Ósma edycja festiwalu "One Love Sound Fest"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 12:00
Nie możecie już doczekać się rytmów reggae we wrocławskiej Hali Stulecia? A może wciąż nie macie biletów na tę doskonałą imprezę? Jeśli tak, to mamy coś dla Was!

Impreza na przestrzeni siedmiu lat rozwinęła się w największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie. Wejściówki możecie zdobyć w audycjach "Stacja Kultura" i "Pod Lupą"!

Festiwal odbędzie się we Wrocławiu 26 listopada 2011, we wspaniałych, modernistycznych wnętrzach wrocławskiej Hali Stulecia, która może pomieścić nawet 12 tysięcy osób. Podczas poprzedniej edycji w Hali Ludowej bawiło się ponad dziesięć tysięcy ludzi! Profil artystyczny One Love Sound Fest zdecydowanie przełamuje panujące schematy festiwalowe. Na tegoroczny festiwal zaproszono wielu zagranicznych wykonawców, którzy do tej pory nie występowali w Polsce. Artyści ci zaprezentują najświeższe, najbardziej ambitne i ekscytujące projekty z całego świata. Festiwalowa publiczność może zatem spodziewać się prawdziwej uczty dźwięków reggae, roots, dub, ragga, hip-hop, dancehall, world music a także cyfrowych eksperymentów. Muzyka i płynące zewsząd pozytywne wibracje powodują, że nie wolno tej imprezy przegapić. One Love Sound Fest rozgrzeje serca i nie pozwoli spokojnie usiedzieć w ten niezwykły, listopadowy wieczór. 26 listopada każdy miłośnik dobrej muzyki obowiązkowo powinien przybyć do Wrocławia na jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce!


W tym roku specjalnie dla Was zagrają:
Alborosie & Shengen Clan (Jamajka / Włochy)
Dub Inc. (Francja)
Pablo Moses (Jamajka)
Etana (Jamajka)
Jahdan Blakkamoore (USA)
Pow Pow Movement (Niemcy)
Reggae Roast feat. Ghetto Priest (UK)
Dubkasm feat. Solo Banton (UK)
Damalistik (Francja)


plus oczywiście czołówka polskiej sceny reggae:
Eastwest Rockers (PL)
Star Guard Muffin (PL)
Mesajah (PL)
Splendid Sound (PL)
Dancehall Masak-Rah(PL)

 
Do zobaczenia 26 listopada we Wrocławiu!

/


Alborosie
Alborosie (Alberto D'Ascola) urodził się w 1977 w Marsala na Sycylii. Od lat mieszka jednak w Kingston na Jamajce, którą uważa za swój drugi dom.
Alborosie jest multi-instrumentalistą – gra na pianinie, basie, gitarze oraz perkusji, w większości sam produkuje i miksuje swoją muzykę. Jego muzyczna droga rozpoczęła się w wieku 15 lat w zespole Reggae National Tickets. W 2001 roku
Alborosie zdecydował się na solową karierę i przeprowadził się na Jamajkę. Tam zaczął pracę jako inżynier dźwięku oraz producent, współpracował także ze znanymi artystami ze sceny reggae jak Gentleman czy Ky-Mani Marley. Popularność na całym świecie przyniosły mu doskonale sprzedające się single jak „Rastafari Anthem” czy „Kingston Town”. W swoich kompozycjach często wykorzystuje klasyki reggae, interpretując je w swój własny nowoczesny sposób.
Ostatni album Alborosiego to wydany w czerwcu 2011, bardzo różnorodny „2 Times Revolution”. Obok reggae pojawiają się tu dźwięki bliskie hip-hop czy też rewolucyjna ballada w stylu Manu Chao, a wśród gości usłyszeć można Etanę i Juniora Reida.
“Muzyka jest jak duszpasterstwo, nie rozważam już siebie jako grającego reggae. Tworzę Jahspel, formę muzyki gospel. Przekształcamy całą koncepcję mojej twórczości i jestem tu po to, aby zmienić wszystko, uwierzcie mi” – mówi o nowym albumie.

Dub Inc.
Dub Inc. (wcześniej występujący jako Dub Incorporation) powstali w 1997 na bazie historii wspólnej dla wielu innych grup: ekipa przyjaciół zgromadziła się wokół wspólnej pasji – muzyki. Doświadczenia muzyczne i inspiracje każdego członka zespołu są bardzo bogate i różnorodne, co wyjaśnia dlaczego ich muzyka jest tak oryginalna – podążająca ścieżką od wschodnich tradycyjnych rytmów i melodii do nowoczesnego hip-hopu i electro dubu. Chcąc traktować to, co robią w profesjonalny sposób, szybko decydują się na nagranie CD ze swoimi pierwszymi utworami. W maju 1999 ukazuje się „Dub Inc. 1.1” i zespół zyskuje lokalną popularność. Czerwiec 2001 to płyta „Version 1.2.”. Od tej pory zespół zaczyna grać trasy koncertowe i zdobywa reputację bardzo dobrej grupy live. Następnie we wrześniu 2003 nakładem Productions Spéciales ukazuje się „Diversité”. Zespół zdobywa dobrą prasę oraz zaczyna wyprzedawać swoje koncerty. „Dans le décor” - kolejny album formacji wydany w sierpniu 2005, to krok milowy w rozwoju. Gościnnie na płycie pojawili się czołowi francuscy i światowi wokaliści reggae: Lyricson, Omar Perry (syn Lee Perry’ego), David Hinds (Steel Pulse). Producentem  był Sam Clayton, odpowiedzialny za wiele klasycznych albumów od Steel Pulse i Brain Damage po Mystic Revelation of Rastafari.


