Polskie Radio
Section05
życie

Nowy aplikacja zapewni turystom bezpieczeństwo w górach. Czy uda się ją wdrożyć?

Naukowiec z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zaprojektował prototypowy system monitorujący bezpieczeństwo turystów. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA góry bezpieczeństwo GOPR pogoda zagrożenie zdrowie życie Tomasz Żąda Trójka

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność czas kalendarz psychologia życie

Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą"

Poradnik Klaudii Latosik i Olgi Żukowicz to przełamywanie tabu i stereotypów. "Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, tworzenia krótkich i długich związków" - deklarują autorki poradnika "Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania". Z jakimi obawami borykają się silversi? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka życie senior miłość związki seniorzy książki Monika Suszek Robert Grzędowski

"To był cud". Lekarze z Gdańska uratowali życie 6-letniego Aleksa

Specjaliści Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili operację ratującą życie 6-letniego chłopca. Lekarze mówią, że to był cud. Zabiegu nie chciała się podjąć żadna inna placówka na świecie. "Spustoszenie w jego układzie oddechowym najprawdopodobniej spowodowała infekcja grzybiczna. Chłopiec był podłączony do ECMO przez 98 dni" - napisał szpital.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lekarz dziecko życie Gdańsk społeczeństwo

Jaka jest recepta na szczęście wg Anny Seniuk? Przypominamy rozmowy z gośćmi Programu 1

Wkraczając w nowy rok w "Czasie Pogody" przypomnieliśmy złote, ponadczasowe myśli o życiu i o czerpaniu radości z małych rzeczy, wypowiadane przez naszych gości jeszcze w 2023 roku. W audycji usłyszeliśmy: Annę Seniuk, Adama Ferencego, Roberta Rozmusa i Ilonę Łepkowską. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Anna Seniuk Robert Rozmus Ilona Łepkowska starość życie porady Adam Ferency serial

Czy wodór jest kluczem do nieśmiertelności? Chińczycy twierdzą, że tak

Chińscy naukowcy ogłosili, że opracowali metodę, dzięki której jest możliwość odwrócenia procesu starzenia się komórek ludzkiego organizmu. Polega ona na umieszczeniu w ciele człowieka implantu, który dostarcza do organizmu wodór i utrzymuje jego stały poziom. I to właśnie ma zapewnić nam nieśmiertelność. Ale czy z niej skorzystamy?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA człowiek i medycyna zdrowie życie wodór terapia nieśmiertelność Piotr Firan Raf Uzar Trójka