- Bardzo wiele miast odchodzi od takiego porządkowania i trzymania wszystkiego pod linijkę. Wszyscy, szczególnie po pandemii, szukamy kontaktu z taką prawdziwą, bujną zielenią - mówi Karolina Maliszewska z Fundacji Sendzimira, która prowadzi projekty rewitalizacyjne miejskiej zieleni.
Posłuchaj audycji "Szanuj zieleń" z Karoliną Maliszewską
Zieleń w mieście
- Tereny przyrodnicze są coraz bardziej zabudowywane w mieście i najcenniejsze są te fragmenty, które wcześniej zabudowane nie były. Jak już teren zabudujemy, to przede wszystkim degradujemy, niszczymy glebę, która jest bardzo istotnym elementem przyrody - opowiada gościni audycji "Szanuj zieleń". Ziemia odzyskana spod zabudowań nie jest tak dobrym siedliskiem dla roślin, a także o wiele gorzej radzi sobie z retencją wody.
Jak mówi gościni Czwórki, miasta na zachodzie Europy wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze paręnaście lat temu. Coraz większą popularność zdobywają projekty zagospodarowania terenów zielonych właśnie w bardziej naturalny, dziki sposób. To przede wszystkim opieranie się na bioróżnorodności i eksperymentowaniu, aby przyroda mogła samoistnie poddać się naturalnym procesom - innymi słowy, zamiast ujarzmiać naturę, lepiej jest ją lekko prowadzić.
Miejskie ostoje bioróżnorodności
- Ten trend jest obecny też w polskich miastach. Ostatnio rozmawiałam z pracowniczką Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, która wyraziła takie zdanie, że przystrzyżenie i porządkowanie jest niemodne - mówi Karolina Maliszewska.
Fundacja Sendzimira realizuje projekt "Miejskich ostoi bioróżnorodności". To przede wszystkim działania mające na celu renaturalizację obecnych terenów zielonych, zwiększanie bioróżnorodności i retencji, a także zmniejszenie intensywności grabienia i koszenia traw.
Zdrowotne zalety dzikiej roślinności
Jak twierdzi Maliszewska, obecność zieleni ma bardzo pozytywne oddziaływanie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Głównym problemem miast jest zanieczyszczenie powietrza, czemu przeciwdziałać mogą rozbudowane tereny bujnej roślinności. Dzika zieleń zatrzymuje pyły, a także podnosi wilgotność powietrza, tym samym poprawiając jego jakość.
Zobacz także:
- Obecnie mamy olbrzymi kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, wszyscy żyjemy w dużym stresie. Zieleń ma zdolności uspokajające, niwelujące stres i lęki, a także ogólnie podnosi jakość funkcjonowania psychicznego - wyjaśnia Karolina Maliszewska. - Im bardziej naturalna zieleń, do której ewolucyjnie jesteśmy przystosowani, tym korzyść będzie większa - zaznacza.
***
Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"
Prowadzi: Marta Hoppe
Gościni: Karolina Maliszewska (Fundacja Sendzimira)
Data emisji: 18.05.2025
Godzina: 9.13
kajz