Filmowy Rahim z Paktofoniki: nie słuchałem hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 19:37
Dawid Ogrodnik, mimo swego muzycznego wykształcenia, nie słuchał hip-hopu, w szkole grał utwory klasyczne, fascynował go jazz.
Audio

Gdy trafił do filmu Leszka Dawida, jako odtwórca jednej z głównych ról, musiał się z przekazem Paktofoniki utożsamić. - Na początku musiałem, potem chciałem, a teraz się z tym utożsamiam - mówi w Czwórce.

Reżyser "Jesteś Bogiem" zadbał, by wprowadzić młodych aktorów w świat realizacji utworów Paktofoniki. - Chodziło mu o to, byśmy my, aktorzy, zobaczyli jak w tamtych latach tworzyło się muzykę. Załatwili nam komputer z tamtych lat i 1 bit robiliśmy przez 4 godziny. Nie zapisaliśmy naszej pracy i się komputer zresetował. Wtedy skumaliśmy, jak to wyglądało - opowiada Dawid Ogrodnik.

Nad realizacją filmu oprócz zwyczajowej ekipy filmowców czuwali też Rahim i Fokus. Byli bardzo wymagający. - Zagranie tych ról to była bardzo trudna "plansza do przejścia". Rahim i Fokus trzymali ją dość mocno i trzeba było się non stop konfrontować i pionki przestawiać tak, żeby oni widzieli, że to dobrze funkcjonuje - mówi Ogrodnik.

- Lubię rzeczy, które są robione z głową. Film to nie jest samo aktorstwo, to jest dźwięk, obrazek, wiele czynników, które wpływają na to, jak widz to odbiera - mówi Ogrodnik o "Jesteś Bogiem" w rozmowie z Ulą Kaczyńską. - My aktorzy wykonujemy jakąś część, a większą część, moim zdaniem, wykonuje reżyser, montażysta itd. Gdy, po czasie, widzisz ten obrazek i zdajesz sobie sprawę, że to jest ta wspólna koncepcja, o której rozmawialiście to pozostaje się tylko cieszyć - dodaje.

Dawid Ogrodnik już pracuje nad kolejnymi filmami, a tymczasem występuje w teatrze. Ula Kaczyńska zauważa, że Ogrodnik wywodzi się z bardzo dobrego rocznika studentów szkoły aktorskiej. Z kim studiował odtwórca roli Rahima i czy mamy szansę na nowe aktorskie pokolenie, nastawione na "misyjne" aktorstwo, dowiesz się słuchając załączonej audycji lub oglądając " Ex Magazine " w wersji wideo.
(pj)

Czytaj także

Fokus chwali film o Paktofonice. "Chwyta za serce"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 17:34
- Bardzo nam się podoba. Opowiada o naszym życiu, chwyta za serce - powiedział po pokazie filmu "Jesteś Bogiem" o zespole hip-hopowym Paktofonika, jeden z jego założycieli, Wojciech "Fokus" Alszer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hip-hopowa podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:26
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawda, dreszcze, los człowieka - Paktofonika

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 21:21
- Możemy zobaczyć w tym filmie, jak bardzo zmieniła się Polska, a zarazem jak uniwersalne są wciąż teksty Magika i Paktofoniki - stwierdził dziennikarz muzyczny Hirek Wrona w debacie, która odbyła się po przedpremierowym pokazie obrazu "Jesteś Bogiem" w Trójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudna droga do "Jesteś Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 07:00
Od napisania scenariusza do premiery filmu minęło 8 lat. Maciej Pisuk, scenarzysta filmu przyznaje, że praca nad "Jesteś Bogiem" przypominała trochę robienie filmu kostiumowego.
rozwiń zwiń