie tylko czołówka. Zaraz za pierwszą czwórką są: Gdańsk, Lublin, Katowice i Łódź. Dalej grupa pościgowa: Szczecin, Białystok, Toruń, Bydgoszcz itd. - wymienia ekspertka. 

Porównując rankingi z 2019 roku i 2023 roku zauważymy, że niektóre z miast podniosły swój wskaźnik akademickości, przeskoczyły o kilka punktów w górę, jak np. Gdańsk, Katowice, inne zaś odnotowały spadek, np. Lublin, Łódź. 

Akademickość i rozwój miast

- W Polsce akademickość idzie w parze z większym miastem, trudno u nas szukać takich ośrodków jak Oxford, Cambridge, Harvard, choć pięknie położone miasteczko studenckie ma np. Olsztyn - podkreśla gość Czwórki. 

Funkcjonowanie uczelni w mieście przekłada się na większy rozwój samego miasta. Uczelnie w mieście to zasób, który przekłada się na większą liczbę mieszkańców, rozwój wszelkiego rodzaju infrastruktury, wzrost poziomu życia czy atrakcyjniejszy rynek pracy. Absolwenci szybciej znajdą tam pracę. - Miastom zależy, by studenci u nich zostali, i często tak się dzieje - mówi dr Katarzyna Dębkowska. - Dziś duży jest udział studentów pracujących w czasie studiów. To oni wygrywają na rynku, po studiach znajdują lepszą pracę, lepszą płacę. Nasz raport wskazuje, że najwięcej pracujących studentów jest w Sosnowcu. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Katarzyna Dębkowska (kierowniczka Zespołu Foresightu Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego)

Data emisji: 19.02.2024

Godzina emisji: 17.11

pj

Czytaj także

Inteligentne miasta. Jak się rozwijają?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 15:50
Inteligentne miasta - kiedyś wizja futurystów, która na naszych oczach staje się faktem. Dzięki nowym technologiom życie ich mieszkańców ma stać się bezpieczniejsze i łatwiejsze. Sprawdzamy, co to oznacza i w jakim kierunku podąża. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca dyplomowa z gier historycznych. Rusza nowy kierunek studiów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 14:00
Game jamy, projekty zespołowe, ale też rzetelna wiedza historyczna - to tylko ułamek tego, co czeka studentów nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim. Projektowanie gier historycznych ruszy w roku akademickim 2024/2025.
rozwiń zwiń