Etana
Etana to jedna z najbardziej utalentowanych jamajskich artystek ostatnich lat. Swoją profesjonalną karierę rozpoczęłą w zespole Gift działającym w Stanach Zjednoczonych, jednak nie mogąc się pogodzić z atmosferą seksizmu otaczającą czarnoskóre wokalistki R&B zdecydowała się wrócić na Jamajkę i tworzyć muzykę Reggae.
W 2005 roku została zauważona przez Richie Spice'a, który zaprosił ją by dołączyła do jego zespołu w roli chórzystki. Nieco później Etana nagrała swoją pierwszą autorską piosenkę pt. "Wrong Adress", jednak to późniejszy utwór "Roots" dał jej rozgłos i kontrakt płytowy z VP, dominującą wytwórnią muzyki Reggae.
Jej debiutancki album "The Strong One" okazał się wielkim sukcesem i zapewnił udział w największych festiwalach zarówno na Jamajce jak i zagranicą.

Damalistik
Damalistik, francuski selektor o polskich korzeniach, zaczął grać reggae i dancehall w Tuluzie na początku roku 2000. Przez ostatnie 11 lat grał praktycznie w całej Europie, od Finlandii przez Polskę do Hiszpanii i Grecji, ale występował też na m.in. Kubie, na Jamajce i w Senegalu. Dzięki swojemu doświadczeniu rozpoznając gusta publiki potrafi zagrać klasyczny rootsowy set, paru godzinną selekcję zabójczych dubplates, albo imprezę z najnowszym jamajskim dancehallem, zależnie od czasu, miejsca i zebranych tam ludzi. Jego znakiem rozpoznawczym są sięgające za pas dreadloki, bojowa, energetyczna nawijka i szybki mix. „Nie lubie gdy jeden kawałek gra dłużej niż minutę, jest przecież tyle dobrych rzeczy do zagrania” - śmieje się Damalistik. Grał z artystami takimi jak Sizzla, Buju Banton, Capleton, Tarrus Riley, I Octane. Na One Love wystąpi po raz pierwszy.


Pow Pow
Rok 1990 był świadkiem pierwszego w historii „Pow Pow” Party zorganizowanego przez Ingo Rheinbay i przyjaciół w stylu jamajskiego sound systemu. Był to zaledwie początek trwającej 20 lat udanej  kariery tego sound systemu.  Po pierwszej jamajskiej trasie w 1992 roku, Pow Pow wraz z muzykiem reggae Gentlemanem (który wchodził wtedy w skład zespołu) postawili wszystko na jedną kartę: REGGAE! Już po kilku koncertach zespół stał się popularny i rozpoznawalny, i znacznie przyczynił się do kreatywnego rozwoju niemieckiej sceny reggae i dancehall.  Mr.Brown i Devon dopełnili Soundscrew, który zyskał przydomek „Pow Pow Movement” ze względu na fanów podążających wszędzie za muzykami. Zespół rozpoczął cotygodniowe występy w klubie Nightclub Petit Prince w Kolonii (które kontynuowane są już przez 15 lat), gdzie występowali z takimi światowymi sławami, jak David Rodigan, Stonelove, Tony Matterhorn, Bass Odessey, Shaggy i inni. Pow Pow Movement utwierdził swoją pozycję występując na festiwalu Summerjam’95,  a w roku 2000 brał udział w wydarzeniu World-Clash w Nowym Jorku jako pierwszy w historii zespół z Europy. Występ na World-Clash okazała się sukcesem oraz inspiracją dla wielu naśladowców na całym świecie. Rok później Ingo Rheinbay założył wytwórnię the Pow Pow Production, co okazało się kolejnym sukcesem.  Produkcje Pow Pow, takie jak „Superior” (Gentleman) czy „Blood Again” (Richie Spice),  osiągnęły szczyty międzynarodowych list przebojów.

