Nie tylko ratownicy medyczni. O czym pamiętać przy udzielaniu pierwszej pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 20:30
Wakacje to czas rozprężenia i laby, ale także omdleń z powodu upałów, większej liczby urazów i wypadków. Kiedy potrzeba pomocy, nie zawsze pod ręką są fachowe służby. Ratownik medyczny Damian Walas podpowiada o czym należy pamiętać ratując innych.
Podczas udzielania pierwszej pomocy należy zadbać także o własne bezpieczeństwo
Podczas udzielania pierwszej pomocy należy zadbać także o własne bezpieczeństwoFoto: shutterstock/spkphotostock
  • Podczas akcji ratunkowej należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i ofiary.
  • Nasza pomoc może okazać się potrzebna nie tylko ofiarom poszkodowanym w wypadkach samochodowych.
  • Kiedy świadków zdarzenia jest więcej, dobrze wyznaczać konkretne zadania poszczególnym osobom.
  • Dobrym zwyczajem jest noszenie przy sobie rękawiczek i maski do sztucznego oddychania.

 

- Wraz z nastaniem cieplejszych dni zaczynamy chętniej i częściej uprawiać różnego rodzaju sporty. Zaczynamy biegać, jeździć na rolkach czy rowerze -  mówi gość Czwórki. - Wówczas też notujemy więcej urazów zarówno w pracy w pogotowiu ratunkowym, jak i na oddziałach SOR.


Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kiedy dochodzi do poważniejszego wypadku najczęściej wzywane jest pogotowie i ratownicy medyczni. Jednak do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy, my jako świadkowie zdarzenia także możemy pomóc. Wówczas najważniejszą sprawą jest zadbanie o bezpieczeństwo.

- W takich sytuacjach nasze bezpieczeństwo to podstawa. Musimy unikać sytuacji, że biegnąc z pomocą sami zostaniemy potrąceni. Wtedy zamiast osoby ratującej staniemy się ofiarą tego wypadku - tłumaczy rozmówca Marty Hoppe. - Zawsze ważne jest bezpieczeństwo nasze,  świadków i ofiar zdarzenia.


Jak udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W przypadku wypadku komunikacyjnego należy dobrze zabezpieczyć jego miejsce i dopiero potem przystąpić do działania. Należy pamiętać o wzorowym zatrzymaniu auta, włączeniu świateł awaryjnych, założeniu kamizelki odblaskowej i wystawieniu trójkąta.

- Staramy się chodzić poboczem jezdni, żeby nie narażać pozostałych uczestników ruchu. Jeśli są inni świadkowie wypadku, jest szansa, że do nas dołączą - tłumaczy ratownik. - Podczas udzielania pomocy sprawdzamy, uczestnik zdarzenia jest przytomny i czy oddycha. Jeśli jest potrzebna natychmiastowa pomoc, reanimujemy ofiarę zdarzenia. Jeśli oddycha - układamy w bezpiecznej pozycji i dopiero alarmujemy odpowiednie służby.

Jak zaznacza gość audycji, gdy jest więcej świadków, dobrze, żeby ktoś przejął rolę lidera i podzielił zadania. Jednocześnie jedna osoba może reanimować ofiarę, a druga alarmuje służby ratunkowe.

Zobacz także:

Udzielanie pomocy w środkach komunikacji miejskiej

- Jeśli zdarzenie ma miejsce w autobusie i musimy udzielić pomocy też musimy zadbać o bezpieczeństwo. Wzywamy kierowcę do zatrzymania pojazdu. Jeśli jest tłoczno robimy sobie dużo miejsca, prosząc innych pasażerów, żeby wyszli - zaznacza Damian Walas. - Następnie wchodzi standardowy algorytm pierwszej pomocy. Dla naszego bezpieczeństwa dobrze mieć odpowiedni zestaw ratunkowy. Można kupić sobie breloczek z rękawiczkami jednorazowymi czy też z maseczką do sztucznego oddychania. To jest fajny gadżet, który możemy sobie przyczepić do kluczy, a jednocześnie w podbramkowych sytuacjach dbamy o także o nasz komfort osobisty.  


Posłuchaj
20:50 Czwórka/Czwórka do piątej - ratownik medyczny 03.082023.mp3 Damian Walas, ratownik medyczny o bezpieczeństwie w trakcie udzielana pierwszej pomocy (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Damian Walas (ratownik medyczny)

Data emisji: 03.08.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Doktor z TikToka. Naukowiec-influencer, który czuje odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 14:04
Konrad Skotnicki znany jest w sieci jako doktor z TikToka. Ma doktorat z chemii, ogromną ciekawość świata i lubi odpowiadać na najdziwniejsze pytania. Jak znajduje te ciekawostki i po co, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, wysłał w kosmos teleskop o imieniu Euklides?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza pomoc. Jak i kiedy trzeba jej udzielić?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 10:14
W przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila. Zanim na miejsce zdarzenia przybędzie ratownik lub lekarz, potrzebna jest nasza pomoc. Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Co zrobić, gdy zauważymy tonącego? 
rozwiń zwiń