Reggae Roast
Reggae Roast jest jednym z najbardziej wibracyjnych nowych kolektywów reggae w Wielkiej Brytanii. Od 2007 roku propagują na świecie świadomą muzykę roots.W tym okresie można było zobaczyć ich już w takich miejscach jak  Glastonbury, Fabric, Bestival, The Barbican, Jazz Café, The Big Chill, Camden Crawl czy Outlook Festiva. Jednocześnie budowali sobie status najświeższego sound systemu w mieście. Począwszy od gościnnego występu w audycji radiowej Davida Rodigana w Kiss FM, poprzez regularne imprezy grane w całej Europie, założyciele Reggae Roast Exel i Moodie obecnie trafili również na regularne imprezy w londyńskim The City Arts & Music Project Basement.


Dubkasm feat. Solo Banton (UK)
Dubkasm tworzą dwaj muzycy - zamieszkały w Brazylii producent Digistep i rezydujący w Wielkiej Brytanii DJ Stryda, obaj zafascynowani dubowym brzmieniem. Dlatego Dubkasm można nazwać połączeniem dwóch muzycznych kultur: to digital dub głęboko zakorzeniony w klasycznych brzmieniach roots reggae. Nagrywają razem od kilkunastu lat, a do współpracy zawsze zapraszają innych muzyków oraz weteranów mikrofonu. W ten sposób powstawały liczne epki wydawane w wytwórni duetu, Sufferah’s Choice, która wzięła nazwę od audycji prowadzonej przez DJ-a Strydę. Na debiutanckim albumie „Transform I” usłyszysz również wiele brazylijskich plemiennych instrumentów, jak m.in. berimbau, cavaquinho i zabumba oraz melodykę i flet. Wszystko podane z wyczuciem i zmiksowane z elektroniką w nowoczesny sposób.

Solo Banton

Po długim okresie kariery w przemyśle muzycznym jako czołowy inżynier dźwięku oraz producent, Solo Banton po spotkaniu z Krisem Kemistem z Reality Shock Records zdecydował się na solową karierę wokalisty. Natychmiast zwrócono na niego uwagę z powodu jego old schoolowego stylu nawijki oraz inteligentnych i często komicznych tekstów. Wkrótce współpracował już z takimi markami jak Jahtari, Maffi, Mungos Hifi, Zion Gate Hifi oraz wieloma innymi sound systemami i wytwórniami na świecie. Intensywnie występuje w całej Europie w ramach sound systemu lub z Upper Cut Band, Jego ostatni album to „Walk Like Rasta”, gdzie w utworze tytułowym Solo przedstawia swoją wizję tego, kim w muzycznym świecie powinni być rastafariańscy artyści.
Jahdan Blakkamoore
Jahdan Blakkamoore od dawna pracuje na swoją reputację jako artysta który łączy różne gatunki muzyki – od reggae i dancehall po hip-hop i dubstep. Styl Blakkamoore, jego charakterystyczny wokal, umiejętność pisania piosenek które trafiają do ludzi z różnych miejsc i różnych pokoleń zapewniły mu rozpoznawalność i fanów najpierw na Brooklynie w NY, a z czasem na całym świecie. Jest głównym wokalistą grupy Noble Society, których płyta 'Take Charge' nagrodę za najlepszy album reggae  2008 platformy iTunes. Rok później tą samą nagrodę otrzymał jego solowy debiut, długo wyczekiwana przez fanów w Stanach i Europie płyta 'Buzzcock Worrior' wydana przez Gold Dust/K7!
Po zakończonej sukcesem trasie koncertowej razem z Noble Society, Jahdan wydał rewelacyjny mixtape 'Global Warning', zapowiedź drugiego albumu solo. Płyta ta ukazała się pod koniec zeszłego roku, zdobywając entuzjastyczne recenzje, podobnie jak teledysk do pierwszego singla 'All Comes Back to One'. Jahdan wystąpi na One Love promując właśnie to wydawnictwo.

Do zobaczenia 26 listopada we Wrocławiu! Festiwal pod patronatem "Czwórki"

Czytaj także

Sorry Boys w Czwórce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 09:40
- Jeśli możemy mówić o magii muzyki, to właśnie dźwięki wykreowane przez ten zespół czarują i tworzą nowe wszechświaty - mówił Michał Wardzała, szef wytwórni Mystic Production. Sorry Boys wystąpił w czwórkowej audycji "Ministerstwo Dźwięku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hades: Codziennie widać piękne rzeczy (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 11:30
W Czwórce rozmawiamy o nowej, solowej płycie rapera. Stworzenie krążka "Nowe dobro to zło" zajęło jeden tydzień. Jak powstawały teksty i muzyka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Groniec: nie zostanę już kosmonautką

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 12:00
- 20 lat temu, budząc się, myślałam, że jak nie będzie mi się chciało śpiewać piosenek, będę mogła robić coś innego. Dziś już nie mam tego komfortu - Kasia Groniec opowiadała nam o refleksjach związanych ze swoją najnowszą płytą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"L.Stadt" w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 18:00
19 listopada po godzinie 18. w naszym studiu zagrali na żywo panowie ze składu L.Stadt. Zapraszamy do wysłuchania koncertu!
rozwiń zwiń